Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црногорски систем јавних набавки међу најстабилнијим у региону

Објављено: 23.06.2020. 21:00 Аутор: КЕИ
Црногорски систем јавних набавки је један од најстабилнијих система у региону, оцијенили су експерти ТАИЕX пеер-ревиеw мисије Европске комисије у најновијем Извјештају о систему јавних набавки Црне Горе.

Оцјене су базиране на наводима Извјештаја, уважавајући чињеницу да је мисија у Црној Гори била посљедња експертска мисија у току 2019. године у региону, након што су претходно експерти посјетили све сусједне земље Западног Балкана.

У извјештају се наводи да су многа питања са којима се сусријећу сусједне земље већ ријешена у Црној Гори, као што је оснивање ентитета који у пракси дјелују као „централни наручиоци“ у сектору јавних радова, као и здравства.

Експерти су оцијенили и да Црна Гора није фокусирана само на спровођење поступка јавних набавки, већ да институције сагледавају јавну набавки и ван формалних процедура, као и да је примјена критеријума економски најповољније понуде показатељ да су наручиоци отворени за напредније облике набавке.

Такође, у Извјештају је констатовано да је Влада Црне Горе одавно препознала важност функције јавних набавки и њену улогу у савременом економском друштву земље. Кључно запажање експертске мисије је да систем јавних набавки углавном испуњава своју друштвено-економску улогу.

Од посебног значаја за унапрјеђење система јавних набавки у Црној Гори имале су и бројне измјене и допуне Закона о јавним набавкама, који је усвојен 2011. године и постао примјенљив 2012. године, и то у погледу повећања транспарентности поступака јавних набавки, обезбјеђивања заштите конкуренције и једнаког третман понуђача.

Оцијењено је и да, као и у свакој земљи, укључујући и земље ЕУ, постоји простор за побољшање и изазови на које треба одговорити, што је објашњено у препорукама у наставку извјештаја.

Директорат за политику јавних набавки, у оквиру Министарства финансија, одговоран је за цјелокупну координацију политике и праћење система јавних набавки.

Портал јавних набавки којим управља Директорат за политику јавних набавки, активно користе Инспекција за јавне набавке за своје контроле и наручиоци посебно у сектору здравства за супервизију корисника буџетских средстава. Од свог успостављања, систем се непрестано развија, уз велику помоћ пројеката које подржава ЕУ и други донатори и међународне институције (СИГМА, итд.)

Сви главни актери чије активности значајно утичу на систем јавних набавки у Црној Гори посматрају на Директорат за политику јавних набавки као уважен ауторитет, који води главне расправе о систему набавки и лидер је у процесу измјена законодавства.

Подсјећамо да је током 2019. године Директорат радио на новом закону о јавним набавкама са циљем да се побољша систем јавних набавки у Црној Гори хармонизацијом са директивама ЕУ.

У Извјештају се напомиње да се експертска мисија одвијала прије него што је нови закон о јавним набавкама био у процедури коначног усвајања у Скупштини Црне Горе, па је стога експертима било изузетно тешко да дају врло детаљне препоруке, јер ће главна питања са којима су се експерти суочили током мисије бити ријешена кроз одредбе новог закона.

Министарство финансија као носилац политике јавних набавки, закључује да су рефоме у овој области имплеметиране током 2019. године, препознате од стране експертске мисије и детаљно дате извјештајем.
У том дијелу Министарство финансија изражава спремност да у наставку дјеловања у оквиру унапрјеђења система уложи нове мјере, посебно у дијелу имплементације препорука из Извјештаја.

Посебно радује чињеница да је оцјена о систему јавних набавки у Црној Гори базирана на ревизији управо најкомплекснијих јавних набавки, које су од стране експертске мисије биле обухваћене и то у оквиру “осјетљивих сектора” - јавних радова, сабраћаја, здравства, електронских система, као и сектора водоводних и комуналних дјелатности на нивоу локалних самоуправа.

Поред Министарства финансија које креира политику јавних набавки, експертска мисија је направила преглед рада и других институција које су кључне у праћењу овог система: Државна комисија за контролу поступака јавних набавки, Управни суд, Управа за инспекцијске послове (инспекција за јавне набавке), као и Државна ревизорска институција.

Извјештајем је обухваћен преглед институција чији су представници имали разговоре са експертском мисијом, па у том дијелу како државним институцијама, пословним удружењима, невладином сектору, као и другим који су учествовали у раду мисије, Канцеларија за европске интеграције и Министартство финансија изражвају захвалност на датом доприносу конципирања коначног става из Извјештаја.

Министарство финансија изражава задовољство оцјенама из Извјештаја експертске мисије, са увјерењем да ће ова запажања, као и дате препоруке, бити основа за даље реформе у Црној Гори, како у оквиру политике јавних набавки, тако и других институција у оквиру система.

Комплетан извјештај можете погледати овдје.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ - ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ / МИНИСТАРСТВО ФИНАНСИЈА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?