- Влада Црне Горе
Министарство финансија У Приштини одржан регионални састанак Групе за нес...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
У Приштини одржан регионални састанак Групе за нестала лица ( ГНЛ )
Објављено: 01.02.2020. • 16:44 Аутор: мрсс
У организацији Међународне комисије за нестала лица (ИЦМП), представници земаља западног Балкана усагласили су кораке које ће предузети у процесу проналажења несталих у сукобима током 1990-их.
На састанку одржаном у Приштини, 30. јануара 2020. године Групе за нестала лица (ГНЛ), тј. представника институција надлежних за рјешавање питања несталих у Црној Гори, Босни и Херцеговини, Хрватској, на Косову и у Србији донијете су кључне одлуке о заједничким активностима у 2020. години, које ће допринијети проналажењу и идентификацији несталих у сукобима 1990-их за којима се још увијек трага.
Одлуке које је ГНЛ донијела у Приштини, укључују сљедеће: одржат ће се низ билатералних састанака како би се одредили приоритетни заједнички извиђаји и ископавања потенцијалних локација масовних гробница током 2020. године; чланови ГНЛ-а ће сарађивати с ИЦМП-ом на форензичким прегледима и узимању биолошких узорака НН (неидентификованих) случајева посмртних остатака како би омогућили анализу ДНК у сврху идентификације несталих лица; ГНЛ ће заједнички обиљежити Међународни дан несталих 2020. године и објавити заједнички апел за информације о могућим локацијама масовних гробница и породицама несталих за уступање референтних генетичких узорака; и чланови ГНЛ-а из Црне Горе, Косова и Србије сложили су се да ће, уз ИЦМП-ову подршку, одржати трилатерални састанак како би учврстили сарадњу на омогућавању покретања онлине Регионалне базе података активних случајева несталих особа.
Маттхеw Холлидаy, шеф ИЦМП-овог Програма за западни Балкан, поздравио је резултате састанка и нагласио да ови усаглашени кораци ће помоћи да се унаприједи рад на идентификацији особа за којима се још увијек трага и у коначном помоћи да се ублажи неизвјесност у којој живе породице. Такође истакао је да регионална сарадња – уз ИЦМП-ову подршку – омогућила проналажење и идентификацију више од 70 процената од 40.000 лица несталих у сукобима и да би се ријешили преостали случајеви неопходна је регионална сарадња, што значи да су напори ГНЛ-а од кључног значаја. ИЦМП подржава регионалну сарадњу градећи политичке оквире за међувладину координацију, побољшање приступа подацима о несталим лицима преко и унутар граница, како би оснажили удружења породица несталих да заговарају своја права на регионалном нивоу. ИЦМП пружа подршку и приликом заједничких ископавања и омогућује тестирање ДНК и провјеру подударности у својим лабораторијима.
На састанку су чланови ГНЛ-а разговарали и о спровођењу Оквирног плана који је потписан у новембру 2018. године у Хагу. Комисију за нестала лица Владе Црне Горе представљали су Драган Ђукановић, предсједник Комисије, Дарка Џабасан, секретарка Комисије и Милена Шћекић, чланица Комисије
Састанак у Приштини, је дио двогодишњег пројекта који финансира Уједињено Краљевство, а спроводи ИЦМП с циљем јачања регионалне сарадње на рјешавању случајева лица несталих у сукобима током 1990-их година.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?