Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Бијела: Обиљежавање прве годишњице рада Регионалног центра за обуку ронилаца за подводно разминирање

Објављено: 10.10.2003. 19:00 Аутор: Насловна страна










Говор потпредсједника Владе РЦГ Драгана Ђуровића на обиљежавању прве годишњице рада Регионалног центра за обуку ронилаца за подводно разминирање, пружање помоћи, спашавање и контролу на мору, у Бијелој


Даме и господо,
Уважени гости,

Имам част и задовољство да вас поздравим у име Владе Републике Црне Горе, поводом обележавања прве годишњице рада Регионалног центра за обуку ронилаца за подводно разминирање, пружање помоћи, спашавање и контролу на мору, који је, као што вам је познато, установљен септембра 2002. године, у тијесној сарадњи Медјународне фондације за разминирање и помоћ жртвама мина из Љубљане (ИТФ) и Владе Републике Црне Горе.

Преко овог Центра Црна Гора се активно укључила у активности које се спроводе у Југоисточној Европи у области деминирања и пружања помоћи жртвама мина. Центар у Бијелој је постао дио мреже регионалних центара који већ постоје у Хрватској и Босни и Херцеговини, односно дио мреже коју чине тзв. Центри за деминирање, који постоје у свим државама у Региону.

Влада Републике Црне Горе је подржала ову идеју од самог почетка, сматрајући је врло важном, видјећи у њој прилику за даље јачање сарадње држава у региону у отклањању последица рата и јачању медјусобног повјерења. Желим да вас подсјетим да је Влада Републике Црне Горе обезбједила објекат за Центар вриједан скоро 2,5 милиона еура. Такодје, Влада је преузела обавезу да организује и заједно са иностраним партнерима координира рад Центра.

Увјерен сам да су досадашње активности нашег Центра показале оправданост његовог постајања и да је Република Црна Гора кроз његове активности у протеклој години, на један начин, постала лидер у реализацији једне ни мало лаке мисије, а то је уклањање подводних неексплодираних убојних средстава, од којих је до сада, не само у Црној Гори, страдао велики број људи. Деминирање подморја има не само безбједоносни већ и економски, туристички и социјални значај за цио регион. Оно ствара услове за несметану пловидбу, риболов, развој туризма и слободан проток људи, што је несумњив интерес свих у нашем Региону.

Као што вам је познатао, Центар у Бијелој је једини овакве врсте на простору Европе. Он је своју позицију у току протекле године изградио организујући обуку прве групе ронилаца из региона, спроводећи низ активности у подводном деминирању, гдје посебно треба истаћи деминирање воденог појаса око полуострва Превлаке, организујући подводна истразивања и укључујући се у шире активности у овој области на нивоу Југоисточне Европе. Истовремено, формирањем Центра смо постали корисници бројних међународних субвенција и програма за основне и комплементарне активности на мору и подморју.

Овим је Црна Гора по први пут добила институцију лоцирану на обали мора која ће захваљујући активностима високо квалификованог и уско професионализованог кадра успоставити контролу на мору. Локација Центра омогућава стварање базе за координацију и извођење брзих интервенција спашавања и пружања помоћи на мору, што нас уводи у друштво држава Медитерана које имају организоване овакве службе спашавања и контроле.

Имамо разлога да са поносом истакнемо да наставни кадар Центра чине висококвалификовани међународно признати инструктори МУП-а РЦГ и остали међународно признати стручњаци који се за вријеме обуке ангажују са простора Европе. Постојећи кадар је гаранција да ће Центар успјешно и у складу са европским стандардима одговорити постављеним задацима.

Истовремено, Министарство унутрашњих послова Републике Црне Горе које је уложило знатна средства за опремање и школовање кадрова за све врсте активности на водама, коначно формирањем овог Центра добија базу у којој ће потенцијал знања и способности већ обученог кадра бити максимално и намјенски искоришћен.

У циљу даљег развоја, измедју осталог, Центар ће у сарадњи са европским професионалним ронилачким институцијама створити услове за формирање техничког блока за дубинска роњења са плинским мјешавинама, што ће омогућити да Црна Гора активно користи подводна богаства и уврсти се у ред држава које имају професионалне дубинске рониоце за роњење на дубинама преко 150 метара.

Овакво мјесто и улога Центра је препозната и од стране наших медјународних партнера и донатора. ИТФ - Међународна фондација за помоћ жртвама мина из Љубљане је покренула и реализовала Пројекат развоја Географског Информационог система у оквиру нашег Центра. За потребе овог система, ЕУ и Сједињене Америчке Државе су уложиле око сто хуиљада еура за набавку опреме и сателитских снимака. Главни циљ пројекта је побољшање доступности провјерене, потврђене и објективне информације за програме разминирања.

Посебну захвалност дугујемо Влади САД која је у укупном износу донација у протеклој години учествовала са 90%. Сигурно је најзначајнија помоћ коју је Влада САД пружила у финансирању разминирања граничног појаса између Црне Горе и Хрватске. Такође САД су помогле набавку ронилачке опреме, пловних средстава и возила за рад овог Центра.

Медјутим, у овом тренутку не треба заборавити на финансијску и експертску помоћ коју су пружиле и остале државе и медјународне организације, прије свега: Европска Комисија ЕУ, УНДП, Словенија, Русија, Медјународна фондација за разминирање и помоћ жртвама мина, Медјународни центар за хуманитарно деминирање у Женеви и други.

Имајући ово у виду, увјерен сам да ће године пред нама донијети пуну афирмацију Центра и да ће он постати незаобилазни фактор у активностима подводног деминирања, не само у Југоисточној Европи, већ и шире. Добре основе су постављене, пред нама је период стрпљивог рада на путу потпуне афирмације.

На крају, још једном желим да вас поздравим и захвалим на присуству, а запосленима у Центру желим пуно успјеха у будућности.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?