- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Извјештај: Мониторинг медитеранске воћне муве Цера...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Извјештај: Мониторинг медитеранске воћне муве Цератитис цапитата на подручју црногорског приморја и мјере
Објављено: 03.08.2020. • 15:25 Аутор: УБХВФП
Прегледом клопки у периоду 22-27.07. 2020. нађено је пет јединки воћне муве Цератитис цапитата – три у Баошићима (1♂♂ у Јацксон клопки и 2 ♀♀ у Тепхри клопки) и двије у Ђеновићима (у Тепхри клопки). У осталим локалитетима није забиљежено хватање муве у клопкама.
Иако се, за сада, не ради о значајној бројности мува које су ухваћене на ова два локалитета, стање на терену указује да је мува почела да лети и да се, имајући у виду временске прилике, расположивост биљака домаћима и подручје прве овогодишње појаве (а што је, иначе, карактеристика наше популације Ц.цапитата да се прво појављује у локалитетима на подручју Боке), цијело подручје Боке Которске може сматрати подручјем почетка активног лета. Због свега наведеног може се очекивати постепено повећање бројности у наредном периоду, не само у локалитету гдје је забиљежен почетак активног лета, већ и у осталим локалитетина на приморју на којима се Ц. цапитата јавља сваке године, а у којима овогодишњим прегледом, до сада, није забиљежено хватање.
У склопу рада на програму праћења Цератитис цапитата, током прве декаде јула постављене су Тепхри клопке (са атрактантом Биолуре) и Јацксон клопке (са атрактантом Тримедлуре) на локалитетима од Улциња до Херцег Новог (Улцињ - Горњи и Доњи Штој, Бар – Челуга и Шушањ, Бигово, Баошићи, Ђеновићи). Клопке су постављене у плантажним засадима цитруса и у мјешовитим воћним засадаима.
ПРЕПОРУКА: Имајући у виду карактеристику Ц. цапитата да не напада зелене и тврде плодове (без обзира о којој се воћној врсти ради), већ оне на почетку фенофазе сазријевања и полузреле плодове, стално праћење стања у воћњаку и одржавање његове хигијене веома је значајна мјера у смањењу бројности ове врсте. То подразумијева, од стране произвођача и држаоца воћних врста које су домаћини Ц. цапитата, континуирано уклањање и уништавање спаљивањем свих оних плодова на којима се уоче било какви симптоми напада или преурањено дозријевање. Сумњиви плодови се не смију закопавати у земљу нити бацати у контејнер!
Стално праћење тока сазријевања смокве, чије плодове у нашим условима Ц. цапитата прво напада, али и плодова домаћина свих осталих воћних врста које ће у наредном периоду ући у фазу сазријевања, такође је неопходно од стране самих произвођача и држаоца воћних врста.
Савјетујемо да се као превентивна мјера (нарочито у окућницама и малим, мјешовитим воћњацима који представљају идеалну средину за појаву првих симптома напада), око стабала смокве (а касније и осталих воћака-како буду дозријевале) у ширини пречника крошње, поставе и ПВЦ фолије или слој сламе (дебљине око 25 цм) да би се онемогућио улазак ларви у земљиште из евентуално нападнутих плодова. Такође, плодови са симптомима напада као и сви они сумњиви, могу се ставити у пластичне кесе (нпр. кеса за смеће) која се завеже и остави на сунцу најмање 8 сати, а за случај сваке сигурности и до 2 дана. За ово вријеме, све ларве које се налазе у плодовима ће угинути.
Неопхода је и примјена мјера хемијске заштите примјеном инсектицида на бази делтаметрина, пиримифос-метила и диметоата, у складу са регистрацијом и упутством за употребу препарата, на почетку фенофазе сазријевања плода, односно у вријеме када они постану пријемчиви за напад. Приликом одабира препарата обавезно треба водити рачуна о каренци и дозвољеном броју третирања у току године, сортименту и фенофази развића плодова домаћина.
Везани чланци:
Појава слинавке и шапа у Њемачкој 14.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?