Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ПРАЋЕЊЕ МЕДИТЕРАНСКЕ ВОЋНЕ МУВЕ ЦЕРАТИТИС ЦАПИТАТА И ПРЕПОРУКА ФИТОСАНИТАРНИХ МЈЕРА

Објављено: 31.08.2021. 13:00 Аутор: УБХВФП

У оквиру Програма фитосанитарних мјера врши се мониторинг медитеранске воћне муве Цератитис цапитата прегледима клопки на више локација на црногорском приморју. Дана 19. 08. 2021. године извршен је преглед клопки (Тепхри и Јацксон) на локалитетима у Бару, Улцињу и Годињу на присуство имага Цератитис цапитата. Прегледом клопки није утврђено присуство имага ни у једном од посматраних локалитета.

Такође, извршено је узорковање и накнадни лабораторијски преглед ‚‚сумњивих'' узорака смокве на евентуално присуство ларви. Није утврђено присуство ларви у узоркованим плодовима

Дана 25. 08. 2021. године извршен је преглед клопки (Тепхри и Јацксон) на локалитетима у Бококоторском заливу (Бигова, Баошићи, Ђеновићи).

Прегледом клопки утврђено је присуство муве у свим локалитетима (Бигова, Баошићи, Ђеновићи), у веома ниској бројности – Баошићи -1 ♀, Ђеновићи – 2 ♂♂, Бигова - 2 ♂♂.

Такође, извршено је узорковање и накнадни лабораторијски преглед ‚‚сумњивих'' узорака плодова брескве и смокве на евентуално присуство ларви, али није утврђено присуство ларви у узоркованим плодовима.

ПРЕПОРУКА: Препоручује се стално праћење стања у воћњаку и тока сазријевања плодова, нарочито смокве и одржавање хигијене, уклањање и уништавање плодова на којима се уоче било какви симптоми напада или преурањено дозријевање, спаљивањем или одлагањем у пластичне кесе која се вежу и стоје на сунцу најмање 8 сати. Сумњиви плодови се не смију закопавати у земљу нити бацати у контејнер.

Савјетујемо да се као превентивна мјера око стабала смокве (а касније и осталих воћака-како буду дозријевале) у ширини пречника крошње, поставе и ПВЦ фолије или слој сламе да би се онемогућио улазак ларви у земљиште из евентуално нападнутих плодова.

Савјетује се и примјена мјера хемијске заштите на почетку фенофазе сазријевања плода, односно у вријеме када они постану пријемчиви за напад, примјеном инсектицида на бази делтаметрина, пиримифос–метила, малатиона. Главни и у економском смислу најзначајнији домаћини су цитруси, прије свега мандарина, а бројне популације може остварити и на смокви и јапанској јабуци. Поред ових домаћина утврђени су бресква, јабука, иглица.

Приликом одабира препарата обавезно треба водити рачуна о каренци и дозвољеном броју третирања у току године, сортименту и фенофази развића плодова домаћина.

UBHVFPUBHVFPUBHVFPUBHVFP

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?