- Влада Црне Горе
Беч: Излагање предсједника Владе Црне Горе Жељка Ш...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Беч: Излагање предсједника Владе Црне Горе Жељка Штурановића на 12. засиједању Генералне конференције УНИДО-а (Организације за индустријски развој Уједињених нација)
Објављено: 03.12.2007. • 20:15 Аутор: Насловна страна
Беч: Излагање предсједника Владе Црне Горе Жељка Штурановића на 12. засиједању Генералне конференције УНИДО-а (Организације за индустријски развој Уједињених нација)
Господине генерални директоре Јумкела,
Екселенције,
Даме и господо,
Дозволите ми да на самом почетку изразим своје задовољство што ми је пружена прилика да у име Црне Горе говорим у овако важном моменту и пред овако важном публиком. Да вас подсјетим, ово је други пут да један високи црногорски званичник буде гост УНИДО на Генералној конференцији. Прошле године, када је Црна Гора постала чланица УНИДО, био је то предсједник Црне Горе, а ове године мени је припала част да са вама подијелим наше погледе и оцјене у односу на нека актуелна питања која имају глобални значај. Врло је важно да се у том погледу чује став малих држава, малих система који могу бити врло успјешни, динамични и витални и у доба глобалне економије.
Актуелни процеси глобалног економског развоја чине све нас, велике и мале, богате и сиромашне, међусобно повезаним, неодвојиво испреплетаним, стављајући нас пред исте проблеме и задатке. Питања климатских промјена, уништавања природних ресурса, загађење животне средине, потреба за новим изворима енергије и тзв. чистом производњом јесу актуелна по томе што се са њима први пут на озбиљан и свеобухватан начин суочавамо, али се заправо тичу основних људских вриједности и одређују будућност нашег опстанка. Зато ситуација у којој се тренутно налазимо захтјева од нас нове одговоре, другачију технологију и сарадњу међу државама.
Несумњиво да у тренутку када се цијене нафте на свјетском тржишту приближавају суми од 100 долара по барелу, а озонски омотач је опасно угрожен због емисије отровних гасова у атмосферу, нове технологије и извори енергије постају питање опстанка, а не избора. Можда нигдје као на овом пољу можемо схватити колико смо међусобно повезани, заједнички рањиви или јаки, у зависности у којем ће правцу кренути наши садашњи и будући напори да нађемо рјешење за енергетске изазове.
Упоредо са економским развојем расла је свијест да је овај развој неодвојив од природе средине у којој живимо и да неумјерена индустријализација има застрашујући утицај на њу. Зато су се на глобалном нивоу инвестиције у пројекте одрживе енергије више него удвостручиле у последње двије године: наиме, од 27,5 миљарди долара 2005. године, до 70,9 милијарди 2006., да би по предвиђањима, ове године престигле 85 милијарди долара. Истовремено, као што вам је познато, Европска комисија је усвојила стратегију промоције обновљивих извора енергије по којој би ови извори требало до 2020. године да учествују са 20% у укупној производњи енергије у ЕУ.
Наведени феномени, несумњиво од нас захтјевају нови начин сарадње и чвршћег повезивања на регионалном и глобалном нивоу. Ово претпоставља мрежу различитих актера: владиног и невладиног сектора, великих компанија и специјализованих међународних организација. УНИДО је један важан глобални актер на овом пољу. Незаобилазан када је у питању имплементација Монтреалског протокола или пројеката иза којих стоји Глобални фонд за заштиту животне средине.
Потврда важности УНИДО и улоге коју игра на пољу енергије, потврђује и недавна одлука да генерални директор УНИДО, Канде Јумкела од 1. јануара 2008. године преузима улогу предсједавајућег, односно координатора тијела УН енергија. Као што је познато ово тијело окупља експерте и високе званичнике различитих организација из УН фамилије. Желим да искористим ову прилику и честитам генералном директору на овом именовању и пожелим му пуно успјеха у напорима да координира свеобухватан одговор УН агенција на изазове везане за снадбјевање и производњу енергије. Знамо колико је ово питање данас важно на глобалном нивоу.
Но, УНИДО није, по нама, важан само на поменутим пољима. Својим четрдестогодишњим искуством, Организација има велике могућности да развија различите пројекте у области производње и контроли квалитета хране, чисте индустрије, обновљиве енергије, подизања конкурентности економија држава у развоју и сл. Настављајући да одржава свој универзални карактер специјализоване УН агенције, УНИДО је релевантан не само за земље у развоју, већ може пружити драгоцјену помоћ и земљама у транзицији, као што је Црна Гора.
Даме и господо,
Црна Гора је млада и мала држава која се као дио глобалних кретања суочава са истим или сличним изазовима у дефинисању праваца свог будућег економског развоја. Црна Гора је Уставом дефинисана као еколошка држава, што нас додатно обавезује да питању одрживог развоја и очувању животне средине посветимо посебну пажњу.
Од стицања независности, друштвено-економска ситуација у Црној Гори је обиљежена политичком стабилношћу и брзим економским растом, гдје туризам игра улогу покретача цјелокупних економских кретања у земљи. Црна Гора је лидер у региону по директним страним инвестицијама по глави становника, раст ГДП за првих 9 мјесеци о.г. је 7,1%, док је инфлација у истом периоду износила 3,1%. Низ параметара указује да ће се тенденција убрзаног економског раста наставити и у идућој години. Истовремено, Црна Гора је недавно потписала Уговор о стабилизацији и придруживању са ЕУ што отвара нове перспективе развоја и ставља нове задатке пред нама. Пуноправно чланство у ЕУ је један од главних циљева наше спољне политике и економског развоја.
На овом путу Црна Гора треба да ријеши низ отворених питања: да ревитализује своју економију, усвоји регулативу и примјени високе ЕУ стандарде, да, између осталог, ријеши проблем снадбјевања електричном енергијом и ојача могућности за диверзификацију производње енергије, ојача производњу здраве хране, развије нове туристичке садржаје и др.
Имајући ово у виду, сматрамо да постоји простор за успјешну сарадњу измедју Црне Горе и УНИДО. Пројекти које спроводи и промовише УНИДО су потпуно сагласни са идејама и стратегијом развоја Црне Горе и могу нам бити корисни на путу европских интеграција. Црна Гора континуирано истиче своју жељу да заједно са УНИДО и другим међународним актерима, као и државама ЈИЕ, сарађује у стварању једног економски одрживог, биолошки здравог и природно чистог амбијента по којем овај регион треба да буде препознат. Зато смо ми препознали вриједност и подржали низ пројеката УНИДО који треба да се реализују у нашем региону: почев од контроле квалитета хране, заштите од индустријског загађења, смањења загађења водених ресурса и др.
Када говоримо о билатералној сарадњи, имајући у виду своју величину, упоредне предности и конкурентност, као и изазове са којима се суочава, Црна Гора је спремна да са УНИДО развије специфичне пилот пројекте. Моја земља и УНИДО нијесу знанци од јуче. Искористићу ову прилику да укажем само на неколико пројеката у којима УНИДО и Влада Црне Горе блиско сарађују:
Имајући у виду обавезе које проистичу из Монтреалског протокола о смањењу емисије супстанци, које утичу на озонски омотач, УНИДО је у сарадњи са Владом Црне Горе успјешно спровео пројекат конверзије технологије у компанији Обод који је једини произвођач хладњака и расхладних уређаја у нашој земљи. Увођењем нове технологије испоштовани су високи стандарди у области заштите животне средине и подигнута конкурентност компаније и њених производа.
Други примјер техничке сарадње се односи на текућу техничку помоћ коју УНИДО пружа са циљем да се у Црној Гори отвори Национални центар за чисту производњу.
Питање снадбјевања енергијом је један од навјећих изазова за Црну Гору у овом моменту. Црној Гори у просјеку недостаје једна трећина електричне енергије, што ствара трошкове од 60 милиона долара на годишњем нивоу. Убрзани економски развој, генерисан развојем туризма, развојем сектора услуга, пољопривреде и других грана индустрије, само појачава потражњу за енергијом и ставља ово питање у центар наше стратегије развоја. Полазећи од наведених аргумената, Црна Гора жели да своју стратегију енергетског развоја базира на савременим принципима уз уважавање потребе одрживог развоја. УНИДО у овом моменту пружа техничку помоћ црногорској Влади у формулацији и елаборирању Националне стратегије за енергетски развој, са пратећим Акционим планом за њено спровођење.
Ова три примјера указују какав простор за заједничко дјеловање стоји пред нама. На нама је да сарадњу уобличимо тако да она донесе користи Црној Гори, убрза наш пут ка ЕУ и омогући УНИДО-у да покаже свој референтне вриједности и знање у областима које имају глобални значај. Желимо да вас и у овом моменту увјеримо да ћете у том погледу у Црној Гори имати поузданог партнера и искрену подршку.
Хвала.
Господине генерални директоре Јумкела,
Екселенције,
Даме и господо,
Дозволите ми да на самом почетку изразим своје задовољство што ми је пружена прилика да у име Црне Горе говорим у овако важном моменту и пред овако важном публиком. Да вас подсјетим, ово је други пут да један високи црногорски званичник буде гост УНИДО на Генералној конференцији. Прошле године, када је Црна Гора постала чланица УНИДО, био је то предсједник Црне Горе, а ове године мени је припала част да са вама подијелим наше погледе и оцјене у односу на нека актуелна питања која имају глобални значај. Врло је важно да се у том погледу чује став малих држава, малих система који могу бити врло успјешни, динамични и витални и у доба глобалне економије.
Актуелни процеси глобалног економског развоја чине све нас, велике и мале, богате и сиромашне, међусобно повезаним, неодвојиво испреплетаним, стављајући нас пред исте проблеме и задатке. Питања климатских промјена, уништавања природних ресурса, загађење животне средине, потреба за новим изворима енергије и тзв. чистом производњом јесу актуелна по томе што се са њима први пут на озбиљан и свеобухватан начин суочавамо, али се заправо тичу основних људских вриједности и одређују будућност нашег опстанка. Зато ситуација у којој се тренутно налазимо захтјева од нас нове одговоре, другачију технологију и сарадњу међу државама.
Несумњиво да у тренутку када се цијене нафте на свјетском тржишту приближавају суми од 100 долара по барелу, а озонски омотач је опасно угрожен због емисије отровних гасова у атмосферу, нове технологије и извори енергије постају питање опстанка, а не избора. Можда нигдје као на овом пољу можемо схватити колико смо међусобно повезани, заједнички рањиви или јаки, у зависности у којем ће правцу кренути наши садашњи и будући напори да нађемо рјешење за енергетске изазове.
Упоредо са економским развојем расла је свијест да је овај развој неодвојив од природе средине у којој живимо и да неумјерена индустријализација има застрашујући утицај на њу. Зато су се на глобалном нивоу инвестиције у пројекте одрживе енергије више него удвостручиле у последње двије године: наиме, од 27,5 миљарди долара 2005. године, до 70,9 милијарди 2006., да би по предвиђањима, ове године престигле 85 милијарди долара. Истовремено, као што вам је познато, Европска комисија је усвојила стратегију промоције обновљивих извора енергије по којој би ови извори требало до 2020. године да учествују са 20% у укупној производњи енергије у ЕУ.
Наведени феномени, несумњиво од нас захтјевају нови начин сарадње и чвршћег повезивања на регионалном и глобалном нивоу. Ово претпоставља мрежу различитих актера: владиног и невладиног сектора, великих компанија и специјализованих међународних организација. УНИДО је један важан глобални актер на овом пољу. Незаобилазан када је у питању имплементација Монтреалског протокола или пројеката иза којих стоји Глобални фонд за заштиту животне средине.
Потврда важности УНИДО и улоге коју игра на пољу енергије, потврђује и недавна одлука да генерални директор УНИДО, Канде Јумкела од 1. јануара 2008. године преузима улогу предсједавајућег, односно координатора тијела УН енергија. Као што је познато ово тијело окупља експерте и високе званичнике различитих организација из УН фамилије. Желим да искористим ову прилику и честитам генералном директору на овом именовању и пожелим му пуно успјеха у напорима да координира свеобухватан одговор УН агенција на изазове везане за снадбјевање и производњу енергије. Знамо колико је ово питање данас важно на глобалном нивоу.
Но, УНИДО није, по нама, важан само на поменутим пољима. Својим четрдестогодишњим искуством, Организација има велике могућности да развија различите пројекте у области производње и контроли квалитета хране, чисте индустрије, обновљиве енергије, подизања конкурентности економија држава у развоју и сл. Настављајући да одржава свој универзални карактер специјализоване УН агенције, УНИДО је релевантан не само за земље у развоју, већ може пружити драгоцјену помоћ и земљама у транзицији, као што је Црна Гора.
Даме и господо,
Црна Гора је млада и мала држава која се као дио глобалних кретања суочава са истим или сличним изазовима у дефинисању праваца свог будућег економског развоја. Црна Гора је Уставом дефинисана као еколошка држава, што нас додатно обавезује да питању одрживог развоја и очувању животне средине посветимо посебну пажњу.
Од стицања независности, друштвено-економска ситуација у Црној Гори је обиљежена политичком стабилношћу и брзим економским растом, гдје туризам игра улогу покретача цјелокупних економских кретања у земљи. Црна Гора је лидер у региону по директним страним инвестицијама по глави становника, раст ГДП за првих 9 мјесеци о.г. је 7,1%, док је инфлација у истом периоду износила 3,1%. Низ параметара указује да ће се тенденција убрзаног економског раста наставити и у идућој години. Истовремено, Црна Гора је недавно потписала Уговор о стабилизацији и придруживању са ЕУ што отвара нове перспективе развоја и ставља нове задатке пред нама. Пуноправно чланство у ЕУ је један од главних циљева наше спољне политике и економског развоја.
На овом путу Црна Гора треба да ријеши низ отворених питања: да ревитализује своју економију, усвоји регулативу и примјени високе ЕУ стандарде, да, између осталог, ријеши проблем снадбјевања електричном енергијом и ојача могућности за диверзификацију производње енергије, ојача производњу здраве хране, развије нове туристичке садржаје и др.
Имајући ово у виду, сматрамо да постоји простор за успјешну сарадњу измедју Црне Горе и УНИДО. Пројекти које спроводи и промовише УНИДО су потпуно сагласни са идејама и стратегијом развоја Црне Горе и могу нам бити корисни на путу европских интеграција. Црна Гора континуирано истиче своју жељу да заједно са УНИДО и другим међународним актерима, као и државама ЈИЕ, сарађује у стварању једног економски одрживог, биолошки здравог и природно чистог амбијента по којем овај регион треба да буде препознат. Зато смо ми препознали вриједност и подржали низ пројеката УНИДО који треба да се реализују у нашем региону: почев од контроле квалитета хране, заштите од индустријског загађења, смањења загађења водених ресурса и др.
Када говоримо о билатералној сарадњи, имајући у виду своју величину, упоредне предности и конкурентност, као и изазове са којима се суочава, Црна Гора је спремна да са УНИДО развије специфичне пилот пројекте. Моја земља и УНИДО нијесу знанци од јуче. Искористићу ову прилику да укажем само на неколико пројеката у којима УНИДО и Влада Црне Горе блиско сарађују:
Имајући у виду обавезе које проистичу из Монтреалског протокола о смањењу емисије супстанци, које утичу на озонски омотач, УНИДО је у сарадњи са Владом Црне Горе успјешно спровео пројекат конверзије технологије у компанији Обод који је једини произвођач хладњака и расхладних уређаја у нашој земљи. Увођењем нове технологије испоштовани су високи стандарди у области заштите животне средине и подигнута конкурентност компаније и њених производа.
Други примјер техничке сарадње се односи на текућу техничку помоћ коју УНИДО пружа са циљем да се у Црној Гори отвори Национални центар за чисту производњу.
Питање снадбјевања енергијом је један од навјећих изазова за Црну Гору у овом моменту. Црној Гори у просјеку недостаје једна трећина електричне енергије, што ствара трошкове од 60 милиона долара на годишњем нивоу. Убрзани економски развој, генерисан развојем туризма, развојем сектора услуга, пољопривреде и других грана индустрије, само појачава потражњу за енергијом и ставља ово питање у центар наше стратегије развоја. Полазећи од наведених аргумената, Црна Гора жели да своју стратегију енергетског развоја базира на савременим принципима уз уважавање потребе одрживог развоја. УНИДО у овом моменту пружа техничку помоћ црногорској Влади у формулацији и елаборирању Националне стратегије за енергетски развој, са пратећим Акционим планом за њено спровођење.
Ова три примјера указују какав простор за заједничко дјеловање стоји пред нама. На нама је да сарадњу уобличимо тако да она донесе користи Црној Гори, убрза наш пут ка ЕУ и омогући УНИДО-у да покаже свој референтне вриједности и знање у областима које имају глобални значај. Желимо да вас и у овом моменту увјеримо да ћете у том погледу у Црној Гори имати поузданог партнера и искрену подршку.
Хвала.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?