Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Одржана сједница Савјета за права дјетета

Објављено: 18.12.2019. 19:31 Аутор: мрсс
Сједница Савјета за права дјетета, којом је предсједавао министар рада и социјалног старања Кемал Пуришић одржана је данас, сриједа 18.12.2019. године.

На сједници су представљене препоруке које су произишле из Анализе интерсекторске подршке различитих система дјеци са сметњама у развоју у Црној Гори, коју је наручио Савјет за прева дјетета.

Општи циљеви анализе су: унапријеђење политике и правног оквира за дјецу са сметњама у развоју у свим секторима, унапријеђење система прикупљања и анализе података, побољшање мултисекторске координације и побољшање приступа система образовања, здравства, социјалне и дјечје заштите и правосуђа.

Чланови савјета су се сложили да ће се налази и препоруке ове анализе користити за формирање будуц́их политика заснованих на доказима како би се побољшала мултисекторска сарадња и системски одговор, социјална укљученост дјеце са сметњама у развоју националних смјерница и конкретних препорука за јачање мултисекторског националног система услуга за дјецу са сметњама.

Напредак у овој области је евидентан и у континуитету се ради на побољшању положаја дјеце са сметњама у развоју и њиховој инклузији у друштво.

На сједници је такође истакнут проблем вршњачког насиља. Министар Пуришић је истакао да је вршњачко насиље један од ризика којем су изложена дјеца и млади о чему говоре и глобални подаци којима располаже УНИЦЕФ, по којима је половина ученика узраста 13 до 15 година, њих око 150 милиона, имало искуство вршњачког насиља у школи и око школе. 

Овом приликом је представљен Програм за сузбијање вршњачког насиља и вандализма у образовно-васпитним установама у Црној Гори с Акционим планом 2019-2021. године, који је урадило Министарство просвјете. 

Програм је конципиран тако да се на основу утврђеног стања у пракси, искуствених показатеља досадашњих активности, утврде правци дјеловања, осмисле и спроведу одговарајуће активности.
 
Постављена су два оперативна циља: 1) Побољшана превенција вршњачког насиља у образовно-васпитним установама; 2) Смањена појава вандализма у образовно-васпитним установама.

На основу свеобухватне анализе присутности вршњачког насиља и вандализма у образовно-васпитним установама у Црној Гори, предвиђен је низ активности које се односе на превенцију насиља и смањење вандализма у образовно-васпитним установама. 
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?