Три ресорна министра и национални координатор одржали састанак са Савјетницом за ромску политику у ЕУ комисији

Објављено: 28.11.2024. 13:00 Аутор: Министарство људских и мањинских права

У министартву људских и мањинских права национални координатор за Роме Сокољ Беганај одржао је састанак са Савјетницом за ромску политику у ДГ неар-у при ЕУ комисији, Мартом Гарсијом Фидалго.

Састанку су присуствовали Министарка просвјете, науке и иновација Анђела Јакшић Стојановић, Министар  правде Бојан Божовић и Министар социјалног старања, бриге о породици и демографије Дамир Гутић.

Савјетница за ромску политику у ЕУ комисији Марта Гарсија Фидалго похвалила је досадашњи напор Владе Црне Горе и ресорних министарстава у домену социјалне и економске инклузије Рома али исто тако нагласила значај сарадње са ЕУ комисијом и ЕУ делегацијом и Савјетом Европе као кључним партнерима који предано раде на квалитетнијој инклузији Рома кроз разне програме попут РОМАЦТЕД И и РОМАЦТЕД ИИ у Подгорици, Никшићу, Бару, Беранама, Бијелом Пољу, Херцег Новом, Тивту и Улцињу.

РОМАЦТЕД ИИ ће бити завршен до 31.децембра 2024. године и представља програм који помаже локалним властима да интегришу специфичне мјере за Роме у редовне локалне политике, акционе планове, побољшавајући демократско учешће и  економско оснаживање локалних ромских заједница.

Национални координатор Сокољ Беганај истакао је да ће Црна Гора управо бити и прва земља која ће реализовати програм за сузбијање сиве економије у ромској популацији и који ускоро треба да добије сагласност од осталих државних институција како би исти био усвојен на Влади Црне Горе.

Министарка просвјете, науке и иновација, проф. др Анђела Јакшић Стојановић, истакла је посвећеност Министарства инклузији ромске и египћанске популације у образовни систем Црне Горе. Наиме, кроз сарадњу са националним и интернационалним партнерима реализују се активности попут бесплатног школског  образовања, обука наставника, интерактивних служби у руралним подручјима и кампања за промоцију уписа  школе.

Министарство обезбјеђује стипендије, превоз и подршку медијатора за социјалну инклузију, уз континуиране програме за превенцију дискриминације и антициганизма. Дакле, сви истакнути напори дио су  шире стратегије унапређења образовних и социјалних услова за РЕ популацију.

 У циљу побољшања социо-економског и правног положаја Рома и Египћана у Црној Гори у Црној Гори, кроз изградњу инклузивног и отвореног друштва заснованог на борби и елиминисању дискриминације, антициганизма и сиромаштва, у јануару, ове године између Министарства људских и мањинских права и Министарства рада и социјалног старања потписан је Меморандум о сарадњи којим се предвиђа увођење Сарадника у социјалној заштити ромске и египћанске заједнице у општинама: Бар, Беране, Бијело Поље, Никшић и Подгорица.Нацртом Стратегије о социјалној и дјечијој заштити такође је предвиђено увођење радног мјеста- Сарадник у области социјалне заштите ромске популације у центрима за социјални рад.

Министар Дамир Гутић је истакао да када је у питању унапређење услова становања Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије у сарадњи са ХЕЛП-ом имплементира пројекат реконструкције ромског насеља Трлица-Пљевља кроз адаптацију свих стамбених јединица као и ревитализацију система напајања питком водом.  Укупна вриједност пројекта је 145.000 ЕУР без ПДВ-а.

Министар правде Бојан Божовић је говорио о дјечијим уговореним браковима и хитној законској регулативи којом би  правовремено била  заштићена дјеца која  ступају у брак у најранијој дјечијој доби, као што је случај у појединим ромским заједницама гдје дјеца испод 10 година ступају у традиционалне ромске бракове.

Министар Гутић је указао на одлучну инститицуионалну борбу против уговорених бракова и посљедица истих по дјецу кроз активну и дугорочну сарадњу са Центром за ромске иницијативе и Центрима за социјални рад.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?