Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Одржана друга прегледна конференција земаља чланица Конвенције о забрани употребе, складиштења, производње и трансфера противпјешадијских мина и њиховом уништењу

Објављено: 07.12.2009. 17:29 Аутор: Насловна страна
У Картагени де Индиас, Колумбија, одржана је Друга прегледна конференција земаља чланица Конвенције о забрани употребе, складиштења, производње и трансфера противпјешадијских мина и њиховом уништењу. Црногорску делегацију предводио је стални представник Црне Горе при Уједињеним нацијама у Њујорку амбасадор Небојша Калуђеровић који је учествовао на Сегменту на високом нивоу, 3-4. децембра 2009. године.

У свом иступању амбасадор Калуђеровић је истако посвећеност Црне Горе поштовању норми хуманитарног права, као и спремност да активно учествује у свим инцијативама које имају за циљ заштиту цивила за вријеме ратних сукоба и унапређења социјално-економског положаја преживјелих. Он је посебно указо на пуно поштовање одредби Концвенције од стране Црне Горе, како у погледу уништења ускладиштених антиперсоналних мина, са акцентом на резултате постигнуте на регионалном плану, тако и у односу на хуманитарне аспекте који приизилазе из Конвенције. Говорећи о активностима које је Црна Гора предузела на плану спровођења Отавске конвенције у дијелу који се односи на помоћ жртвама, амбасдор Калуђеровић се осврнуо и на ратфикацију Конвенције о правима особа са инвалидитетом и Опционог протокола од стране црногорског Парламента.

На маргинама Самита делегација је имала више билатералних сусрета са представницима земаља учесника и регионалних невладиних организација.

На Самиту је усвојена Картагена декларацију, документ који представља израз спремности држава чланица да даље раде на универзализалној примјени Конвенције, унапређењу положај жртава антиперсоналних мина и пружању подршке државама које су погођене њиховом употребом. На Прегледној конференцији усвојен је Акциони план којим се на детаљан и свеобухватан начин предвиђају кораци за испуњење циљева зацртаних у Картагена декларацији и самој Конвенцији.

Конвенција о забрани противпјешадијских мина, представља инструмент хуманитарног права којим се забрањује категорија оружја која има индискриминаторне ефекате и која дуго након завршетка ратних конфликата представља пријетњу за цивилно становништво. У складу са одредбама Конвенције, сваких пет година након њеног ступања на снагу, државе чланице сазивају Прегледну конференцију која има за циљ сагледавње остварених резултата у спровођења преузетих обавеза, као и утврђивање преосталих изазова за пуну имплементацију Конвенције.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?