Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Приступ европском тржишту прилика за грађане и изазов за државе

Објављено: 06.12.2019. 18:41 Аутор: мрсс
Приступ европском тржишту рада велика је шанса да црногорски грађани искористе погодности које та заједница пружа, али та област са собом носи и одређене изазове, на које је могуће одговорити интензивнијим економским развојем земље, закључено је на округлом столу „Слобода кретања радника – Темељна вриједност ЕУ“.

Округли сто је организовао Генерални секретаријат Владе, у сарадњи са Министарством рада и социјалног старања и Унијом слободних синдиката Црне Горе, у оквиру пројекта “ЕУ4МЕ” који финансира ЕУ, а спроводи УНДП.

Министар рада и социјалног старања Кемал Пуришић истакао је да је приступ европском тржишту рада од 500 милиона грађана велика шанса да црногорски грађани искористе све услове које пружа ова заједница за унапређење квалитета живота. У том правцу је, како је рекао, потребно радити на јачању конкурентности домаћих радника како би могли равноправно учествовати на тржишту рада ЕУ, нарочито када је ријеч о знању, вјештинама и компетенцијама.

mrss

„Међутим, то је и велики изазов за друштво јер веома утиче на наше тржиште рада, као уосталом и на цијели економски простор ЕУ. Створити равноправне услове за слободно кретање рададника, с једне стране, и повољан пословни амбијент на тржишту рада који ће допринијети остваривању пуне запослености уз адекватну социјалну политику, са друге стране, је велики изазов за наше друштво. То је уско везано са потребом да се оствари динамичан и инклузиван раст и развој у циљу унапређења квалитета живота наших грађана. Влада на том плану доста ради и има доста резултата“, поручио је Пуришић.

Шеф Делегације ЕУ у Црној Гори, Аиво Орав, сматра да би власти требало паралелно да улажу напоре како би подстакле раднике да остану у матичним земљама, а талентоване професионалце да се врате, имајући у виду велики број исељеника у свим земљама региона.

„Обзиром на будуц́е чланство у ЕУ, конкуренција за одржавање и привлачење квалификоване радне снаге у Црној Гори ц́е бити још јача, тако да очигледно нема времена за губљење. У том смислу, предност треба дати јачању повјерења грађана у државне институције, посебно у владавину права, побољшање квалитета здравственог система, пословног окружења, рјешавање проблема неусклађености вјештина, неједнакости, незапослености и питања попут квалитета ваздуха“, рекао је амбасадор Орав.

mrss

Главни преговарач Александар Дрљевић је истакао да је ЕУ утемељена на принципима отвореног друштва, а да су државе чланице свјесне значаја својих међусобних веза и да користе ЕУ да сарађују како би достигле веће заједничко добро. Слобода кретања радника је, додао је, један од најважнијих модалитета сарадње држава чланица.

„Имајући у виду да Црна Гора заиста представља примјер добре и успјешне политике проширења, као и да је сам процес проширења један од најважнијих стратешких циљева Западног Балкана, упркос изазовном тренутку у ком се ЕУ налази, Црна Гора остаје стрпљива и одлучна на свом европском путу. Уважавајући чињеницу да је Црна Гора доказала да је посвећена испуњавању обавеза из европске агенде у области слободе кретања радника, несумњиво је да преговарачки процес Црној Гори пружа прилику за унапређење живота и пословног простора њених грађана и радника“, навео је главни преговарач.

Државна секретарка у Министарству рада и социјалног старања, Вукица Јелић, истакла је да политика проширења ЕУ препознаје почетне ризике за тржиште од уласка великог броја радника, а исто тако постоји и ризик за саме земље које приступају ЕУ, гдје се најчешће говори о „одливу мозгова“.

„Кључни и суштински одговор на овакве изазове је економски развој земље и повећање конкурентности привреде, отварање нових радних мјеста и креирање дрштва знања. За останак малдих људи и привлачење оних који су отиши да се врате потребно је стварање квалитетнијих услова за живот, запошљавање, инклузија, једнаке шансе за све. Наша земља препознаје проблем и активно ради на стварању услова да омогући младим људима да живе, раде и стварају у својој земљи“, казала је Јелић.

Начелница Одсјека за ЕУРЕС и међународно посредовање у Заводу за запошљавање, Гордана Вукчевић, појаснила је да је Европска мрежа институција за запошљавање (ЕУРЕС) основана у циљу промовисања и остваривања слободе кретања радника. Путем ове мреже, додала је, сви становници европског економског простора имају прилику да се информишу о слободним радним мјестима у ЕУ, али и да добију услуге посредовања и савјетовања, како да остваре своја права приликом одласка у земљу чланицу.

Генерални секретар Уније слободних синдиката Црне Горе, Срђа Кековић, оцијенио је да је отварање европског тржишта рада изазов за Црну Гору, због чињенице да, према истраживањима, велики број младих људи размишља о одласку из земље. Он сматра да су потребни конкретни кораци у правцу заустављања негативних трендова у овој области.

Према ријечима аутора публикације „Исељавање из Републике Хрватске након уласка у Европску унију“, Драга Жупарића Иљића, потребно је размишљати о томе како осигурати радну снагу, оцјењујући да се то не може очекивати без побољшања економских параметара. Он је саопштио да истраживања која је радио 2016. године у Хрватској, показују да људи одлазе из економских разлога, али и политичких и друштвених, сматрајући да ће њиховој дјеци бити боље негдје друго.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?