Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Прецизна морталитетна статистика неопходна да би се на основу тачног узрока смрти креирале адекватне политике

Објављено: 12.11.2019. 23:00 Аутор: Министарство здравља

Прецизна морталитетна статистика неопходна је да би се на основу тачног узрока смрти креирале адекватне мјере, стратегије, политике и евалуирао учинак, а вођење квалитетније морталитетне статистике саставни је дио реформских напора на плану јачања здравственог система.

То је саопштио министар здравља Кенан Храповић који је са шефицом канцеларије Свјетске здравствене организације за Црну Гору Мином Брајовић уручио сертификате полазницима обуке о морталитетној статистици која је одржана у Никшићу од 4. до 8. новембра.

Храповић је појаснио да је за креирање здравствене политике неопходан поуздан податак, између осталог и прецизна морталитетна статистика да би се на основу тачног узрока смрти креирале адекватне мјере, стратегије и политике и након тога, евалуирао учинак.

„Међународна класификација болести је стандардна алатка које се користи у епидемиологији, здравственом менаџменту и у клиничке сврхе, односно у анализама општег здравственог стања популационих група и укупног становништва, за праћење инциденције и преваленције болести и других здравствених проблема. Она се користи за класификацију болести забиљежених у различитим врстама медицинске документације и здравствених докумената, као и матичних књига, укључујући књиге умрлих“, објаснио је Храповић.

Он је истакао да је вођење квалитетније морталитетне статистике саставни дио реформских напора на плану јачања здравстеног система, кроз јачање информационог система и квалитетних и поузданих здравствених информација.

„Повезивањем свих смртних случајева у популацији с темељним узроком смрти могу се процијенити опасности повезане са смрћу, проузроковане низом специфичних болести и другим узроцима“, појаснио је Храповић.

Према његовим ријечима, међународне организације које прикупљају и анализирају податке здравствене статистике су уложиле велике напоре и материјална средства да би се осигурали квалитетни подаци који су упоредиви на међународном нивоу.

Храповић је казао да је, Свјетска здравствена организација још прије неколико година, указала да четвтина свјетске популације има некомплетну и недостатну морталитетну статистику.

„Слична је ситуација и у нашој земљи, гдје је трећина статистике непрецизна и неопходно је да унаприједимо квалитет података. Због изузетне важности морталитетних података као најпоузданијег извора здравствено-статистичких података и преузимања одговорности за квалитет података о узроку смрти, ваше знање нам је јако драгоцјено“, поручио је Храповић.

Брајовић је рекла да се данас у ери знања, технологија, информација и иновација све више годвори о рудницима података, а не толико о рудницима злата што, како је појаснила, значи да су данас подаци злата вриједни.

Она је казала да је на глобалном нивоу, када је ријеч о јавном здрављу, акценат више него икада на мониторингу, транспарентности и одговорности.

„Свјетска здравствена организација је недавно усвојила петогодишњи глобални програм рада, који је познат по своја три стратешка циља, а то су: да једна милијарда људи има боље здравље, да једна милијарда људи има доступну здравствену заштиту и једна милијарда људи да буде боље заштићена у околностима ванредних ситуација“, навела је Брајовић.

Она је објаснила да је увијек потребан квалитетан податак и поуздана статистика да би се формулисале политике, идентификовали приоритети, алоцирали ресурси и примијениле трошковно исплативе интервенције, а све у функцији унапређивања здравља за све и реализације мјерљивих задатака.

Јачање квалитета морталитетне статистике, како је рекла, није догађај, већ процес.

„И ова обука која је завршена је само један сегмент подршке Свјетске здравствене организације. Други важан корак, који нас очекује, а који смо већ договорили са Министарством здравља јесте нова обука за јачање капацитета за утврђивање узрока смрти“, казала је Брајовић.

Полазник обуке доктор Рајко Страхиња, казао је да је обука била врло квалитетна и да је јако добро што се планира наредна едукација како би се оснажили они који попуњавају потврде о смрти.

„Изузетно је важно да се направи једно одрживо оптимално рјешење у смислу утврђивања узрока смрти које ће покрити и смртне случајеве у институцијама и случајеве који се дешавају ван институција“, рекао је Страхиња.

Подаци су, како сматра, најважнији и „они нису јефтини и до њих се не долази тек тако“.

„Оно што ми видимо у потврдама о смрти је једна врста огледала оспособљености наших здравствених радника. Подаци треба да служе за евалуацију и мјерење резултата, али исто тако да се на основу ових резултата креирају превентивне мјере, да не би долазило до толиког броја смртних случајева“, појаснио је Страхиња.

У оквиру имплементације Двогодишњег споразума о сарадњи измедју Свјетске здравствене организације (СЗО) и Министартсва здравља 2018-19, реализована је обука о десетој ревизији Међународне класификације болести, у дијелу кодирања морталитета, од 4. до 8. новембра у Никшићу.

Обука је спроведена у складу са планираним активностима јачања капацитета за вођење морталитетне статистике у Црној Гори.

Као предавачи су били ангазовани искусни експерти са Универзитета Мелбурн. Обуку су похађали чланови тима који ће се на националном нивоу бавити шифрирањем узрока смрти.

 

ВИДЕО: Додјела сертификата полазницима обуке о морталитетној статистици - КАДРОВИ

ВИДЕО: Изјава министра здравља др Кенана Храповића

ВИДЕО: Изјава Мине Брајовић, шефица Канцеларије Свјетске здравствене организације у Црној Гори

ВИДЕО: Изјава др Рајка Страхиње, једног од полазника обуке

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?