- Влада Црне Горе
Саопштење са 136. сједнице Владе Црне Горе
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Саопштење са 136. сједнице Владе Црне Горе
Објављено: 26.09.2019. • 23:28 Аутор: Служба за односе с јавношћу Владе Црне Горе
Влада Црне Горе је на данас одржаној 136. сједници, којом је предсједавао потпредсједник Владе за економску политику и финансијски систем Милутин Симовић, утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о заштити природног и културно - историјског подручја Котора. Предложене измјене и допуне допринијеће бољем очувању природног и културно-историјског подручја, уклањању потенцијалних бизнис-баријера и прецизнијем дефинисању процеса израде Појединачне процјене утицаја на баштину.
Утврђен је Предлог закона о измјенама и допунама Закона о ваздушном саобраћају. У складу са препорукама из Извјештаја експерата Европске комисије, који су задужени за утврђивање степена имплементације легислативе ЕУ наведене у Анексу И ЕЦАА Споразума, Предлогом се прецизније дефинишу правила која се односе на операторе аеродрома и оператере ваздухоплова у дијелу слободног формирања цијене превоза у комерцијалном ваздушном саобраћају и транспарентног исказивања свих ставки за обрачун цијене превоза, као и прописивање адекватне казне за непоштовање одредби за које је током примјене утврђено да их треба прописати као прекршаје.
Влада је донијела Програм побољшања безбједности у друмском саобраћају за период 2020-2022. година с Акционим планом 2020-2022. година.
На основу Закона о академском интегритету Влада је донијела Рјешење о именовању Етичког комитета. Етички комитет има седам чланова који чине истакнути експерти из области високог образовања и науке из различитих научних дисциплина.
Влада је усвојила Анализу стања електронских услуга са предлогом мјера за њихово унапрјеђење. У Анализи је констатовано да је поједностављивање административних процедура при остваривању управних услуга и дигитализација јавне управе и даље један од најважнијих приоритета у агенди Владе Црне Горе. У складу са тим у Анализи су побројане активности реализоване у ИИИ кварталу и представљени основни резултати истраживања о степену коришћења е-услуга и подаци о броју поднијетих захтјева у прва три квартала 2019. године који показују позитивни тренд у коришћењу е-услуга на порталу е-управе.
Министарство јавне је задужено да, до краја 2019. године, у сарадњи са Управом за кадрове, реализује обуке запослених у јавној управи за примјену прописа из области електронског пословања који су неопходни за развој е-управе. Министарство просвјете и Министарство јавне управе су задужени да да наставе реализацију активности на успостављању сервиса за упис дјеце у основне школе и предшколске установе, како би овај сервис био активан на порталу е-управе у 2020. години. Радни тим је задужен да, у складу са предлозима из Анализе стања е-услуга, настави активности на реализацији мјера за унапрјеђење стања е-услуга.
Усвојена је Информација о реализацији активности и пројеката који се реализују кроз систем индиректног и децентрализованог управљања ИПА фондовима са прегледом кључних активности у ИИИ кварталу 2019. године. Информација обухвата главне активности које су се одвијале у текућем кварталу, а које могу имати утицај на ефикасност у коришћењу фондова претприступне подршке. На темељу активности које су спровођене од стране релевантних ИПА институција за појединачне програме, Директорат за управљачку структуру припремио је свеобухватан преглед и посебно истакао кључне ризике у систему на које треба обратити пажњу у предстојећем периоду.
Влада је донијела План припреме зимске туристичке сезоне за 2019/2020. годину. У дискусији је оцијењено да је претходних година остварен тренд ранијег почетка и продужетка љетње туристичке сезоне, тако да је очигледан напредак у правцу остваривања једног од стратешких циљева, да Црна Гора постане цјелогодишња туристичка дестинација. У том смислу, повезивање понуде приморског региона и сјевера, кроз пакет аранжмане комбинованог боравка туриста са пратећим садржајима, резултираће бољим економским ефектима за локалну заједницу и државу.
Утврђен је Нацрт Измјена и допуна Локалне студије локације Регионалне санитарне депоније чврстог отпада „Челинска коса“, општина Бијело Поље с Програмом одржавања Јавне расправе, у трајању од 15 радних дана. Програмским задатком дефинисано да је циљ израде документа да се кроз анализу планираних садржаја и сходно развојним потребама, понуде планска рјешења којима би се створили предуслови за изградњу Регионалне депоније чврстог отпада, као и изградњу постројења за нешкодљиво уклањање нуспроизвода животињског поријекла.
Влада је усвојила Информацију о спроведеном поступку јавног надметања за избор снабдјевача посљедњег избора и рањивих купаца за снабдијевање електричном енергијом. С тим у вези, Влада је донијела Одлуку којом се за снабдјевача бира Електропривреда Црне Горе АД и прихватила текст Уговора о повјеравању послова снабдијевања. Рањиви купци који су здравствено и социјално угрожени, у складу са Законом о енергетици, су домаћинства у којима живе лица: са инвалидитетом, са посебним потребама или лошег здравственог стања код којих може наступити угроженост живота или здравља због ограничења или обуставе снабдијевања, и која су у стању социјалне потребе утврђене од органа државне управе надлежног за послове социјалног старања, док се рањивим купцима који су социјално угрожени сматрају домаћинства у којима живе лица у стању социјалне потребе утврђене од надлежне јавне установе, односно органа државне управе надлежног за послове социјалног старања.
Усвојена је Информација о пословању привредних друштава у већинском државном власништву из надлежности Министарства економије. Привредна друштва у већинском државном власништву која своју дјелатност обављају у секторима енергетике, рударства, трговине, поштанске дјелатности, радио-дифузије, црне металургије и производње одјеће 2018. годину су завршила са значајно бољим пословним резултатима у односу на претходну годину. Укупни реализовани приход је 545 милиона еура и исти је увећан за 9,6 одсто. Збирна нето добит износи 60,2 милиона еура. У односу на 2017. годину укупни учинак ових привредних друштава је бољи за 44,2 милиона еура (383 одсто), а 21,2 милиона еура (54,5 одсто) је изнад планираног. Капиталне инвестиције у износу од 71 милиона еура (34 одсто више него 2017. године), као и десетине развојних пројеката који су реализовани или су започети у прошлој години, гаранција су континуитета развоја и стабилизације тренда раста прихода које ова предузећа остварују. Наглашено је да су ове компаније потврдили висок степен друштвене одговорности опредијеливши укупно 660 хиљада еура за пројекте од општег интереса у области здравства, образовања, културе, спорта и изградње инфраструктуре од општег интереса.
Влада је донијела Акциони план за спровођење Стратегије паметне специјализације (2019-2024), за 2019. и 2020. годину. Израдом Стратегије паметне специјализације Црна Гора се прикључила иницијативи Европске уније којом се потенцира нови модел економског развоја на националном или регионалном нивоу заснован на циљаној подршци научно-истраживачким и иновативним активностима. Стратегија утврђује приоритете развоја, чији је циљ изградња конкурентске предности кроз повезивање сопствених снага у истраживању и иновацијама с потребама привреде, одговарајући на кохерентан начин на растуће могућности и развој тржишта, а чиме се избјегава преклапање и фрагментација политика. Акционим планом дефинисане су конкретне активности чијом имплементацијом би требао да се ријеши проблем недовољне искоришћености потенцијала и компаративне предности земље или региона кроз подстицање иновација, као и недовољних јавних и приватних улагања у истраживање, технолошки развој и иновације.
Влада је донијела Одлуку о упућивању хуманитарне помоћи Републици Албанији за отклањање посљедјица прошлонедјељног земљотреса и поплава које су услиједиле након земљотреса.
Исказујући препознатљиву солидарност, и посебан сензбилитет према пријатељима и сусједима, Влада је одлучила да упути помоћ према спецификацији Владе Албаније што подразумијева, међу осталим, шаторе, ћебад, одјећу, храну и средства за хигијену.
СЛУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ
ВИДЕО: хттп://195.66.166.68/уплоад/
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?