Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Предсједник Владе РЦГ Мило Ђукановић говорио на манифестацији у Лазинама, којом се традиционално обиљежава страдање црногорског народа у току антифашистичке борбе

Објављено: 23.07.2006. 03:45 Аутор: Насловна страна
Предсједник Владе Републике Црне Горе Мило Ђукановић:

"Поштоване породице жртава са Лазина,
Поштовани грађани Даниловграда и Црне Горе,
Драги пријатељи,

Већ деценијама окупљамо се овдје на Лазинама, на једном од најсвјетлијих, и најсветијих стратишта слободарске црногорске историје новијега доба. У Косовом Лугу, у зору 23. јула 1944. године, у освит слободе, злочиначком руком покошена је младост овог слободарског краја. С поносом и пијететом клањамо се сјенима тих невино страдалих људи, њих педесет и двоје, младића и дјевојака. Њихови млади животи узидани су у темеље црногорске слободе, у темеље црногорског државног имена и надалеко чувене антифашистичке борбе Црне Горе.

Историјски догађаји, попут овог на Лазинама, потврђују да су непролазне антифашистичке вриједности срођене са славном историјом и слободарским духом Црногораца.

Сваки крај у Црној Гори се дичи својим доприносом у борби против фашизма. Имају се чиме подичити и Бјелопавлићи и Катуњани у даниловградској општини, која је изњедрила двадесет и седам народних хероја, и на стотине бораца и родољуба који су дали непроцјењив допринос борби за слободу и за уздизање достојанства слободне Црне Горе. Одужили су се тиме и прецима и потомцима.

Лазине су један од симбола антифашистичке Црне Горе, непокорене земље, која је увијек кроз историју била на страни прогреса, и у друштву напредних и самосвјесних народа. Лазине су дирљиво свједочанство црногорске постојаности и припадности цивилизацијским достигнућима на којима почива модерна Европа, којој стреми савремена Црна Гора. Лазине су и трагично упозорење о величини жртве одбране црногорске државности, кроз вјекове. Град који носи име првог црногорског књаза Данила, чувеног владара из Династије Петровића, што је једнако на бојном и на дипломатском пољу ударао темеље модерне Црне Горе, био је и остао њеном државном узданицом. Злотвори са Лазина, које је чак потпуковник Фришлинг, у име њемачке команде мјеста Даниловграда, молио да прекину са даљим стријељањем, заборавили су да је Црна Гора неуништива, да је то вјечито отворени прозор слободе, како је писао шпански борац и велики револуционар Вељко Влаховић.

Црну Гору су створили и очували наши славни преци, уз велике патње и велике жртве. Кроз бројне историјске битке, надљудском храброшћу, они су својим животима слали поруку свијету о вјечности Црне Горе. Својеврсна потврда тога је и порука владике Петра ИИ Петровића Његоша у једном писму Симу Милутиновићу Сарајлији: Кршна Црна Гора не хаје ни за Немање, ни за Мурате, ни за Бонапарте; сви они бише, па и преминуше, а Црна Гора остаде довијека....

Лазине и бројна друга светилишта црногорске слободе обавезују нас да као слободни људи у слободној земљи, градимо друштво утемељено на оним вриједностима које обједињују напредно човјечанство. Не смије се заборавити да се и овдје на овим просторима рађала слободна Европа. Побједа над фашизмом, у којој мала Црна Гора има велику и часну улогу, темељни је стуб савремене Европе, уједињене у постизању највишег степена демократије, људских права, међусобног уважавања и толеранције међу различитим културама.

Данашње генерације Црногораца и грађана Црне Горе досањали су трагично прекинуте младалачке снове лазинских жртава о слободи. По први пут ове године одајемо им дужно поштовање у независној, међународно признатој, својој држави Црној Гори. То потврђује да њихова жртва није била узалудна, као ни многих других знаних и незнаних који су током Другог свјетског рата положили своје животе да би вратили слободу и часно име нашој Црној Гори. Без њихове борбе и без те велике жртве, не би било ни данашње обновљене црногорске државе, у миру, на свенародном плебисциту 21. маја ове године.

На њиховим неугаслим хумкама ницала је и усправљала се нова Црна Гора. Из њихове непокорне младости и неустрашиве храбрости, којој ни пјесник не зна ни достојну риму помаљала се и свитала рујна мајска зора. Од њиховог потресног родољубља исплетен је вијенац црногорске славе и државе. Лазине су један од оних историјских биљега, примјера колико трагичних толико дичних, који опомињу сваког тлачитеља да се слобода не може стријељати, него јој тиме само још више живота и заноса дају. И свијетли примјери лазински уче како треба с бесмртношћу зборит.

Историја нас је научила за сва времена да никада своју судбину не смијемо предати на управљање никоме изван Црне Горе. Обавезује нас на то и догађај који нас је окупио овдје на Лазинама. Као што смо се ми обновом државности и повратком у друштво независних и слободних народа и држава одужили лазинским, и свим другим жртвама током славне и дуге црногорске историје. Данас је Црна Гора слободна државна кућа свих њених грађана, коју градимо по мјери савремене европске цивилизације. Тим узвишеним чином показали смо да су вјечне јулске ватре црногорског слободарства.

Као што је вјечна Црна Гора! Држава у чијој епопеји су лазински идеали, има најтврђи ослонац и најплеменитију вертикалу кроз времена.

Слава лазинским жртвама и свим бесмртним патриотама који су узидали своје животе у темеље црногорске слободе и у одбрану имена црногорског".

Лазине, 22. јул 2006. годинеAudio
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?