- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Јачање капацитета за родну равноправност и родно о...
Јачање капацитета за родну равноправност и родно осјетљиве политике
Министарство људских и мањинских права, у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој (УНДП), организовало је базичну обуку под називом "Јачање капацитета за родну равноправност и родно осјетљиве политике" 11. и 12. фебруара 2025. године у УН Ецо згради. Обука је спроведена у оквиру заједничког програма Уједињених нација "Заједно за опште добро", који реализују УНДП, УНИЦЕФ и УНЕСЦО у сарадњи са Владом Црне Горе и уз финансијску подршку УН Фонда за изградњу мира.
Пројекат је усмјерен на подршку напорима Црне Горе у постизању циљева одрживог развоја, посебно циља 16 (Мир, правда и јаке институције) и циља 5 (Родна равноправност). Програм се фокусира на унапређење повјерења грађана и грађанки у институције и јачање отпорности заједница на изазове попут говора мржње, родно заснованог насиља и насиља над дјецом и младима.
Начелница Одјељења за послове родне равноправности, Биљана Пејовић, отворила је обуку истакавши да: "Родна равноправност није само концепт, већ неопходан темељ за одрживи развој, праведније друштво и ефикаснију јавну управу. Као државна институција имамо одговорност да кроз свој рад допринесемо креирању амбијента у којем ће сви појединци и све појединке, без обзира на пол и род, имати једнаке могућности за учешће у друштвеном, економском и политичком животу."
У оквиру овог пројекта, кроз сарадњу са УНДП-ом, Одјељење за послове родне равноправности наставиће рад на јачању капацитета доносиоца и доносиоца одлука у области родне равноправности и супротстављању насиљу и говору мржње усмјереним против жена. Овај сегмент ће бити кључни фокус за 2025. годину.
За фебруар 2025. године планиране су двије дводневне радионице за службенике и службенице различитих институција у јавној управи и правосуђу, који/е су задужени/е за праћење спровођења принципа родне равноправности у својим институцијама. Циљ ових радионица је упознавање са основним стандардима у спровођењу политика родне равноправности, како би се осигурао досљедан и ефикасан приступ у имплементацији родних политика на свим нивоима власти. За присуство овим радионицама пријавило се више од 70 службеника и службеница.
Учесници и учеснице обуке унаприједили/е су своје разумијевање о кључним принципима, оквирима и методологијама за ефикасно адресирање изазова у области родне равноправности. Посебан акценат стављен је на практичне алате и знања за интеграцију родне перспективе у развој, имплементацију и евалуацију политика, чиме се доприноси унапређењу родне равноправности у оквиру институција и сектора рада учесника и учесница.
Кроз интерактивне и динамичке сесије, присутни и присутне су стекли/е практичне вјештине које ће им помоћи у анализи и рјешавању реалних неједнакости у политичкој заступљености, економским приликама и другим друштвеним структурама.
Сљедећа обука на исту тему планирана је за 27. и 28. фебруар 2025. године и биће намијењена представницима и представницама судства, тужилаштва и других релевантних институција.