- Влада Црне Горе
Симовић: Нови царински режим неопходно посматрати ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Симовић: Нови царински режим неопходно посматрати у ширем контексту његовог утицаја на укупну црногорску економију
Објављено: 16.08.2003. • 21:17 Аутор: Насловна страна
У јавности се ових дана врло често чују оцјене да ће повећање царинских стопа довести до драстичног повећања цијена пољопривредних производа, те да ће посљедице по потрошаче бити врло негативне?
Мислим да би умјесто претјераног алармизма и половичних анализа морали да се запитамо да ли су црногорски потрошачи осјетили неке позитивне учинке досадашњег режима ниских царинских стопа? Да ли је можда досадашњи царински режим значајно утицао на ниже малопродајне цијена.
Мислим да је одговор на ова питања индикативан. Ниске царинске стопе које су до сада примјењиване су биле посљедица једне политичке ситуације у којој се Црна Гора претходно налазила. Будући да је црногорско тржиште било у том моменту значакно упућено на србијанске произвођаче, то је отварало простор тадашњем србијанском режиму да манипулише и остварује притиске на Црну Гору. Тада су наши трговци морали да се преоријентишу на нека друга тржишта којасу до тада била непозната и неистражена и у циљу обезбјеђења уредног снабдијевања Црне Горе било је неопходно обезбиједити стимулативан царински режим. Данас су ти услови другачији, а и наши производни капацитети су оживјели и профункционисали, или су у фази преструктурирања, тако да би, и без потребе за хармонизацијом, Црна Гора имала интерес да измијени свој царински систем.
С друге стране, усред медијског интересовања за процес хармонизације царинских режима, мало ко се у ствари запитао на који начин је досадашњи режим царина утицао на домаћу производњу. Ми смо имали сасвим очигледну ситуацију, у којој су огромне количине увезених производа запљуснуле црногорско тржиште те су произвођачи били изложени значајном удару нелојалне конкуренције, удару дампинга, при чему су многи пољопоривредни производи који су долазили у Црну Гору били у режиму високих субвенција за примарну производњу као и извозних субвенција.
Такође, мислим да правећи анализе могућег утицаја на раст малопродајних цијена присјетити се чињенице да су многи економски аналитичари код нас, а и у иностранству били, рекао бих с правом, врло критични када су у питању механизми контроле увоза које је Црна Гора до скоро примјењивала, а то се посебно односило на постојање тзв. "контингената". Влада је ових дана донијела одлуку по којој се та врста заштите укида, али мислим да су и медији и економски експерти потпуно превидјели ту чињеницу и позитивне ефекте укидања "контингената". Мислим да се ради о врло значајном механизму либерализације који може значајно компензирати повишене царинске стопе.
Због тога сматрам да многобројне анализе које су ових дана присутне треба допунити и анализом позитивних ефеката које ће сигурно настати као посљедица укидања контингената.
Нови царински режим је неопходно посматрати у ширем контексту његовог утицаја на укупну црногорску економију, јер је само тако могуће сагледати његове ефекте. У сваком случају, Влада ће пажљиво пратити цијене на тржишту и, по потреби, реаговати на одговарајући начин.
Везани чланци:
БОК одржао седму редовну сједницу 30.11.2024.
Gjeloshaj поново позван у Вашингтон 01.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?