- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Прекоганични пројекти добар модел за превазилажење...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Прекоганични пројекти добар модел за превазилажење изазова држава на путу према ЕУ
Објављено: 30.09.2019. • 18:40 Аутор: КЕИ
Бројни пројекти прекограничне сарадње, које су државе Западног Балкана заједнички спровеле, снажан су подстицај процесу европске интеграције и начин за превазилажење појединачних изазова на путу према Европској унији, поручено је на обиљежавању Дана европске сарадње.
У Подгорици је данас, у оквиру обиљежавања Дана европске сарадње, којим се славе достигнућа и резултати прекограничне сарадње, у галерији Клуб у Дворцу Петровића, отворена изложба фотографија које илуструју резултате пројеката европске сарадње.
Главни преговарач Александар Дрљевић рекао је, на отварању изложбе, да је европска сарадња модел који земљама у процесу приступања пружа могућност да узајамно размјењују искуства и знања и да кроз међусобну сарадњу и сарадњу с државама чланицама усвајају европске стандарде у различитим областима.
Дрљевић је казао да је Црна Гора, у периоду од 2007. до 2013. године, веома успјешно искористила могућности сарадње, учешћем у 227 пројеката, укупне вриједности 38 милиона еура.
„Нарочито смо поносни на чињеницу да је, иако најмања држава у региону, Црна Гора у овом периоду спровела највећи број билатералних прекограничних пројеката, што потврђује да она ваљано користи и расположиве административне капацитете и могућности које ови програми пружају, и на тај начин активно доприноси стварању стабилног и просперитетног региона“, додао је он.
Како је рекао, црногорске организације и институције и сада, у оквиру текуће финансијске перспективе 2014-2020, учествују у девет програма прекограничне сарадње и с истим ентузијазмом спроводе укупно 104 пројекта, у укупној вриједности од 113,8 милиона еура.
Замјеница шефа Сектора за сарадњу у Делегацији Европске уније у Црној Гори, Одроне Урбонавићуте, подсјетила је да се Дан европске сарадње обиљежава од 2012. године, али да сарадња међу државама ЕУ и сусједних земаља траје више до 20 година.
„Европска територијална сарадња је инструмент ЕУ који повезује људе из сусједних земаља ради превазилажења заједничких проблема које сама држава не може лако ријешити. Комбиновањем вјештина и ресурса европска територијална сарадња доприноси многим важним областима, као што су животна средина, културно наслеђе, туризам“, истакла је она.
Државни секретар у Министарству просвјете, Александар Митровић, навео је да су бројни сегменти црногорског образовног система унапријеђени кроз коришћење ИПА фондова, почев од Црногорског оквира квалификација, преко унапређења социјалне инклузије кроз успостављање ресурних центара и увођења ЕЦДЛ стандарда до опремања кабинета средњих стручних школа.
„Ти пројекти су одраз усмјерености и опредијељености на међусобну сарадању једног заједничког простора и европске идеје коју дијелимо“, истакао је Митровић.
Дан европске сарадње биће обиљежен и наступом Умјетничке школе за музику и балет "Васа Павић", као и спортско-рекреативним активностима у којима ће учествовати ученици Основне школе „Максим Горки“. На платоу испред књижаре Карвер вечерас ће бити приказани документарни филмови о резултатима територијалне сарадње, након чега ће наступити група ВИС Тетра. Ученици Основне школе „Ђоко Прелевић“ – Убли и Основне школе „Октоих“ –Подручно одјељење у Дајбабама посјетиће сјутра Музеј краља Николе на Цетињу и Липску пећину, као један од резултата територијалне сарадње.
СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ
ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?