- Влада Црне Горе
Саопштење са 58. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 58. сједнице Владе Црне Горе
Влада је, на данас одржаној 58. сједници којом је предсједавао потпредсједник Владе за безбједност, одбрану, борбу против криминала и унутрашњу политику мр Алекса Бечић, усвојила Информацију о закључивању Уговора о преносу кредитних средстава која су обезбијеђена из аранжмана закљученог између Владе Црне Горе и Европске инвестиционе банке за потребе финансирања пројекта „Унапређење система за управљање отпадним водама у Општини Мојковац“. Пројекат обухвата радове на унапређењу система за управљање отпадним водама на начин што ће бити изграђена нова и реконструисана постојећа канализациона мрежа и извршена адаптација и унапријеђење рада постојећег постројења за пречишћавање отпадних вода. С тим у вези, Влада је дала сагласност да се, из Финансијског уговора за пројекат „Водоснабијевање и отпадне воде у Црној Гори“, Општини Мојковац прослиједи до 1,5 милиона еура, у виду кредита, за финансирање наведеног пројекта. Вриједност пројекта је 4,2 милиона еура, од чега је из инвестиционог гранта WBIF обезбијеђено 2,9 милиона еура, а из кредит ЕИБ 1,5 милиона еура. Такође, Влада је прихватила текст Уговора о преносу кредитних средстава. Европска инвестициона банка (ЕИБ) обезбиједила је 2008/2009. године Црној Гори финансијски оквир од 57 милиона еура за финансирање изградње и реконстукције комуналне инфраструктуре у црногорским општинама који је реализован кроз неколико кредитних аранжмана намијењених рјешавању проблема комуналне инфраструктуре у црногорским општинама. До сада су реализовани или се реализију пројекти у више црногорских општина, а вриједност до сада закључених уговора о преносу кредитних средстава са Главним градом Подгорица, Пријестоницом Цетиње и општинама Андријевица, Бијело Поље, Никшић, Пљевља, Рожаје и Улцињ износи 33.9 милиона еура, од чега је утрошено око 30 милиона.
Усвојен је Полугодишњи извјештај о раду Оперативног тима за борбу против насиља у породици и насиља над женама за период од 01. априла до 01. октобра 2024. године. Како се наводи у Извјештају, од укупно 27 постављених закључака 24 закључка су у потпуности реализована (88.9% успешности), што указује на висок степен посвећености Оперативног тима, један закључак је дјелимично реализован што значи да су активности започете, али нијесу у потпуности завршене, док су два закључка остала нереализована, што, како се наводи, може указивати на процедуралне изазове или сложеност одређених ситуација. Као кључне теме и активности у извјештајном периоду истичу се:
- Унапређење институционалног одговора на насиље – Већина закључака се односи на смјернице за поступање и конкретан одговор у разматраним ситуацијама – циљ је осигурати да се жртвама насиља пружи одговарајућа подршка и елиминише понављање насиља и институционалних пропуста.
- Побољшање здравствених услова за жртве насиља – Тим је иницирао препоруке да жртве насиља добију приоритетне услуге у здравственим установама и нагласио важност психолошког стања жртава, нарочито дјеце. Ова мјера има за циљ осигурање брже и ефикасније подршке за жртве насиља.
- Инспекцијски надзори – затражени су инспекцијски надзори у случајевима гдје постоји сумња на неадекватно поступање. Ова мјера тежи утврђивању индивидуалне одговорности службеника, која у будућем треба да утиче и у смислу генералне превенције код професионалаца.
У Извјештају је наведено и да је кроз сарадњу са центрима за социјални рад, здравственим институцијама, полицијом, тужилаштвом и судством, Оперативни тим реализацијом великог броја мјера показао снажну посвећеност побољшању институционалног одговора на насиље. Имплементација тих мјера осигурава да се заштита права и сигурност жртава постављају као приоритет, уз континуирану подршку у сваком кораку институционалног процеса.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.