Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Ускоро експертска комисија за приступање ЕУ

Објављено: 15.07.2003. 20:40 Аутор: Насловна страна
Црногорска Влада припрема предлог за формирање екепертске комисије која ће пратити и руководити процесом Стабилизације и асоцијације са Европском унијом. ˝У раду Комисије, поред владиних службеника на вишем нивоу, учествоваће и универзитетски експерти за поједина питања, као и стручњаци из невладиног сектора˝, рекла је за Радио Црне Горе министар за економске односе са иностранством и европске интеграције Славица Милачић.

У таквој институционалној структури, казала је Милачић, постојаће и Савјет за Европску унију на нивоу министара којим би требало да предсједава премијер, као највеће тијело које ће доносити и одобравати стратешке одлуке у процесу придруживања. ˝За све области које ће бити предмет преговора и спровођења Споразума биће формиране радне групе које ће укључити представнике Владе, пословних асоцијација, синдиката и универзитетске и невладине експерте.

На тај начин биће задовољен неопходан услов за успјех реформи и ефикасно и несметано приближавање ЕУ, односно апсолутно политички консензус, пуна јасноћа и разумијевање онога што процеси европских интеграција носе˝, сматра Милачић.

Она вјерује да ће на том плану, без обзира на шароликост политичке сцене у Црној Гори, доћи до траженог консензуса. Услови за консензус су, према њеним ријечима, створени прије свега формирањем Министарства за европске интеграције које функционише као кординатор укупних реформи. ˝Ово Министарство би, према дефиницији, требало да служи као први покретач процеса придруживања ЕУ, координира укупне активности, развије многе програме, од перманентног образовања до стратегије и комуникације са јавношћу˝, рекла је Милачић.

Она је оцијенила изузетно важним што у министарству ради квалификовани кадар, јер је за успјех процеса битно да кључни тим, независно од промјена у Влади увијек остаје да управља придруживањем од почетка до краја. ˝У том процесу је неопходно и да свако одради свој дио посла. Зато је потребно да се најприје успостави одговарајућа организациона стурктура у свим кључним министарствима˝, казала је Милачић.

Она је најавила да ће ускоро бити предложено и формирање јединица и одјељења за сарадњу са Европском унијом у свим кључним министарствима, како би се обезбиједио неопходни ниво комуникације и адекватна кординација. Милачић тврди да црногорска Влада покушава да одржи неопходни социјални амбијент за спровођење реформи. ˝Реформе су болне и имају своју цијену. Негативни ефекти су аутоматски видљиви, средњорочни и дугорочни позитивни долазе касније и управо је због тога неопходан политички консензус који подразумијева јасно разумијевање да ти процеси коштају, али да на крају доносе корист˝, оцијенила је Милачић. Она сматра да се негативни ефекти могу ублажити успостављањем одговарајућег социјалног дијалога и партнерства. ˝Ту је изузетно важна улога медија и перманентно образовање о томе шта транзиција или придруживање Европској унији значе, како би сви скупа успјели што брже и ефикасније да дођемо до тог циља˝, казала је Милачић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?