Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Прес конференција Бранимира Бојанића, директора Републичког Завода за запошљавање

Објављено: 18.07.2003. 19:18 Аутор: Насловна страна
ОСНОВНЕ КАРАКТЕРИСТИКЕ СТАЊА И ТЕНДЕНЦИЈА

У ОБЛАСТИ ЗАПОШЉАВАЊА

-Кључне поруке-



На евиденцијама Завода за запошљавање Црне Горе половином јула 2003. године налазило се 67.972 незапослених лица, што је за 14,14% мање него у истом периоду прошле године. Од укупног броја незапослених лица, око 65% је стварно незапослено, док 35% ради "на црно", или се на евиденцијама Завода налази због здравственог осигурања и остваривања других права по основу незапослености.

Смањење броја незапослених лица у великој мјери је резултат примјене Уредбе Владе Црне Горе о фискалним олакшицама на зараде новозапослених радника, којом се легализује рад "на црно" и захваљујући којој је легализован рад 17.044 радника.

Поред тога, у периоду од 1999. године до сада, Програмом за континуирано стимулисање запошљавања и предузетништва реализовано је 4.160 програма, преко којих је запослено 6.724 радника и за те намјене усмјерено 19,9 милиона еура. Највише програма одобрено је у области пољопривреде (52,1%) и занатства (17,6%). У погледу територијалне локације, највише средстава реализовано је у Никшићу (19,6%), Подгорици (17,5%), Беранама (11,5%), Бијелом Пољу (6,8%) итд. У току ове године реализовано је 535 кредита, којима су отворена 974 нова радна мјеста и за те намјене ангажовано око 3 милиона еура, а одобрени су и нови кредитни аранжмани за 9 најуспјешнијих корисника кредита, за што је усмјерено око 100 хиљада еура.

У циљу унапређивања квалитета понуде радне снаге, Завод за запошљавање је у задњих неколико година организовао 130 програма стручног оспособљавања, преквалификација, доквалификација и специјализација у области металопрераде, информатике, страних језика, угоститељства, туристичке струке итд, којима је обухваћено 6.281 лице. У току је конституисање цјеловитог и дугорочног система неформалног образовања, којим се настоји елиминистати несклад између понуде и потражње радне снаге.

Припремљен је и пилот-пројекат фабрике за производњу текстила и обуће, чију ће радну снагу представљати лица са урођеним или стеченим хендикепом, а за чију ће реализацију бити ангажовано 1 милион и 140 хиљада еура. Завод за запошљавање би партиципирао у тој инвестицији са 10%, док би се преостала средства обезбиједила из буџетске резерве или средстава добијених приватизацијом предузећа.

За рјешавање техно-економских вишкова и спрјечавање да тај проблем прерасте у отворену незапосленост, биће основан Фонд рада, чији су оснивачи Влада Црне Горе, удружење послодаваца и организација Синдиката која има највећи број чланова и као таква регистрована код министарства надлежног за послове рада. У току су договори о износу средстава која обезбјеђују оснивачи за рад Фонда, а припрема се и акт о оснивању Фонда.
Audio
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?