- Влада Црне Горе
Говор предсједника Владе РЦГ Мила Ђукановића на 3....
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Говор предсједника Владе РЦГ Мила Ђукановића на 3. Форуму о Медитерану Парламетарне скупштине ОЕБС-а на Светом Стефану
Објављено: 09.10.2005. • 17:46 Аутор: Насловна страна
![](http://www.gov.me/img/1128859859.jpg)
МЕДИТЕРАНСКА ДИМЕНЗИЈА ОЕБС-а
Екселенције,
Поштовани учесници и гости,
Даме и господо,
Посебно ми је задовољство да вас поздравим овдје на Светом Стефану, на 3. Форуму о Медитерану Парламентарне скупштине ОЕБС-а, који се одвија у знаку његовања и унапређења дијалога међу људима, културама и цивилизацијама, као нераздвојивог дијела заједничких демократских вриједности које баштинимо и дијелимо. Избор Црне Горе за домаћина овогодишњег јесењег засиједања Парламентарне скупштине ОЕБС-а и Медитеранског форума за нас има и симболичко и суштинско значење. Цијенимо да је то својеврстан израз признања за успјешан мултиетнички пројекат црногорског друштва, демократски развој и, на тим основама, допринос Црне Горе јачању регионалне стабилности.
Као европска земља са препознатљивим медитеранским идентитетом, Црна Гора стално потврђује свој изоштрени сензибилитет да вреднује и валоризује етничке, културне и вјерске различитости, које види као своје предности и богатство, као моћан замајац демократског развоја, веће стабилности и добросусједства. Такође, боље равнотеже између појединца и заједнице, начина живота и система вриједности. Јер, једино када у средишту наших активности буде безбједност сваког појединца, када осигурамо да свако има слободу да изабере свој властити идентитет, без страха од дискриминације, и да активно учествује у политичком, економском, социјалном и културном животу, сви скупа можемо рећи да смо остварили циљ.
И данас, као симбол најсјајнијих цивилизацијских вриједности које је Црна Гора одвајкада баштинила, са поносом истичем да смо земља која потврђује супериорност модела ''јединство у различитостима'', што је аксиом савремених европских и глобалних интеграционих процеса.
Надам се да није претенциозно ако кажем да су, на овим основама, реалне тежње Црне Горе да се још снажније профилише као један од центара континуираног дијалога култура, цивилизација и људи.
Увјерен сам да ћемо и овим скупом учинити корак даље у развоју међусобне сарадње и повјерења, јачању дијалога, промовишући вриједности демократије, владавине права, људских и мањинских права и слобода. И управо, на овом пољу, потврђује се да дјеловање институција ОЕБС-а, у синергији са другим међународним организацијама и партнерима, наставља да буде од посебне важности.
Тим прије, што тренд глобализације све више потенцира да проблем било којег дијела цјелине убрзо постаје заједнички проблем. Управо посљедњи талас проширења Европе је апострофирао важност јачања медитеранске димензије европске безбједности. Наиме, процес уједињења Европе је довео и до промјене њених геополитичких граница, будући да су непосредни сусједи ЕУ и региона ОЕБС-а постале поједине земље Медитерана. Као одговор на ове суштинске и историјске промјене на европској мапи, дошло је до еволутивног процеса усвајања нове политике добросусједства ЕУ, с циљем ширења ''прстена пријатеља''. Приступањем Кипра и Малте ЕУ, као и отварањем преговора о чланству Турске, додатно је афирмисан значај ове политике.
![](http://www.gov.me/img/1128859910.jpg)
Као земља са више вокација, Црна Гора је заинтересована за развој медитеранског партнерства у свим аспектима од заједничког интереса. А то су, неоспорно, политички дијалог, стабилност и безбједност, област културе, економска и трговинска сарадња, инвестиције, животна средина и сл. Дакле, по свим питањима медитеранског дијалога које је ОЕБС реафирмисао и кроз формирање овог Форума и усвајање Ротердамске и Единбуршке резолуције о медитеранској димензији ОЕБС-а.
Црна Гора се стално потврђује као истрајан заговорник и промотер регионалне сарадње у Југоисточној Европи, која се на парламентарној равни одвија кроз активности и иницијативе Пакта стабилности за Југоисточну Европу, Европског парламента, парламентарних скупштина Савјета Европе и ОЕБС-а, као и у оквиру Јадранско-јонске иницијативе, Процеса сарадње у Југоисточној Европи, Црноморске економске сарадње и осталих регионалних форума. Препознатљив допринос на овом плану, Црна Гора је дала и кроз активности Цетињског парламентарног форума.
Црна Гора је одлучна да настави да се изграђује као потпуно функционална демократска држава, држава политичких и економских слобода за све њене грађане, држава која живи у миру и складу са својим сусједима. У том процесу, сасвим у духу европске и евро-атланске интеграције, желимо да афирмишемо свој државни и национални идентитет, одлучни да почетком идуће године обезбиједимо грађанима Црне Горе остваривање фундаменталног демократског права на самоопредјелјенје. Подразумијевајући да ће епилог референдума бити демократски, то ће допринијети и јачању стабилности у ширим, регионалним оквирима. Опредијељени да у свим сегментима осигурамо најбоље европске стандарде и праксу, и овом приликом истичем интерес да се ОЕБС/ОДИХР директно укључи у процес припреме и мониторинга референдума. У том контексту, нагласио бих важност улоге коју је ОЕБС/ОДИХР имао у осигурању фер и транспарентних изборних процеса, нарочито у појединим преломним временима за стабилност и демократски развој Црне Горе и шире.
У духу привржености миру, стабилности и развоју, Црна Гора ће наставити да буде поуздан партнер у заједничким напорима да се изгради безбједнија и боља будућност за све наше државе, народе и грађане.
Захваљујем на пажњи.
Свети Стефан, 9. октобар 2005.
![Audio](/webresources/images/icon-audio-sml.gif)
Везани чланци:
Саопштење са 67. сједнице Владе Црне Горе 06.02.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?