- Влада Црне Горе
Канцеларија Заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права Активности Канцеларије заступника Црне Горе пред Е...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Активности Канцеларије заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права
Објављено: 22.10.2020. • 18:03 Аутор: Канцеларија заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права
Седми годишњи регионални Форум о владавини права за Југоисточну Европу на тему „ЦОВИД-19 и Европска конвенција о људским правима“ одржан је 16. и 17. октобра 2020.године, у организацији АИРЕ центра из Лондона и „Цивил Ригхтс Дефендерс-а“, а уз подршку Владе Уједињеног Краљевства, Владе Краљевине Шведске, „Конрад Аденауер Стифтунг“ фондације и Министарства вањских послова Краљевине Холандије. Форуму је присуствовала г-ђа Валентина Павличић, заступница Црне Горе пред Европским судом за људска права у Стразбуру, са савјетницима из Канцеларије.
Форум је ове године организован путем видео технологије, на начин што су на централној конференцији у Баден-Бадену учествовали предсједник Европског суда за људска права, Комесар Савјета Европе за људска права, судије и раније судије Европског суда за људска права, док су се представници земаља региона састали у националним радним центрима у Подгорици, Београду, Загребу, Сарајеву, Скопљу, Тирани и Приштини.
Тема овогодишњег форума је ЦОВИД-19 и Европска конвенција о људским правима, с обзиром на то да пандемија Цовид-19 представља једну од највећих глобалних криза. Многе државе чланице Савјета Европе су по први пут од доношења Конвенције истовремено погођене ситуацијом која утиче на бројна права зајемчена Конвенцијом, те су предузеле бројне позитивне обавезе у циљу заштите живота и здравља становништва. Поред наведеног, тема је била и судска пракса Европског суда за људска права и примјена конвенцијских стандарда у оквиру правних система држава чланица, који могу представљати смјернице за превазилажење и рјешавање могућих правних питања.
Током форума је истакнуто да пандемија Цовид-19 представља здравствену, друштвену и економску кризу, због које су државе биле принуђене да предузимају различите мјере, којим су у одређеном степену ограничена људска права и слобода из Конвенције. И поред разумијевања за дерогацију појединих одредби Конвенције усљед ванредних околности, општи је став са форума да су државе чланице и у кризи каква је Цовид-19 дужне осигурати да рестриктивне мјере не смију угрозити поштовање људских права и слобода, преко границе дозвољеног.
Такође је констатовано да мора постојати одређена врста контроле мјера које доносе органи извршне власти у борби са пандемијом, како би се спријечиле могуће злоупотребе. Као посебно ризичне области, издвојени су право на поштовање приватног и породичног живота, право на слободу окупљања и удруживања, као и право на правично суђење. У коначном је закључено да је посебна одговорност на судској грани власти, као гаранту поштовања уставних начела и конвенцијских права, да у свом раду обезбиједи заштиту људских права и основних слобода које могу бити угрожене ванредним мјерама усљед борбе са посљедицама Цовида-19.
Канцеларија заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?