- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Родна равноправност је питање које се тиче и мушка...
Родна равноправност је питање које се тиче и мушкараца
Веома је важно у образовне програме на свим нивоима укључити принципе родне равноправности, како би и дјечаци и дјевојчице у раној фази развоја направили отклон од родних стереотипа и предрасуда који су присутни свуда око нас и који су одраз патријархалног црногорског друштва.
Ово је један од закључака учесника и учесница Националне конференције под називом „ Млади против родних очекивања“ коју је у оквиру истоименог пројекта организовало невладино удружење Интеракција из Подгорице.
Према ријечима Биљане Пејовић, начелнице Одјељења за родну равноправност Министарства људских и мањинских права родна очекивања су дубоко укоријењена у нашем друштву и са њима се дјечаци и дјевојчице суочавају од малих ногу.
„ Управо због тога је један од оперативних циљева Националне стратегије родне равноправности фокусиран на област образовања, културе и медија, гдје треба радити на смањивању нивоа родних стереотипа и предрасуда са којима се млади суочавају“ – оцијенила је Пејовић.
Петар Ђукановић из Центра за грађанско образовање истакао је да је ЦГО узвијек отворен да подржи овакве пројекте који слиједе потребе друштва.
„ Вјерујемо да је рад на образовању младих на ову тему кључан у циљу разбијања стереотипоа и предрасуда које нас и даље чврсто држе у патријархалном друштву“ – саопштио је Ђукановић.
Ђукановић је истакао да су у оквиру пројекта организоване радионице у на сјеверу и југу државе, гдје се о овми важним темама не говори у довољној мјери, а да је посебну вриједност пројекту дала израда полицy документа који садржи реалне и фокусиране препоруке за унапређење принципоа родне равноправности у образовном систему.
Сарадница на пројекту, Драгана Маљевић, истакла је да је веома задовољна реализацијом пројекта у оквиру ког је имала прилику да упозна освијешћене младе који ће својим активизмом, како је увјерена, допринијети да се у области родне равноправности остваре видљивији помаци.
Посебну пажњу учесника и учесница изазвао је панел „ Млади и родна равноправност“ на ком су поред тренера за родну равноправност Миодрага Стругара, говориле и студенткиња Софија Кирсанов и средњошколка Тијана Лакчевић, које су кроз подцасте и радионице биле учеснице пројекта.
Пројекат „ Млади против родних очекивања“ подржан је у оквиру пројекта „ОЦД у Црној Гори - од основних услуга до обликовања политика-М'БАСЕ”, који спроводи Центар за грађанско образовање са партнерима, уз финансијску подршку Европске уније и кофинансирање Министарства јавне управе.