- Влада Црне Горе
28. сједница Владе Црне Горе - 17.06.2021. године
28. сједница Владе Црне Горе - 17.06.2021. године
Влада Црне Горе је на 28. сједници одржаној 17. јуна 2021. године, којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, утврдила Предлог закона о измјени и допуни Закона о привредним друштвима. Узимајући у обзир велике промјене које је овај Закон донио, као и отежане услове пословања због ситуације изазване пандемијом вируса COVID-19, измјенама је предвиђено ублажавање одређених санкција за кршење прописаних рокова. Измјенама је предвиђено увођење судске казне за оне привредне субјекте који не изврше обавезу регистрације и усклађивања у роковима прописаним Законом, што ће омогућити да се избјегне покретање поступка судске ликвидације по службеној дужности за ове привредне субјекте, уколико у разумном року отклоне правоснажно утврђену повреду закона.
Утврђен је Предлог закона о измјени Закона о порезу на употребу путничких моторних возила, пловних објеката, ваздухоплова и летјелица. Основни циљ измјене Закона је терминолошко усклађивање са Законом о забрани дискриминације лица са инвалидитетом и Конвенцијом УН о правима лица са инвалидитетом. Имплементацијом предложеног текста Закона извршиће се поступање по препорукама садржаним у Акционом плану за спровођење Стратегије за заштиту лица са инвалидитетом од дискриминације и промоцију једнакости за 2021. годину.
Влада је утврдила Приједлог закона о потврђивању Конвенције о оснивању међународне организације за законску метрологију (OIML). Црна Гора, коју у OIML-у представља Завод за метрологију, придружила се овој организацији као дописни члан 2007. године. Потврђивањем Конвенције Црна Гора ће стећи статус државе чланице и имати могућност учешћа у доношењу одлука на највишем нивоу у области законске метрологије као и представљање сопствених интереса и потреба на међународном нивоу, што ће доприњети јачању свјетског мјерног система у областима у којима мјерења утичу на транспарентност економских трансакција, здравље и безбједност.
Донијета је Уредба о ваздухопловним активностима за које се не доставља план праћења емисија гасова са ефектом стаклене басте. Црна Гора је једна од мањих држава чланица Оквирне конвенције Уједињених нација – UNFCCC, чије националне емисије гасова са ефектом стаклене баште износе свега 0,009 % од укупне глобалне емисије. Током дискусије наглашено је да је Црна Гора суштински посвећена да својим развојним потенцијалима управља на одговоран и одржив начин и са минималним утицајем на животну средину и промјену климе. Трговина емисијама једно од завршних мјерила за Поглавље 27 - Животна средина и климатске промјене. Доношење Уредбе омогућиће да Црна Гора буде у потпуности спремна за улазак у ЕУ систем трговања емисионим јединицама, након стицања чланства у Европској унији, и то прецизно дефинишући које ваздухопловне активности неће бити укључене у тај систем кроз национални оквир.
Влада је донијела Одлуку о образовању Савјета за иновације и паметну специјализацију.
Донијета је Одлука о измјенама Одлуке о висини и начину обрачунавања водних накнада и критеријумима и начину утврђивања степена загађености вода. Основни разлог за измјене садржан је у потреби усаглашавања са Законом о финансирању управљања водама и Законом о водама. Овом Одлуком се обезбјеђује наплата водних накнада за коришћење воде за производњу електричне енергије и друге погонске намјене. Такође, Законом о водама дефинисана је одговарајућа категорија стања вода, за површинске воде: врло добро, добро, умјерено, лоше и врло лоше стање, а за подземне воде: добро и лоше стање па се из тог разлога мијења одговарајући члан Одлуке. Измјеном је, поред осталог, прописано и смањење накнаде за рафтинг и сплаварење због економске ситуације изазване COVID-19 вирусом и то за рафтинг по чамцу 2,00 еура за један спуст и за сплаварење по сплаву 3,00 еура за један спуст.
Влада је донијела одлуке о измјенама одлука о оснивању Националног одбора за управљање сигурношчу у ваздушном саобраћају, Националног одбора за олакшице у ваздушном саобраћају, Националног одбора за управљање ваздушним простором и Националног одбора за безбједност цивилног ваздухопловства. Измјенама се приступило због одређених кадровских промјена у органима државне управе који су значајни за рад ових одбора.
Усвојена је Информација о статусу поступка број ЕЦС-15/21 пред Секретаријатом Енергетске заједнице. Секретаријат Енергетске заједнице упутио Уводно писмо и тиме покренуо поступак за рјешавање спорова против Црне Горе, због наводног непоштовања Уговора о оснивању Енергетске заједнице, прелиминарно закључивши да ТЕ Пљевља наводно није поштовала правила из члана 4 (4) Директиве, те да је достигла ограничење од 20.000 радних сати до краја 2020. године, а није у складу са стандардима Директиве престала са радом. Слањем Уводног писма, Секретаријат ЕЗ је покренуо прелиминарни поступак, чија је сврха пружање могућности Црној Гори да се изјасни на наводе о наводном непридржавању правила Енергетске заједнице и омогућавање Секретаријату да утврди потпуну позадину конкретног предмета. У Информацији се наводи да је ЕПЦГ, у складу са ранијим закључцима Владе и уз консултације са Министарством капиталних инвестиција, приступила процедури набавке услуга, односно, ангажовању реномиране правне фирме специјализоване за поступке пред Енергетском заједницом, а све у циљу да држави Црној Гори обезбиједи најбољи ниво правне заштите у предметном поступку. С тим у вези, задужено је Министарство капиталних инвестиција, да предузме све даље правне радње у овом поступку.
Влада је усвојила Информацију о потреби обезбјеђивања позајмице из текуће буџетске резерве привредном друштву „Монтенегро Бонус“ ДОО Цетиње. Узимајући у обзир чињеницу да је неопходно задржати континуитет доброг пословања, те спријечити посљедице по Друштво усљед ванредних околности изазваних пандемијом COVID-19, као и позитивно рјешење Савјета Агенције за заштиту конкуренције, Влада је задужила Министарство финансија и социјалног старања да припреми Предлог уговора о позајмици „Монтенегро Бонус“-у ДОО Цетиње и за ову сврху обезбиједи средства у износу од 1.000.000,00 еура из текуће буџетске резерве.
Усвојен је Консолидовани извјештај о управљању и унутрашњим контролама у јавном сектору Црне Горе 2020. годину. Сврха Извјештаја је пружање информација о стању у области управљања и унутрашњих контрола и унутрашње ревизије у претходној календарској години, односно о оствареном напретку у имплементацији у овим областима, уоченим слабостима, као и дефинисање корака за даљи напредак. У Извјештају су дате информације о активностима које су предузете од стране корисника средстава буџета Црне Горе и буџета јединица локалне самоуправе, као и Директората за централну хармонизацију Министарства финансија и социјалног старања током 2020. године у циљу хармонизације и развоја овог система. Тим поводом, донијето је више закључака којима се, поред осталог, задужују сви корисници средстава буџета Црне Горе да донесу План за унапређење управљања и контрола у складу с Правилником и доставе га Министарству до краја септембра 2021. године. Такође, препоручено је свим корисницима средстава буџета локалне самоуправе да донесу исте планове и доставе их Министарству.
Влада је усвојила Информацију о приједлогу за валоризацију трајно одузетог полудрагог камења „ОПАЛА“ који су у власништву у Државе Црне Горе. Ради се о полудрагом камењу које је у правоснажно окончаном судском поступку постало власништво Државе Црне Горе. Тим поводом донешени су закључци којима се надлежни органи задужују да покрену поступак процјене њихове тржишне вриједности и предложе најповољнији начин продаје.
Усвојена је Информацију са предлогом споразума о пословној сарадњи између Владе Црне Горе и Контроле летења Србије и Црне Горе СМАТСА д.о.о. Београд и дала сагласност на предлог Споразума. Циљ Споразума је одржавање и унапређење сигурног, безбједног редовног и експедитивног ваздушног саобраћаја у ваздушном простору Црне Горе и дијелу ваздушног простора изнад Јадранског мора, ради очувања безбједности и ефикасности у управљању овим простором.
Влада је усвојила Извјештај о поступању у управним стварима за период 1. 1. 2020. – 31. 12. 2020. године. Извјештај је припремљен на основу података достављених од јавноправних органа на централном и на локалном нивоу и садржи: увод, збирни (статистички) приказ годишњег извјештаја јавноправних органа на централном и локалном нивоу, општу оцјену стања и мјере за унапређење стања. У дискусији је оцијењено да, генерално посматрано, подаци показују одређени ниво ефикасности управног рјешавања, али истовремено указују на потребу унапређења рада јавноправних органа у одређеним сегментима остваривања и заштите права, обавеза и правних интереса физичких и правних лица и других странака у поступцима пред јавноправним органима примјеном основних начела и правила управног поступка.
Влада је донијела Допуну Мјера подршке грађанима и привреди за II квартал 2021. године којом је листа могућих корисника туристичких ваучера за просвјетне и здравствене раднике проширена и за стручне и медицинске раднике у систему социјалне и дјечје заштите. Такође, предвиђено је и да се рок реализације ове мјере продужава до 01.12.2021. године.
Влада је усвојила Информацију о социјалном дијалогу у Црној Гори. У Информацији се наводи да је Министарство економског развоја у посљедњих неколико мјесеци водило интензиван социјални дијалог са социјалним партнерима (Савез синдиката ЦГ, Унија слободних синдиката ЦГ и Унија послодаваца ЦГ) како би заједнички дошли до одрживих рјешења на добробит цјелокупног друштва. Кључни мотиви овог дијалога су унапређење права радника, стварање услова за достојанствен рад и ублажавање посљедица COVID-19 кризе на економију Црне Горе. У том процесу социјални партнери су исказали спремност да дају свој допринос опоравку привреде, али и унапређењу права радника и послодаваца. Наглашено је да се у процесу интензивних преговора дошло до заједничких ставова око Општег колективног уговора и проналажења модалитета да се омогући рад недјељом предузетницима и микро-предузећима који су доминантно породичне фирме и чији је опстанак био доведен у питању усљед посљедица пандемије.