Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Влада размотрила предузете мјере против ширења корона вируса: Здравствени систем дјелује квалитетно и правовремено, у ЦГ нема потврђених случајева заразе

Црна Гора је једна од ријетких држава у којима нема регистрованих случајева заразе корона вирусом, јер је црногорски здравствени систем квалитетно и правовремено реаговао, све мјере које су предузете на основу препорука Националног координационог тијела за заразне болести дале су одличне резултате, црногорски медији су показали озбиљност и професионалност, док је путем друштвених мрежа регистровано ширење дезинформација и панике – саопштено је на 161. сједници Владе Црне Горе којом је предсједавао премијер Душко Марковић.

На сједници чијој су првој тачки на тему информације о предузетим мјерама против ширења корона вируса присуствовали и новинари јавног сервиса Радија и Телевизије Црне Горе, црногорских штампаних медија и комерцијалних телевизијских емитера са националном покривеношћу предсједник Владе је на почетку поздрављајући представнике медија указао на појаву ширења дезинформација из тзв. „повјерљивих“ извора прецизирајући да је ових дана кружила информација да ће Влада данас на сједници прогласити ванредно стање јер наводно има заражених корона вирусом.

„Као што видите – ништа од тога, па ни ванредног стања! На самом почетку желим да саопштим да је Црна Гора и даље ријетка земља у Европи и шире у којој није забиљежен случај корона вируса. То нам даје шансе да из ове глобалне опасности изиђемо са минимумом посљедица“ – рекао је предсједник Владе.

Додао је да су, како је јуче саопштено из Института за јавно здравље, све до сада тестиране особе негативне те да у Црној Гори до овог тренутка немамо ниједну особу заражену корона вирусом.

„Уважени грађани, поштоване колеге нема повјерљивих и ексклузивних информација. Овај врло озбиљан тренутак са којим се суочава цијели свијет тражи само провјерене информације. А њих једино могу дати надлежни државни органи, никако појединци или организације које траже пет минута славе. Медији и сви друштвени чиниоци које ово питање с правом оптерећује, имају посебну улогу у обликовању информација и уопште јавног расположења и атмосфере. Позивам их да нам помогну. Допринос свих нас мјери се и одговорношћу у областима у којима дјелујемо – зауставимо пропаганду, пресијецимо лажне вијести, елиминишимо дезинформације у коријену“ – казао је предсједник Владе.


Тужилаштво да реагује на ширење панике

Премијер Душко Марковић је оцијенио да су класични медији били на висини задатка и да су ти медији и Влада на заједничком курсу, али да је забиљежено ширење дезинформација и панике првенствено путем друштвених мрежа.


„Синоћ су биле акције привођења људи који су учествовали у кампањи дезинформација које су јуче изазвале панику. И имали смо неодговоран или недовољно одмјерен однос тужилаштва према тим случајевима. Ово је прилика да позовемо тужилаштво да се вна исти начин као и ми односи према овом важном питању за државу, њене грађане, посебно кад је у питању здравље, укупни јавни интерес, и економија а то значи стандард и живот“ – рекао је премијер.
Додао је да је Закон јасан да је изазивање панике и узнемирења грађана кривично дјело које има посебне елементе тежине и одговорности ако се спроводи путем медија и средстава јавног обавјештавања.

„Тако да треба организовати састанак са државним тужилаштвом и са носиоцима судске власти и указати им да овај проблем није само брига Владе, извршне власти и институција него система и државе у цјелини“ – рекао је предсједник Владе.


Предузете мјере дале резултате, слиједи пооштравање

Министри здравља др Кенан Храповић, унутрашњих послова Мевлудин Нухоџић и економије Драгица Секулић информисали су Владу о мјерама које су до сада предузете на спречавању ширења корона вируса у нашој земљи. Влада је информисана да је наша земља у сталној комуникацији са Свјетском здравственом организацијом, да се спроводи здравствено-санитарни надзор над путницима у међународном саобраћају, да је развијен план рада здравственог система у овим околностима, да наша земља посједује сву потребну дијагностику, да је успостављен систем спровођења здравственог надзора над свим путницима у међународном саобраћају, да је гранична полиција добила инструкције за провјеру и потребну заштитну опрему као и да су се велетрговци још раније снабдјели довољном количином робе широке потрошње.

„Све наведене активности спроведене су у циљу заштите здравља становништва Црне Горе. Чињеница да још немамо импортацију вируса у Црну Гору, даје нам за право да кажемо да смо адекватно и правовремено предузели неопходне мјере. Трудићемо се да степен агилности у испуњавању свих обавеза држимо на високом нивоу све док ова пошаст која је задесила читав свијет не буде иза нас“ – казао је министар Храповић.

Директор Института за јавно здравље проф. др Бобан Мугоша најавио је предлог још оштријих мјера у спречавању ширења корона вируса. Мјере које ће бити предложене, рекао је директор Института за јавно здравље, су забрана свих окупљања укључујући и позоришне и биоскопске представе, затварање школа и факултета на 15 дана као, затварање мањих граничних прелаза, забрану упловљавања крузера и друге.


Кључ успјеха: одговоран здравствени систем и дисциплина грађана

Предсједник Владе Душко Марковић је рекао, закључујући расправу, да је кључ успјеха одговоран однос здравствених радника у комбинацији са дисциплином грађана.

„Фокус треба да буде на растерећивању здравственог система на начин да предузмемо све неопходне мјере како би ограничили ширење вируса када се појави. Здравствени систем мора да се бави онима којима је истински потребна помоћ. За сада је потребно пратити упутства Института за јавно здравље јер се једино на тај начин – одговорним односом према себи и другима, може ограничити евентуално ширење вируса. Систем здравства има јасно дефинисане обавезе, и у том дијелу не смије бити простора за било какав пропуст – позивам све здравствене раднике да поступају у складу са етиком и правилима струке. Грађани морају да се повинују налозима и препорукама власти – здравствених и других – и да не допусте да буду виновници преношења вируса, посебно с вани. Свуда око нас су земље које биљеже ову појаву, и кључни ризик су управо грађани и њихова мобилност. Важан је сегмент наша самодисциплина, примјена здравствено-санитарних препорука, хигијенски режим и смањивање свакодневних ризичних активности. Ниједан здравствени радник не може бити од помоћи грађанима, колико то могу бити савјесни људи, самима себи, својим породицама и друштву у цјелини“ – рекао је на сједници Владе премијер Душко Марковић.


СЛУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ

ВИДЕО (ЦИЈЕЛА ПРВА ТАЧКА): хттпс://yоуту.бе/Q9зИ1гХУЗк0



Да ли вам је садржај ове странице био од користи?