- Влада Црне Горе
Саопштење са 62. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 62. сједнице Владе Црне Горе
Влада је, на данас одржаној 62. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, утврдила Предлог закона о уређењу простора и Предлог закона о изградњи објеката.
Утврђен је и Предлог закона о алтернативним инвестиционим фондовима. Циљ овог прописа је унапређење пословног амбијента, развој алтернативних инвестиционих фондова у Црној Гори, као и успостављање адекватног регулаторног и надзорног оквира који је усклађен са правном тековином ЕУ у овој области. Доношењем предложеног Закона створиће се предуслови за лиценцирање алтернативних инвестиционих фондова, као друштава за управљање овим фондовима. Такође, предвиђено је увођење мјера и контролних механизама у пословању друштава за управљање алтернативним инвестиционим фондовима, као и континуирано унапређење регулативе у дијелу који се односи на заштиту инвеститора на тржишту капитала. Новим законским рјешењем ће се подстаћи конкуренција на тржишту капитала, уз одвајање законске регулативе у односу на отворене инвестиционе фондове са јавном понудом.
Влада је утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о пореској администрацији. У дискусији тим поводом је истакнуто да ће се предложеним измјенама отклонити недостаци, односно створити предуслови за отпочињање аутоматске размјене информација о финансијским рачунима, те уклањање Црне Горе са листе држава које нијесу адекватно имплементирале стандарде пореске транспарентности. Наведени закон је добар правни основ за развијање система размјене информација између надлежних органа држава чланица ЕУ и других држава који ће допринијети јачању националних пореских система и побољшању наплате пореза. Предложеним законским рјешењем јасно се дефинише да обавезу извјештавања о рачунима ради размјене информација имају финансијске институције које су резиденти Црне Горе, те пословне јединице финансијске институције које нијесу резиденти Црне Горе, а које у складу са законом послују у Црној Гори. Такође, дефинише се и стандард извјештавања (CRS), који представља стандард развијен од стране OECD-а, који садржи процедуре извјештавања и мјере продубљене провјере за аутоматску размјену информација о финансијским рачунима.
Донијета је Одлука о утврђивању приоритетних области од јавног интереса и висине средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација у 2025. години. Законом о невладиним организацијама је прописан комбиновани модел финансирања пројеката и програма невладиних организација, који подразумијева централизовано програмирање приоритетних области и висине средстава, којим координира Министарство регионално-инвестиционог развоја и сарадње са невладиним организацијама и децентрализовану расподјелу од стране органа државне управе који су обухваћени годишњом одлуком о утврђивању приоритетних области од јавног интереса и висине средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација. Такође, прописано је да држава обезбјеђује: средства за финансирање пројеката и програма невладиних организација у областима од јавног интереса у износу од најмање 0,3 % текућег годишњег буџета, посебна средства за област заштите лица с инвалидитетом у износу од 0,1 % текућег годишњег буџета и средства за кофинансирање и међуфинансирање пројеката и програма подржаних из фондова Европске уније у износу од најмање 0,1 % текућег годишњег буџета. У складу са приоритетима дефинисаним у стратешким и планским документима у одговарајућој области од јавног интереса, 15 министарстава су припремила секторске анализе за утврђивање предлога приоритетних области и потребних средстава и након спроведених консултација са заинтересованим невладиним организацијама, доставила су образложене предлоге. Доношењем ове Одлуке, створиће се предуслов за расписивање јавих конкурса за расподјелу средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација у 2025. години.
Влада је усвојила Информацију о кредитном задужењу и куповини пословног простора за потребе рада привредног друштва „Црногорски оператор тржишта електричне енергије“ ДОО Подгорица. У том контексту, Влада је дала сагласност да ово привредно друштво изврши набавку пословног простора на начин што ће се куповина непокретности извршити из средстава основног капитала Друштва у износу од 251.600 еура и кредитног задужења у износу од 450.000 еура.
Усвојена је Информација о подршци Бокешкој морнарици Котор за набавку реплике традиционалних пушака и униформи. С тим у вези, Влада је прихватила Уговор о суфинансирању у износу од 45.000 еура за набавку традиционалне униформе за 25 нових чланова – морнара, као и за шест женских чланица, те за набавку 15 традиционалних пушака, реплика млетачких шаралија, које су кључне за очување традиције Морнарице, као и за њихове наступе. У дискусији овим поводом је истакнуто да је ријеч о меморијалној организацији која чува изванредно богато културно-историјско насљеђе, које је оставило неизбрисив траг у развоју Котора, Боке и Црне Горе, те поморства уопштено. Бокељска морнарица је 2013. године проглашена првим нематеријалним културним добром од националног значаја, гдје се од стране Црне Горе препознаје улога и значај древне организације, а од 2021. године је уписана на UNESCO-ву листу нематеријалне културне баштине као прво нематеријално културно добро Црне Горе на тој листи и, за сада, једино. Дугорочни циљ куповине традиционалне ношње и израде реплика млетачких пушака односи се на очување аутентичности и интегритета свечаних церемонија и јавних наступа Бокељске морнарице, који промовишу културно насљеђе на националном и међународном нивоу.
Влада је усвојила Извјештај о спровођењу Националног плана за имплементацију Конвенције Савјета Европе о сузбијању и спречавању насиља над женама и насиља у породици (Истамбулска конвенција) за период 2023. и 2024. годину. Националним планом је предниђено да се већина активности реализује континуирано током цијелог периода имплементације, од 2023. до 2027. године. Овакав приступ усклађен је са одредбама Истамбулске конвенције, која захтијева систематски и одржив приступ у јачању институционалних капацитета, развијању превентивних мјера, пружању адекватне подршке жртвама и унапређењу правосудног одговора на насиље. Због дугорочног карактера планираних мјера, значајан дио активности предвиђених за 2023 – 2024. годину још увијек није у потпуности реализован. Конвенција наглашава важност континуираног улагања у мјере као што су едукација стручног кадра, подизање свијести јавности, развој сервиса подршке за жртве, те успостављање међусекторске сарадње, што су активности које захтијевају вријеме и ресурсе за успјешну имплементацију. Активности које су биле приоритетне за почетни период, као што су јачање капацитета институција, подизање свијести јавности и унапређење правних оквира, спроведене су дјелимично, док ће њихова пуна имплементација бити настављена у наредним годинама.
Усвојена је Информација о финансирању изградње и одржавања вишенамјенске спортске и рекреативне инфраструктуре на простору скијалишта Савин кук, Дурмитор. Пројекат развоја скијалишта на Савином куку је замишљен као вишегодишњи пројекат који се финансира кроз Капитални буџет Црне Горе и којим се обезбјеђује модернизација скијалишта, а све у циљу пажљиво планиране туристичке валоризације простора и унапређења кроз модернизацију капацитета једног од значајнијих планинских и традиционалних скијашко-спортских центара. Планирана вишенамјенска спортско-рекреативна инфраструктура би била комплементарна постојећој спортској инфраструктури на простору Савиног кука на Дурмитору, и састојала би се од савремених технолошких инсталација за производњу снијега које омогућавају бављење спортом и рекреацију на скијалишту Савин кук. Због недостатка снијежних падавина у посљедње двије сезоне, покренуте су активности на припреми и реализацији пројекта изградње технолошки савременог система за вјештачко осњежавање једног дијела скијалишта на Савином куку, посебно узимајући у обзир да је на локалитету већ изграђена вјештачка акумулација. У том смислу, Влада је опредијелила 182.000 еура за финансирање изградње и одржавања вишенамјенске спортске и рекреативне инфраструктуре, а у циљу обезбјеђивања предуслова за одвијање зимске туристичке 2024/2025 и спортске сезоне у подножју скијалишта Савин кук.
Влада је донијела Одлуку о оснивању Развојне банке Црне Горе А.Д. Подгорица. Одлуком је утврђено је да се Развојна банка оснива и послује у циљу подржавања и подстицања привредног развоја црногорске економије у складу са законом, те да је оснивач Развојне банке држава Црна Гора, док права и дужности оснивача врши Влада Црне Горе. Предвиђено је да Развојна банка може, уз сагласност Владе, користити међународне фондове и задуживати се у Црној Гори и иностранству на тржишту новца и капитала, у сврху обављања дјелатности, а средства за обављање послова осигурања извоза обезбјеђују се из Буџета Црне Горе. Поред осталог, прописано је да оснивачки капитал Развојне банке износи 107.508.716 еура.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.