Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Преговори са ЕУ доприносе испуњавању циљева УН Агенде 2030

Објављено: 21.07.2020. 21:00 Аутор: КЕИ
Спровођење неопходних реформи на путу Црне Горе према Европској унији, осим побољшања квалитета живота црногорских грађана, доприноси и испуњавању циљева одрживог развоја Уједињених нација, оцијењено је на састанку главног преговарача Александра Дрљевића са резидентном координаторком УН у Црној Гори, Фионом Меклуни.

Главни преговарач је данас примио резидентну координаторку УН у опроштајну посјету.

Дрљевић је захвалио на подршци и доприносу коју су УН пружале Црној Гори у претходном периоду, истакавши да очекује наставак садржајне сарадње и у будућности.

„Процес увезивања преговора о приступању ЕУ и Агенде 2030 веома је важан и тај смо значај препознали кроз заједничке активности. Пред нама су бројни изазови у предстојећем периоду, с фокусом на поглавља 23 и 24, али и кад је у питању борба са корона вирусом и сузбијање утицаја епидемије на економију“, рекао је главни преговарач.

Информисао је Меклуни да Црној Гори сада, након отварања и посљедњег преговарачког поглавља, предстоји фаза затварања поглавља која су спремна за то. „Ово је процес који не води само Влада, већ је ово посао читавог црногорског друштва у који треба да буду укључени сви актери“, подсјетио је он.

KEI

Меклуни је честитала Црној Гори на резултатима које је постигла у претходном периоду истакавши да је веома задовољна што је током њеног мандата Црна Гора постала чланица НАТО, недавно отворила и посљедње преговарачко поглавље и остварила запажене резултате у приближавању ЕУ. Захвалила је главном преговарачу на доприносу јачању синергија између два кључна развојна процеса земље – приступање Европској унији и остваривање Агенде одрживог развоја до 2030.

„Преговори са ЕУ и Агенда 2030 су увезани процеси. Анализом комплементарности двије агенде, заједнички смо установили да је процесом приступања ЕУ обухваћено чак двије трећине циљева из Агенде одрживог развоја до 2030, укључујући области заштите животне средине, људских права, владавине права и социјалне политике“, казала је Меклуни, истичући очекивање да ће циклус ИПА ИИИ у још већој мјери обухватити остваривање стратешких циљева земље у оквиру Агенде 2030.

Поручила је да УН помно прате дешавања у вези са пандемијом коронавируса, те да Влада Црне Горе, као и досад, може рачунати на подршку коју ће тим УН наставити да пружа у оквиру Плана за хитни социоекономски одговор на посљедице пандемије, који обухвата пет приоритетних области сарадње: здравство, социјалну заштиту, очување економије, опоравак макроекономског оквира и јачање отпорности локалних заједница.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ
ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?