Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Презентовано девет модула ВИС-а у оквиру пројекта “Развој одрживог ветеринарског информационог система (ВИС) за Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управу за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Црне Горе”

Објављено: 03.03.2022. 19:00 Аутор: УБХВФП
На састанку Управног одбора пројекта “Развој одрживог ветеринарског информационог система (ВИС) за Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управу за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Црне Горе”, који је одржан 25. фебруара 2022. године, представљене су активности пројекта реализоване у периоду јул 2021. - фебруар 2022. године и план за наредни период.

Заједнички је констатовано да су направљени значајни помаци у имплементацији пројекта.

Презентовано је девет модула који су у потпуности развијени и налазе се на тест платформи, од укупно 16 модула који чине јединствени Ветеринарски Информациони Систем (ВИС).

ВИС је обједињени систем регистара, евиденција и компјутерских програма, чији ће подаци бити организовани у базама података и на основу којих ће се пратити, планирати надзор газдинстава и других објеката у којима се држе и узгајају животиње намијењене за производњу хране, објеката за производњу, прераду и дистрибуцију хране од нивоа примарне производње до стављања на тржиште.

Модули су дефинисани по принципу логичких пословних цјелина. Развој сваког модула састоји се из 3 фазе: фазе програмирања и конфигурације, фазе тестирања и фазе обуке  за администратора ВИС-а и за крајње кориснике.

Спроведена је обука и тестирање за Модул 1 - Регистрација и одобравање објеката у надлежности ветеринарске службе. Развој овог модула фокусиран је на: регистрацију и категоризацију објеката у ланцу хране засноване на ризику; регистрацију фарми и газдинстава; регистрацију ветеринарских амбуланти; велетрговину и свих осталих објеката у надлежности Управе. Све функционалности су тестиране и спроведене су обуке за запослене у УБХВФП, од стране пројектног тима. 

Како је овај вид обуке дао одличне резултате и обезбиједио унапријеђење функционалности Модула 1, одлучено је да се настави на исти начин током трајања пројекта. 

У другој половини 2021. године, ветеринарски инспектори и инспектори за храну похађали су неколико обука током које су успјешно тестирали Модул 2 - Службена контрола, инспекција и ревизија које спроводе ветеринарски и инспектори за безбједност хране; Модул 3 - Службена контрола на државној граници и Модул 4 - Систем обавјештавања о болестима животиња / Национални АДНС.

Крајем прошле године, развијени су Модул 13 - Управљање ресурсима и Модул 7 - Управљање ветеринарским трошковима, који ће кориснику омогућити детаљну евиденцију и следљивост накнада штете, трошкове клања животиња и нешкодљивог уништавања, јавне набавке (вакцине, ушне маркице, итд.) и остале трошкове и ресурсе Управе. 

Модули 8 - Управљање нуспроизводима животињског поријекла и Модул 10 - Међународна трговина и сертификација који третира управљање увозом, ветеринарским сертификатима и ветеринарским љековима, су такодје развијени, тестирани и успјешно су реализоване обуке. Развој, тестирање и обука Модула 16 - Заједнички административни модул, наставља се у складу са планираном динамиком. 

Стручњаци из Управе су показали висок степен знања и вјештина у току обука и успјешно су спровели тестирање свих горе наведених модула користећи реалне податке из своје документације.

На крају састанка, договорен је план за наредни период, који подразумијева развој, тестирање и обуке за преостале модуле и за систем као цјелину.

Наиме, у контексту заштите здравља и добробити животиња и унапријеђења заштите здравља људи стављањем на тржисте безбједне хране наставиће се рад на развоју и тестирање Модула 5 - Контрола болести животиња и Модула 6 - безбједност хране, као и Лабораторијског информационог система (ЛИМС) који представља круцијалну компоненту система. 

ЛИМС компонента је повезана такође са Модулом 14 - Статус квалитета и безбједност млијека & Тестирање млијека и мљечних производа, који је тренутно у фази тестирања и ускоро ће бити оперативан. Овај модул ће значајано унаприједити рад Лабораторије за мљекарство на Биотехничком факултету, која као национална референтна лабораторија за контролу квалитета сировог млијека добија савремен начин управљања узорцима и квалитетним извештајима.

Подсјетимо, овај пројекат је започео у новембру 2020. године под покровитељством Свјетске Банке као компонента Другог Пројекта институционалног развоја и јачања пољопривреде у Црној Гори – МИДАС 2. 

Пројекат заједнички имплементирају компаније Opera с.р.л. и Ицентиц софт д.о.о.

UBHVFP UBHVFP

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?