- Влада Црне Горе
42. сједница Владе Црне Горе - 07.10.2021. године
42. сједница Владе Црне Горе - 07.10.2021. године
Влада Црне Горе је, на 42. сједници одржаној 7. октобра 2021. године којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, утврдила Предлог закона о рачуноводству с Извјештајем о спроведеној јавној расправи. Овим законом уређује се разврставање правних лица регистрованих за обављање привредних дјелатности и дјелова страних друштава, услови и начин вођења пословних књига, организација рачуноводства, састављање, достављање и објављивање финансијских извјештаја, услови и начин вршења процјене вриједности имовине и друга питања од значаја за рачуноводство. Основни разлог за доношење предложеног Закона је усклађивање постојеће регулативе са одговарајућим директивама ЕУ.
Донијета је Одлука о измјени Статута Друштва са ограниченом одговорношћу за транспорт путника и робе у ваздушном саобраћају „ToMontenegro“. Једини циљ овог правног акта је испуњење законске обавезе регистрације и евиденције повећања капитала друштва „ToMontenegro“ код Централног регистра привредних субјеката, које је регулисано Одлуком Владе од 1. јула 2021. године када је одобрена уплата три милиона еура, тако да основни и уплаћени капитал Друштва износи 26 милиона еура.
Влада је усвојила информације о Финансијском споразуму између Европске комисије, Републике Србије и Црне Горе за 2020. годину у оквиру IPA II Програма прекограничне сарадње Србија – Црна Гора 2014–2020, као и о Финансијском споразуму између Европске комисије, Босне и Херцеговине и Црне Горе за 2020. годину у оквиру IPA II Програма прекограничне сарадње Босна и Херцеговина – Црна Гора 2014–2020. Влада је прихватила предложене споразуме, оцијенивши да ће њихово потписивање омогућити реализацију активности чији је циљ побољшање стандарда и квалитета живота људи у програмским подручјима, путем валоризације туристичких потенцијала, еколошки одржив и друштвено инклузиван привредни развој региона, уз поштовање његове заједничке културне и природне баштине. Процијењени трошкови ових програма за 2020. износе по 1.270.588,00 еура, док је максимални допринос Уније одређен на по 1.080.000,00 еура. Суфинансирање тематских приоритета обезбјеђују корисници бесповратних средстава, у износу од најмање 15% укупних трошкова на нивоу пројекта.
Влада је донијела Акциони план за спровођење Стратегије развоја микро, малих и средњих предузећа у Црној Гори 2018 – 2022, за 2021-2022. годину.
Донијета је Стратегија раног и предшколског васпитања и образовања у Црној Гори 2021–2025 с Акционим планом 2021–2025. Имајући у виду анализу постојећег стања у овом сектору, дугорочну визију да се укључивањем у предшколско васпитање и образовање свој дјеци предшколског узраста у Црној Гори осигура најбољи могући почетак у животу, као предуслов за развој свих њихових потенцијала, овим документом је постављен стратешки циљ – обезбјеђивање једнаких шанси за рани развој све дјеце у Црној Гори кроз јачање доступности, квалитета и праведности ПВО. Тако дефинисани стратешки циљ је конкретизован у форми три оперативна циља који су били основа свих планираних мјера и активности за период до 2025. године:
- повећање обухвата дјеце ПВО,
- унапређење и обезбјеђивање квалитета ПВО и
- унапређење шанси за рани развој дјеце из осјетљивих група.
У том смислу, планирано је да се до 2025. године повећа обухват предшколским образовањем дјеце до 6 година на 60 %, а од 3 године до поласка у школу на 90 %, унаприједи квалитет ПВО и развије систем за његово обезбјеђивање у складу са ЕУ оквиром, као и да се унаприједи систем за пружање подршке за рани развој дјеце из осјетљивих група, пружањем подршке родитељима и већом укљученошћу у квалитетне програме ПВО.
Влада је усвојила Информацију о активностима на реализацији развојних пројеката на унапређењу туристичке инфраструктуре за период јануар - јун 2021. године. У Информацији је, у првом реду, дат преглед активности на изградњи ски центара на подручју Бјеласице и Комова, Дурмитора и Хајле, али и природних атракција попут Ђаловића пећине, са тренутним статусом и фазама реализације, а који укључују изградњу нових жичара, скијашких стаза, система за вјештачко осњежавање, базних станица, приступних путева и пратеће инфраструктуре, као и потребне мјере за њихову реализацију. Констатовано је да је на свим градилиштима на сјеверу Црне Горе настављено са радом, у складу са планираним активностима. У прилог томе свједоче и подаци да је Управа јавних радова у извјештајном период реализовала инвестициона улагања у наведене пројекте на сјеверу земље у вриједности од преко 3,29 милиона еура. У Информацији је за представљене пројекте дат и предлог мјера неопходних за унапређење њихове реализације, а које су настале као резултат анализе статуса реализације инвестиционих активности.
Усвојена је Информација о прихватању Заједничке изјаве о слободном протоку података у региону Западног Балкана. У дискусији је наглашено да су, свјесне изазова дигиталне трансформације у економијама Западног Балкана и значаја регионалне сарадње, као и препознајући нужност усклађивања амбиција дигитализације Западног Балкана с визијом и амбицијама Европске уније, државе овог Региона усагласиле Заједничку изјаву о слободном протоку података у Региону. Сврха овог документа, који ће, на иницијативу црногорске стране, бити усмено прихваћен на Дигиталном самиту који се одржава у Подгорици у хибридном формату од 11. до 13. октобра 2021, представља наставак заједничке акције и иницијативе ка унапређењу регионалне сарадње и подршке дигиталној интеграцији кроз размјену информација на отворен, интероперабилан, сигуран и поуздан начин.
Влада је усвојила Информацију о обезбјеђивању средстава из Текуће буџетске резерве за потребе Управе полиције, ради исплате награда службеницима Управе полиције поводом успјешно реализоване активности везане за одржавање вјерског обреда устоличења Митрополита црногорско-приморског на Цетињу. Тим поводом задужено је Министарство финансија и социјалног старања да из Текуће буџетске резерве за ову намјену обезбиједи износ до око 500.000,00 еура нето, односно до око 900.000,00 еура бруто.
Усвојена је и Информација о активностима реализације „Посебног програма улагања од посебног значаја за привредни и економски интерес Црне Горе” за II квартал 2021.године.
Влада је усвојила Акциони план за имплементацију Индустријске политике Црне Горе 2019-2023, за период 2021-2022. године који, како је наглашено, представља важан механизам мониторинга имплементације Индустријске политике на плану испуњења мјерила за привремено затварање Преговарачког поглавља 20. Акциони план је сачињен на бази утврђених препорука из Извјештаја о реализацији Индустријске политике за период 2019-2020. године, како би се одговорило на изазове релевантне за развој индустрије у условима опоравка у периоду након пандемије коронавируса. Акциони план садржи 63 активности са индикаторима резултата, за чију имплементацију је предвиђен финансијски оквир на нивоу 450.838.056,83 еура, односно 235.244.763,13 еура у 2021. години и 215.593.293,70 еура у 2022. години. Планиране активности имају развојни карактер и усмјерене су, прије свега, на унапређење конкурентности индустрије и сарадњу привреде и науке, подржавају развој зелене, климатски неутралне економије, као и развој циркуларне индустрије и дигиталне трансформације предузећа.