Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реализација програма „Посебни надзор Неолеуцинодес елеганталис и Антхономус еугении“

Објављено: 27.12.2021. 17:00 Аутор: УБХВФП
У складу са Програмом фитосанитарних мјера за 2021. годину, реализован је програм „Посебни надзор Неолеуцинодес елеганталис и Антхономус еугении“ у циљу потврде статуса Црне Горе као земље „слободне од“ ових штетних организама. 

Праћење ових инсеката је вршено у усјевима паприке, патлиџана и парадајза, од стране одговорног лица Биотехничког факултета, ентомолога проф. др Сњежане Хрнчић. Укупно је извршено 55 прегледа различитих усјева на различитим локалитетима и различитим терминима прегледа за оба штетна организма.

Прегледима није уочено присуство, нити сумња на присуство штетних организама Неолеуцинодес елеганталис и Антхономус еугении.

Ради праћења присуства штетног организма А. еугении, постављене су жуте љепљиве плоче 26. јула. 2021. године на укупно пет локалитета: два усјева паприке на отвореном, два усјева паприке у заштићеном (пластеник) и у једном усјеву плавог патлиџана, а додатно су 16. августа 2021. године постављене плоче у два пластеника са паприком и један усјев плавог патлиџана на отвореном. 

У наведеним усјевима рађен је визуелни преглед на присуство ситних рупица на листовима, цвјетним пупољцима и плодовима, приликом којег није утврђено присуство ни симптоми штетног организма Антхомоус еугении. Ови усјеви су истовремено прегледани и на присуство штетног организума Неолеуцинодес елеганталис, чије присуство такође није утврђено.

Замјена плоча, прегледи плоча и усјева у којима су биле постављене клопке урађени су 16. августа, 02. септебра и 15.октобра 2021. године.
Плоче су прегледане директно на терену и додатно под стереомикроскопом у ентомолошкој лабораторији. На плочама су се у свим прегледима хватале разне врсте инсеката, међутим није било хватања врста из фамилије Цурцулионидае којој припада штетни организам Антхономус еугении.

Од нециљаних штетних организама у усјевима је регистровано присуство трипса, ваши листа, гриња, ларви совица, вируса и увенућа биљака.

Прегледани усјеви су били на сљедећим локалитетима:

1. Матагужи 1 на отвореном, паприка површина око 3 500 м2 односно 10 000 биљака;
2. Матагужи 2 пластеник, паприка површина око 330 м2;
3. Матагужи 3 паприка 9 пластеника од по 400 м2 ;
4. Врањ на отвореном, паприка површина око 3500 м2 односно 10 000 биљака;
5. Подхум пластеник, плави патлиџан површина 550 м2.  
6. Подхум паприка, пластеници по 600м2;
7. Голубовци на отвореном, плави патлиџан 3200 биљака.

Ради праћења присуства штетног организма Неолеуцинодес елеганталис  у току вегетације вршени су визуелни прегледи усјева парадајза, паприке и плавог патлиџана праћењем појаве улазних ситних рупца на младим плодовима и великих излазних рупа на старијом плодовима које причињава овај штетни организам. Прегледи су рађени у периоду од краја  јула до половине октобра.

Прегледи су вршени на једном локалитету на подручју Никшића, једном локалитету на подручју Бијелог Поља и 27 локалитета на главним производним подручјима - подручју Зете и Малесије. На неким локалитетима рађен је преглед више биљних врста. Парадајз је прегледан укупно на 11 локалитета, паприка на 16 и плави патлиџан на пет локалитета. Прегледи су вршени на отвореном и у пластеницима.

На подручју Никшића урађен је преглед паприке и парадајза у три пластеника по 150м2 (два са парадајзом и један пола паприка пола парадајз): на плодовима није утврђено присуство карактеристичних оштећења које изазива врста Н. леуцинодес (у појединачним плодовима паприке су нађене ларве совица).

На подручју Бијелог Поља локалитет Поткрајци урађен је преглед усјева парадајза у пластенику од 300м2 (на плодовима су утврђене излазне рупе које изаизвају ларве совица).

На подручју Зете и Малесије прегледи су рађени у периоду јул-септембар 2021. године на сљедећим локалитетима,  приликом чега није утврђено присуство карантински штетног организма Н. елеганталис, док је на појединим локалитетима утврђено присуство економски штетних организама:
- Матагужи 1, пластеник, парадајз 2500 биљака;
- Матагужи 2, на отвореном, парадајз 1000 биљака; 
- Матагужи 3, парадајз, 10 пластеника по 400м2 (на овим локалитетима су утврђена оштећења  плода и листа од минера парадајза  (Тута абсолута) и присуство гриња посебно у пластеницима  на локалитету Матагужи 3;
- Матагужи 4 парадајз, два пластеника (утврђена су оштећења плода и листа од минера парадајза и гриња паучинара);
- Матагужи 5 на отвореном, паприка 5000 биљака;
- Матагужи 6 парадајз, 10 пластеника (оријентационо по 400м2) (утврђена су оштћења плода и листа од минера парадајза);
- Бериславци 1 на отвореном, парадајз 300 биљака и паприка 250 биљака (на оба усјева је утврђено присуство оштећења од ларви совица и на парадајзу минера парадајза као и присутво ларви у плодовима); 
- Бериславци 2 на отвореном, парадајз 300 биљака (утврђено спорадично присуство минера парадајза);
- Бериславци 3, паприка на отвореном 800 биљака;
- Бијело Поље паприка два пластеника и један мрежаоник по 300м2;
- Голубовци 1 на отвореном, парадајз 300 биљака (констатован јак напад гриња паучинара);
- Балабани 1 на отвореном плави патлиџан 500 биљака;
- Владне паприка, шест пластеника по 250м2 (утврђено је присуство ларви пламенца кукуруза – Остриниа нубилалис);
- Балабани 2 на отвореном, плави патлиџан 1000 биљака;
- Балабани 3 на отвореном, паприка 10000 комада (нађене  ларве совица у плоду);
- Котрабудан 1 на отвореном, паприка 1000 биљака (утврђења оштећења која на плоду праве ларве совице);
- Котрабудан 2 на отвореном, плави патлиџан 4000 биљака: утврђено присуство ларви и оштећења које причињава златица кромпира.
- Котрабудан 3 паприка, пластеник 650м2: утврђен је јак напад ларви совице (Хелицоверпа армигера);
- Врањ паприка, на отвореном и пластеник;
- Вуксанлекићи 1 паприка, 4 пластеника по 650м2 два жута два црвена паприка (утврђен веома јак напад совица и присуство ларви совица у плодовима);
- Вуксанлекићи 2 паприка, два пластеника по 500м2 (утврђене ларве совица у плоду);
- Сукурић 1 паприка, десет пластеника по 200м2;
- Сукурић 2 паприка, два палстеника по 400 до 500м2 (утврђен је јак напад трипса, гриња паучинара као и присуство ларви совица у плодовима);
- Сукурић 3 на отвореном, паприка 2500 биљака (утврђене ларве совица у плоду);
- Сукурић 4 на отвореном, плави патлиџан 2500 биљака, млади усјев;
- Сукурић 5 паприка, пластеник 750м2;
- Сукурић 6 отворено, плави патлиџан млади усјев 4 до 5000 биљака.

У прилогу су неке од фотографија са терена:
UBHVFP  UBHVFP
UBHVFP 


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?