Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Подршка Црној Гори за вријеме пандемије Цовид 19 кроз ЕУ фондове

Објављено: 15.06.2020. 20:13 Аутор: КЕИ
3Д штампач, који је набављен кроз ИПА фондове помогао нам је да у доба пандемије коронавируса сами направимо заштитну опрему за медицинске раднике, који су били на првој линији одбране. Све се дешавало у тренутку када је увоз медицински призвода био отежан.

Рукавице маске, визири – током пандемије корона вируса били су међу најтраженијим медицинским производима. Многе земље увеле су рестрикције на ту опрему, па је набавка била отежана.

"Дошли смо на идеју да 3Д штампац који се налази у Технополису добијен кроз ИПА еврпски пројекат анагажујемо у производњу тестних модела заштите опреме, коју смо врло брзо послали Институту и добили позитивно мисљење од њих", подсјетио је Велибор Бошковић из Научно технолошког парка.

Како је објаснио Бошковић, тај 3Д стампач моделиран је тако да производи маске, визире, као и резеврне дјелови за респиратор. "С обзиром на то да је Црна Гора за вријеме пандемије успјела да набави довољне количине маски, одлучено је да се на њему произвоиде заштитни визири. А то је био само почетак."

"Под координацијом Научно-технолошког парка и уз подршку Министарсва науке Црне Горе, сачињен је један велики кластер свих државних институција и компанија који посједују 3Д стамапче и до сада је националном координационим тијелу уручено више од девет хиљада визира", казала је професорица на Електротехничком факултету Универзитета Црне Горе, Милена Ђукановић.

3Д стампачи у почетку су радили 24 сата, а сви производи током пандемије корона вируса донирани су Кризном медицнском штабу. Више од три хиљаде визира дошло је до здравсвених радника који су били у првој линији одбране против невидљивог непријатеља.

"Такав начин производње личне заштитне опреме у Црној Гори је био у правом тренутку и дистрибуиран на праве адресе, да би се медицински професионалци заштитили од пандемије Цовид 19 у раду - наравно са пацијентима, који су потврђено позитивни на вирус, као и у раду са пацијентима на које се сумња на Цовид 19 инфекцију", објаснио је Батрић Ракочевић из Кризног медицинског штаба.

Црна Гора за готово седам година повукла је скоро 300 милиона еура кроз ИПА пројекте. У Канцеларији за европске интеграције истичу и како је током пандемије корона вируса договорено преусмјеравање 53 милиона еура за санирање посљедица епидемије. Три милиона искористили су за достављање опреме која је у претходном периоду била најнеопходнија. Девет милиона биће искоришћено за изградњу Клинике за инфективне болести.

"Као и додатних 45 милиона еура, за које вец ових дана планирамо намјену кроз буџетску подршку Влади, односно држави и привреди за подршку малим и средњим предузећима и угороженим групама за превазилажење посљедица корона вируса", најавио је Бојан Вујовић из Канцеларија за европске интеграције.

Репортажа је настала у оквиру пројекта ЕУ4МЕ, који финансира Европска унија.

Ивана Вучинић, ТВ Прва



Да ли вам је садржај ове странице био од користи?