Горчевић у Варшави: Посвећеност вриједностима слободног свијета - једини исправан пут напријед

Објављено: 18.02.2025. 12:30 Аутор: Министарство европских послова

Министарка европских послова Маида Горчевић присуствовала је неформалном састанку Савјета за опште послове ЕУ (GAK) у Варшави. Теме састанка, чији је домаћин био Адам Шлапка, министар европских послова Пољске, која тренутно предсједава Савјетом ЕУ, биле су хибридне пријетње у контексту процеса проширења, уз осврт на потенцијалне контрамјере, искуства, као и очување подршке јавности процесу приступања ЕУ.

На састанку, коме су присуствовали министри европских послова држава чланица и кандидата, као и комесарка за проширење ЕУ, Марта Кос, министарка Горчевић оцијенила је да су у Црној Гори примијетне хибридне пријетње које укључују координисане дезинформационе кампање, сајбер-нападе на критичну инфраструктуру и инструментализацију друштвених и традиционалних медија кроз ширење лажних наратива.

Gorčević u Varšavi

Процес проширења ЕУ досљедно служи као гарант безбједности и стабилности за Европу и свијет, поручила је Горчевић уз оцјену да овај процес, као важан фактор у јачању и утицају ЕУ уједно постаје мета софистицираних хибридних пријетњи, осмишљених да подривају стабилност и демократију.

Истакла је да је у циљу јачања јавне подршке процесу проширења ЕУ, неопходно ефективно комуницирати конкретне користи од чланства и у том контексту нагласила да је недавно најављени План раста за Западни Балкан јасан показатељ да интеграција доноси економску добробит чак и прије пуноправног чланства.

Gorčević u Varšavi

“У Црној Гори свједочимо порасту малигног страног утицаја, посебно како се приближавамо чланству у ЕУ. Упркос овим притисцима, снажна прозападна оријентација Црне Горе, чланство у НАТО-у и пуна усклађеност са спољном политиком ЕУ омогућили су нам да се успјешно одупремо таквим изазовима”, информисала је министарка и указала на одлучност и посвећеност наше државе завршетку процеса приступања ЕУ до 2028. године.

Она је додала да се на националном и нивоу ЕУ, морају јачати сајбер-безбједносни оквири, повећавати отпорност на дезинформације и улагати у кампање за подизање свијести јавности и објаснила да је Црна Гора већ предузела значајне кораке усвајањем Стратегије сајбер-безбједности, оснивањем националних тимова за одговор на рачунарске инциденте (CIRT) и јачањем сарадње са ЕУ и НАТО партнерима и оснивањем Центра за сајбер капацитете Западног Балкана (W3C).

Gorčević u Varšavi

Кључна тема састанка био је и утицај наратива са друштвених мрежа и опадајуће популарности традиционалних медија. Саговорници су посебно разматрали како ојачати медијске капацитете за одбрану од дезинформација, а да се не наруши вјеродостојност медија или подстакну оптужбе за пристрасност и цензуру. У контексту нарастајућих геополитичких изазова у овом тренутку, Горчевић је закључила да посвећеност вриједностима слободног свијета, какве су владавина права, демократија и међународна сарадња, била и остаје једини исправан пут напријед.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?