Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Обиљежавање Медитеранског дана обале – 25. септембар 2020. године

Објављено: 25.09.2020. 18:14 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Данас се у Медитерану обиљежава Дан обале. Тим поводом је Министарство одрживог развоја и туризма, сходно важећим мјерама Националног координационог тијела за заразне болести, у сарадњи с Јавним предузећем за управљање морским добром Црне Горе и уз подршку пројекта ГЕФ Адриатик припремило едукативне постере о значају корала као вриједних морских врста и станишта и њиховој заступљености у Јадранском мору. Едукативни постери биће подијељени основним школама у Црној Гори од стране Министарства и ЈП Морско добро.

Тренутна ситуација изазвана пандемијом Цовид-19 вируса одложила је првобитно планирано обиљежавање од стране Министарства овог значајног дана у Медитерану које је подразумијевало наставак акција чишћења морског акваторија црногорског приморја које су у јуну ове године организоване поводом обиљежавања Свјетског дана животне средине. Том приликом је прикупљено више тона отпада из мора у Бококотоском заливу, указујући на неопходност повезивања и укључивања свих актера друштва с циљем пружања подршке одрживој валоризацији и очувању ресурса мора, за чистије и очуваније море. Ове акције се организују и у свијетлу европског Зеленог споразума – Греен Деал из 2019. године, с циљем подизања свијести о штетним утицајима морског отпада (марине литтер) на плаже и морску средину и промовисања Црне Горе као туристичке дестинације која улаже напоре у чистију и одрживију морску средину.

Бројни глобални и регионални извјештаји указују на низак степен достизања постављених циљева заштите биодиверзитета, екосистема и климе до 2020. године и неопходност дефинисања и хитног спровођења конкретних акција на унапрјеђењу стања ресурса и раздвајања економског развоја од њиховог коришћења. Тренутна криза изазавана пандемијом вируса ЦОВИД-19 потврдила је огромни утицај људског фактора на животну средину, те је стога неопходно наставити активности са циљем обнављања здраве животне средине, заштите биодиверзитета, смањења отпада, како би се смањио негативни утицај на здравље човјека и побољшао квалитет живота. Тај циљ је могуће постићи једино усаглашеним напорима и заједничком одговорношц́у.

Медитерански Дан обале се обиљежава од 2007. године ради подизања свијести о значају обалног подручја као природног и економског ресурса, те омогућавања размјене искустава у примјени оптималних модела одрживог обалног развоја. Сваке године централна прослава Медитеранског дана обале организује се у другој држави Медитерана.

О пројекту ГЕФ Адриатик:

ГЕФ Адриатиц („Имплементација екосистемског приступа у Јадранском мору кроз примјену планирања подручја мора“) је подрегионални пројекат који се спроводи у Црној Гори и Албанији. Има за циљ анализу стања и адресирање кључних притисака на животну средину мора за #ЧистијеЗдравијеСигурније Јадранско море.

Током истраживања које је 2019. године организовано у оквиру ГЕФ Адриатик пројекта, пронађено је близу 1000 колонија заштићених Златних корала на подручју Бококоторског залива. То је чак двоструко више од свих других познатих колонија ове врсте у читавом Медитерану. Поменуто истраживање служило је као подлога за покретање поступка заштите Златних корала у Бококоторском заливу.

Имплементацију пројекта у Црној Гори заједнички координирају Министарство одрживог развоја и туризма и УНЕП/МАП.

Детаљније информације о овом пројекту можете наћи овдје.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?