- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права УН WОМЕН: Институционални механизми за унапређење ...
УН WОМЕН: Институционални механизми за унапређење родне равноправности и оснаживање жена 30 година након Пекиншке декларације и Платформе за акцију
Представнице 12 држава обавезале су се да ће, у контексту спровођења Пекиншке декларације и Плана акције, радити на рјешавању свих изазова који стоје на путу постизања пуне родне равноправности. Неопходно је радити на повећању учешћа жена у политичком и економском одлучивању, оснаживању женског предузетништва, смањењу разлике у платама и, што је најважније, елиминацији насиља над женама. Ове поруке су истакнуте на скупу у сусрет обиљежавању 30 година Пекиншке декларације и Платформе за акцију, одржаном у Тирани.
УН WОМЕН и Влада Републике Албаније били су домаћини међународне конференције која је трајала претходна два дана, фокусирајући се на ефикасне институционалне механизме за унапређење родне равноправности и оснаживање жена. Догађај је имао за циљ умрежавање, јачање контаката и размјену идеја између делегација дванаест земаља чланица Уједињених нација, како би се национални институционални механизми ојачали у циљу унапређења положаја жена и размјене ефективних стратешких приступа.
Делегати су имали прилику разговарати о постигнутим резултатима, изазовима и будућим приоритетима институционалних механизама у оквиру својих националних политика на путу ка родној равноправности. Учесници конференције истраживали су конкретне кораке и добре праксе како би се успјешније и брже превазилазили постојећи изазови, јачала ефикасност и партнерства у локалном, националном, регионалном и свјетском контексту.
Биљана Пејовић, начелница Одјељења за послове родне равноправности, истакла је да је постизање родне равноправности у Црној Гори константан изазов. Црна Гора још увијек није достигла минималну заступљеност жена од 30% на мјестима одлучивања, женско предузетништво је у просјеку испод 20%, разлика у платама међу половима износи око 20%, а насиље над женама је високо изражено, рекла је Пејовић.
Она је присутне упознала са Закључним разматрањима о Трећем периодичном извјештају Црне Горе ЦЕДАW Комитета, који наглашава да је напредак ка родној равноправности спор због лоше примјене постојећих политика и обавеза, као и недостатка финансијске подршке одговорним институцијама.
Са циљем да родна равноправност постане стварност, како у Црној Гори, тако и шире, од највећег је значаја да ојачамо напоре у борби против насиља над женама, унаприједимо улогу жена у процесима изградње мира и безбједности, те радимо на смањењу говора мржње у јавном простору и медијима, поручила је Пејовић.
Међународна конференција била је уједно и припрема за састанак у Женеви, који ће се одржати наредног мјесеца на министарском нивоу. Обиљежавање 30 година од Пекиншке декларације и Платформе за акцију планирано је у Уједињеним нацијама, у Њујорку, марта 2025. године, у оквиру 69. сесије Комисије за статус жена.
Испред Црне Горе на овом догађају учествовале су и Ирена Варагић, начелница Одјељења за европске интеграције, програмирање и имплементацију ЕУ фондова и Сања Жугић, шефица Кабинета у Министарству људских и мањинских права.