- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде - ИПАРД програм Одржан сасатанак ВИИИ ИПАРД ИИ одбора за надгледањ...
Одржан сасатанак ВИИИ ИПАРД ИИ одбора за надгледање
За Владу Црне Горе и Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде европска перспектива Црне Горе налази се на првом мјесту, а посебан фокус усмјеравамо ка црногорским произвођачима у жељи да створимо амбијент да наши произвођаћи што боље искористе средства опредијељена ИПАРД програмом. Настојаћемо да препознамо и отклонимо препреке које су се јавиле током досадашњег спровођења ИПАРД ИИ програма, а како би боље користили средства из новог програмског периода. У данашњим глобалним дешавањима јасно можемо препознати колико је оснаживање домаће пољопривредне производње важно, посебно у националном систему привредног развоја. –саопштио је потпредсједник Владе Црне Горе и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Владимир Јоковић на данашњем осмом састанку ИПАРД ИИ одбора за надгледање.
Франк Боллен, шеф претприступне јединице за сусједство, проширење и претприступну помоћ из Европске комисије изразио је задовољство поводом данашњег сусрета, поготово јер имамо прилику да у живој комуникацији дамо предлоге и сугестије у решавању појединих критичних тачки у имплементацији ИПАРД ИИ програма. Господин Боллен је најавио средином јула ове године усвајање достављеног ИПА
РД ИИИ програма за Црну Гору, након обављених консултација са земљама чланицама ЕУ. ИПАРД ИИИ програмом очекујемо већу расположивост финансијских средстава, тачније 62% више у односу на претходни програмски период и износиће 63 милиона еура.
Дицк Ван Дијк из Генералног директората за пољопривреду и рурални развој из јединица Г4 – Проширење сусједства и претприступна помоц́, је направио осврт на нови програмски период 2021-2027, представио измјене у ИПАРД ИИИ програма, инаучене лекција током имплементације ИПАРД ИИ програма. Такође, изразио је увјерење да ћемо у будућности пронаћи одговоре на препреке које су се јавиле као последица гео-политичких дешавања, поремећаја на тржишту и ситуацијом изазваном вирусом ЦОВИД – 19.
Прије почетка осмог састанка ИПАРД ИИ одбора за надгледање, министар Јоковић је одржао билетерални састанак са господином Боленом и представницима Делегације, на којем су предочен досадашњи ток имплементације програма, са посебним освртом на досадашњу праксу, при чему је исказана обострана посвећеност у правцу да се у наредном периоду интензивира реализација, и у највећој могућој мјери искористе доступна средства.
Пресједавајућа ИПАРД ИИ одбором за надгледање Андријана Ракочевић, генерална директорица директората за Рурални развој и шефица Управљачког тијела отворила је данашњи радни дио састанка и истакла да су овакви састанци увијек добра прилика да се анализира тренутно стање, шта је урађено до сада, и што је још важније шта још треба урадити како би наше пољопривредне произвођаче приближили стандардима ЕУ.
Са данашњег састанка послата је снажна и јасна порука упућена какопољопривредним произвођачима тако и институцијама које су непосредно укључени у имплементацију ИПАРД програма да ће Министарство ангажовати све своје капацитете да им помогне да се прије свега упознају са процедурама за остваривање права на средства подршке, јер су информисаност и едукација услови без којих се не може успјешно конкурисати за ИПАРД средства. Упоредо ће се пружати сва могућа помоћ да произвођачи дођу до кредитних средстава код пословних банака и ИРФ-а, без којих велика већина наших произвођача не може реализовати било коју инвестицију.Искоришћеност претприступних фондова је веома важна за припрему пољопривредних произвођача и институција за чланство у ЕУ, тако да инвестирањем доступних средстава у црногорску пољопривреду мора бити на изузетно високом нивоу.
Периодично разматрање напредка Црне Горе у постизању циљева ИПАРД ИИ програма разматрано је на данашњем осмом састанаку ИПАРД ИИ одбора за надгледање, гдје се представља остваривање планираних оутпута и резултата и расправља о свим проблематичним питањима и активностима. Члановима одбора пруженаје могућност да својим предлозима и радом допринесу остваривању циљева ИПАРД ИИ програма, чиме се уједно обезбјеђује и транспарентност спровођења овог програма. Овај Одбор је одговоран за извјештавање, мониторинг и евалуацију спровођења ИПАРД ИИ програма.