- Влада Црне Горе
32. сједница Владе Црне Горе - 15.07.2021. године
32. сједница Владе Црне Горе - 15.07.2021. године
Влада Црне Горе је на 32. сједници одржаној 15. јула 2021. године, којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, усвојила Информацију о појачаном надзору пословања привредних друштава од стране инспекцијских органа.
Сходно Закону о невладиним организацијама, Влада је донијела Одлуку о утврђивању приоритетних области од јавног интереса и висине средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација у 2021. години. У Одлуци су приоритетне области од јавног интереса у којима ће се, на предлог министарстава, финансирати пројекти и програми невладиних организација из Буџета Црне Горе у овој години. Расподјела средстава дефинисана је на позицијама надлежних министарстава и исказана у одговарајућим процентима у односу на, такође у проценту исказан, износ утврђен за ову намјену Законом. У расправи је појашњено да је процес програмирања било неопходно поновити због организационих промјена, сходно утврђеним органима државне управе и управним областима за које су основани.
У складу са Закључком Скупштине којим се Влада позива на поштовање и испуњавање свих препорука Државне ревизорке институције датих у Извјештају о ревизији Предлога закона о Завршном рачуну буџета Црне Горе за 2019. годину, Влада је усвојила Акциони план за имплементацију препорука Државне ревизорке институције. Тим поводом задужени су корисници буџета да координирају активности у циљу реализације Акционог плана и Министарству финансија и социјалног старања, по истеку квартала достављају извјештаје за све потрошачке јединице над којима врше надзор, док је Министарство задужено да квартално извјештава Владу о реализацији Плана.
Влада је усвојила Информацију о Финансијском споразуму између Европске комисије, Црне Горе и Косова за 2020. годину, у оквиру IPA II Програма прекограничне сарадње Црна Гора - Косово 2014-2020 и прихватила текст Финансијског споразума. У дискусији је наглашено да прекогранична сарадња има за циљ промовисање добросусједских односа и друштвено-економски развој кроз спровођење заједничких иницијатива на локалном и регионалном нивоу. Потписивањем Финансијског споразума биће омогућена реализација активности чији је циљ побољшање стандарда и квалитета живота људи у том подручју, кроз валоризацију њихових туристичких потенцијала, еколошки одржив и друштвено инклузиван привредни развој региона, уз поштовање његове заједничке културне и природне баштине. Такође, потписивање Финансијског споразума је услов за наставак спровођења Програма прекограничне сарадње Црна Гора - Косово 2014-2020. Укупни процијењени трошкови за 2020. годину износе 1.270.588,00 еура, а максимални допринос Уније је одређен на 1.080.000,00 еура. Суфинансирање пројеката обезбјеђују корисници бесповратних средстава, у износу од најмање 15% укупних прихватљивих трошкова на нивоу пројекта.
Такође, усвојена је и Информација о Финансијском споразуму између Европске комисије, Црне Горе и Албаније за 2020. годину, у оквиру IPA II Програма прекограничне сарадње Црна Гора – Албанија 2014–2020 и прихваћен текст Финансијског споразума којим су укупни трошкови за 2020. годину процијењени на 1.800.000,00 еура, а максимални допринос Уније је одређен на 1.530.000,00 еура.
Влада је усвојила Информацију о спровођењу иницијативе „Мапа пута за борбу против корупције и илегалних финансијских токова“, под покровитељством Берлинског процеса и уз експертску помоћ UNODC-а и RAI-а. У расправи је истакнуто да овај документ, усвојен на Регионалном форуму одржаном од 21. до 23. јуна 2021. године у Охриду, треба да резултира остварењем опипљивих побољшања у примјени постојец́их националних мјера за борбу против корупције и незаконитог финансирања и међународних стандарда и препорука, укључујући оне из годишњих извештаја Европске комисије у вези са проширењем ЕУ, за период од 2021. до 2024. године. Мапа пута препознаје приоритете заједничког дјеловања земаља Западног Балкана у сљедећим областима:
- Превенција и борба против корупције у јавним набавкама, укључујући јавне набавке у ванредним околностима;
- Даље јачање система пријављивања сукоба интереса и имовине;
- Унапређење одговора кривичног правосуђа на корупцију и економска кривична дјела кроз креирање регионалне мреже специјализованих тужилаца, полиције и финансијскообавештајних служби у земљама Западног Балкана.
Донијет је Акциони план за спровођење Стратегије мањинске политике 2019–2023, за 2021–2022. годину. Акциони план садржи стратешке циљеве, дефинисане конкретне активности, индикаторе резултата, надлежне институције, предвиђене рокове за реализацију активности, као и финансијску конструкцију за реализацију стратешког документа. У дискусији је наглашено да су исказане буџетске потребе у неким случајевима мање од реалних због буџетских ограничења, па је намјера да се кроз донаторске активности превазиђу ова ограничења.
Влада је усвојила Информацију о реализацији Уговора о концесији за детаљна геолошка истраживања и експлоатацију сулфидне полиметаличне руде (Pb, Zn, Cu, FeS2 и осталих пратећих сулфида метала) на истражно-експлоатационом простору бившег рудника “Брсково” код Мојковца, број 01-3660/1 од 10.12.2010. године. У Информацији је, поред осталог, наведено да се Концесионар обратио Министарству капиталних инвестиција захтјевом за измјену рокова у погледу извршења обавезе израде рударске техничке документације и прибављања одобрења, дозвола и сагласности неопходних за извођење рударских радова у року од двије године од 25. јула 2019. године, тј. од датума уласка у нову фазу реализације Уговора. У образложењу захтјева Концесионар наводи административна кашњења настала од 8. маја 2020. године, позивајуц́и се на члан Уговора којим је прописано да „период трајања концесије из овог уговора ц́е се продужити и за временски период кашњења надлежних органа у издавању неопходних одобрења за рад концесионара“. Имајуц́и у виду досадашње резултате геолошких истраживања, као и представљени пројекат „Рудник Брсково“ којим је, између осталог, пројектовано: 3 милиона еура концесионе накнаде годишње, око 330 запослених и 2,3 милиона еура пореза на добит, Влада је задужила Министарство капиталних инвестиција да анексом уговора о концесији продужи рок за израду рударске техниц̌ке документације и прибављање одобрења, дозвола и сагласности за испуњавање услова за експлоатацију минералне сировине и за добијање одобрења за извођење радова по главном рударском пројекту експлоатације на истраженим лежиштима (''Жута Прла'', ''Вишњица'', ''Брсково'' и ''Игришта'') због непостојања претпоставки за издавање урбанистиц̌ко-техниц̌ких услова.
Усвојена је Информација о сарадњи Министарства просвјете, науке, културе и спорта и Самосталног синдиката ђачких и студентских домова Црне Горе и прихваћен текст Споразума о обезбјеђивању средстава за рјешавање стамбених потреба запослених у домовима ученика и студената у Црној Гори. Гранским колективним уговором за установе ученичког и студенстког стандарда предвиђено је да послодавац у циљу рјешавања стамбених потреба запослених у домовима, на жиро рачун посебног фонда Синдиката уплаћује износ који ће уговорене стране одредити посебним Споразумом. У циљу рјешавања стамбених питања запослених у домовима ученика и студената у Црној Гори. Тим поводом задужено је Министарство да за 2021, 2022. и 2023. годину, за потребе реализације Споразума, Самосталном синдикату ученичких и студентских домова обезбиједи средства у износу од по 70.000,00 еура на годишњем нивоу.
Влада је усвојила Информацију о коришћењу средстава текуће буџетске резерве за финансирање учешћа црногорске делегације на Олимпијским играма у Токију. У Информацији је наглашено да ће Црну Гору на Олимпијским играма у Токију, које се одржавају од 23.07-08.08.2021. године, представљати чак 33 спортиста из 7 спортова, што је, узимајући у обзир величину спортске базе Црне Горе, огроман успјех нашег спорта. У том контексту, задужено је Министарство финансија и социјалног старања да износ од 228.000,00 еура пренесе на рачун Црногорског олимпијског комитета, за финансирање учешћа црногорске делегације на Олимпијским играма.
Поред осталог, Влада је на данашњој сједници усвојила и Програм за контролу популације паса у Црној Гори који је сачињен је у складу са смјерницама Међународне организације за здравље животиња - OIE, Кодексом о здрављу копнених животиња OIE и важећим националним прописима. Оперативни циљ Програма је успостављање одрживог система за контролу популације паса у Црној Гори ради побољшања здравља и добробити власничких паса и паса луталица, а у коначном, заштите здравља животиња и људи. На основу овог Програма, препоручује се свим локалним самоуправама да, у складу са одређеним роком, донесу своје планове за контролу популације паса, прилагођене локалним условима.