Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ЕК: Поздрављамо прихватање нове методологије, циљ приступање Црне Горе ЕУ

Објављено: 18.05.2020. 19:50 Аутор: КЕИ
Европска комисија добила је писмо од црногорских власти и поздравља прихватање принципа нове ревидиране методологије, коју сматра компатибилном са постојећим преговарачким оквиром казала је за Побједу портпаролка Европске комисије Ана Писонеро.

Влада Црне Горе прихватила је предложену методологију процеса приступања Европској унији, која ће послужити као добра платформа за интензивирање реформских процеса, поручио је прије два дана замјеник главног преговарача Марко Мрдак.

На питање Побједе, шта ће оваква одлука значити за даљи ток преговора Црне Горе са ЕУ, у Комисији истичу да ревидирана методологија проширења има за циљ да преговоре о приступању учини вјеродостојнијим, предвидљивијим, динамичнијим и вођеним јачим политичким усмјеравањем.

"Сврха није да се радикално редизајнира проширење ЕУ, већ да се ојача процес. Ми не мијењамо циљеве. Циљ остаје приступање", казала је Писонеро.

Из комисије истичу и да је ЕК настојала да побољша механизме како би подстакла реформе, посебно у областима које су кључне за приближавање ЕУ (владавина права и економија).

"Ове реформе морају да имају стварни утицај на терену јачање просперитета, стварање радних мјеста, побољшање квалитета живота и осјећаја слободе за људе у земљама у региону. То ће се догодити само ако се темпо реформи не само одржи", него убрза рекли су из ЕК.

Док ће ревидирана методологија бити формализована у преговарачким оквирима са Сјеверном Македонијом и Албанијом, такође се предвиђа да предложене измјене могу бити примијењене у постојећим преговарачким оквирима са Црном Гором и Србијом уз сагласност земаља.

Усвајање ових промјена не би захтијевало промјену постојећих преговарачких оквира за Србију и Црну Гору.

"За приједлоге који директно утичу на начин на који се воде преговори (попут груписања поглавља, мапе пута о демократским институцијама и реформи јавне управе), те одредбе се а приори не би примјењивале. Наравно, ако Црна Гора изрази снажно интересовање за примјену тих одредби, заједнички би били договорени даљи кораци", поручују у Комисији.

Додају да што се тиче многих приједлога, који се односе на начин на који се најбоље могу искористити одредбе и принципи који су већ дио методологије проширења, они би, наравно, били валидни и за Црну Гору, и могу допринијети томе да процес постане динамичнији, предвидљивији и вјеродостојнији такође за саму Црну Гору (побољшане смјернице у пакету о проширењу, подстицаји, интеграција у политике ЕУ, фмансијска помоћ која се односи на учинак према приједлогу ИПА ИИИ, редовно извјештавање о укупном билансу у преговорима итд.).

Наглашавају да нова методологија ставља јачи фокус на темељне реформе, кључне за успјех на путу ка ЕУ.

"Ти темељи ће добити још важније мјесто. У том контексту, преговори о фундаменталним принципима, тј. Поглављима 23 и 24, биће отворени први и посљедњи затворени, а напредак у њима одредиће укупни темпо преговора", закључују у Европској комисији.

Извор: Побједа
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?