Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Министар финансија др Игор Лукшић разговарао са делегацијом француске банке "Социете Генерале" и генералним директором "Подгоричке банке" Младеном Рабреновићем

Објављено: 09.03.2006. 18:45 Аутор: Насловна страна
Министар финансија Црне Горе Игор Лукшић, разговарао је данас у Подгорици са делегацијом француске банке "СОЦИЕТЕ ГЕНЕРАЛЕ", у којој су се налазили генерални директор Пхилипе Цитерне, директор у Београду Пхилипе Гуидез, директор сектора за рад са становништвом ван Француске Јеан Лоуис Маттеи и генерални директор Подгоричке банке Младен Рабреновић.

Министар Лукшић је изразио задовољство доласком "Социете Генерале" у Црну Гору и успјешном приватизацијом Подгоричке банке и нагласио да је то веома значајно, како из угла повратка повјерења грађана у банкарски систем, тако и свеукупне реформе и развоја банкарског сектора у Црној Гори. Он је истакао да тај примјер доказује да ризици за улагања у Црну Гору значајно опадају и да је било оправдано увјерење да ће, након потписивања уговора и уласка једне од највећих европских банака на црногорско тржиште, доћи до повећања конкуренције у домаћем банкарском систему. Заједнички је оцијењено да је приватизација Подгоричке банке једна од најзначајнијих и веома успјешних приватизација - спроведених у посљедњем периоду, као и да се на основу досадашњих резултата могу констатовати бројни позитивни помаци од доласка "Социете Генерал".

Министар Лукшић је упознао госте са резултатима на унапређењу црногорског економског система и стабилизовању основних макроекономских показатеља који већ три године биљеже раст, уз напомену да је реализација стабилизационих мјера и структурних реформи у посљедње четири године резултирала реалним повећањем БДП. О томе свједочи и процијењена стопа за 2005. годину у износу од 4,1%, као и консолидовани буџетски дефицит који је био на нивоу од око 2,7% БДП. Укупна консолидована потрошња смањена је са 48% у 2003. на 46% у 2005. и планираних 44,5% БДП у 2006. години. Инфлација је из године у годину нижа и у 2005. години била је на нивоу 1,8%, а смањен је и ниво унутрашњег и спољњег дуга, тако да је процјена да ће укупан јавни дуг на крају 2005. године износити око 43% БДП.

Током разговора, разматрана је могућност унапређења сарадње, поготово у дијелу дефинисања будућих краткорочних и дугорочних пројеката, уз закључак да је потребно интензивирати размјену информација ради утврђивања приоритета.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?