- Влада Црне Горе
61. сједница Владе Црне Горе - 03.03.2022.
61. сједница Владе Црне Горе - 03.03.2022.
Влада је, на 61. сједници одржаној 3. марта 2022. године којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, утврдила Предлог закона о Кредитно – гарантном фонду с Извјештајем са јавне расправе.
Усвојена је Платформа економског опоравка Црне Горе 2022 – 2026. године са Извјештајем са јавне расправе. Потреба за израдом овог цјеловитог документа произашла је из процјене актуелне Владе да је постојеће стање и нагомилане проблеме у привреди, уз пратеће укупне економске аномалије, немогуће ријешити без дубљих и корјенитих промјена, како би се остварили опипљиви економски резултати и осигурао убрзани развој Црне Горе. Платформа представља темељ за даље дизајнирање конкретних активности које ће се у будућности спроводити кроз стратешка документа. Документ садржи велики број повезаних података који свједоче о тешком стању које је затечено, као и конкретне активности и мјере које су пажљиво припремане са свим кључним актерима црногорског друштва.
У оквиру Платформе економског опоравка дефинисано је шест оперативних циљева за њену реализацију: Развој привреде Црне Горе 2022 – 2026. године; Стабилизација социо-демографских изазова, јачање кадровских потенцијала; Квалитетнија реализација инфраструктурних пројеката; Макроекономска стабилност, снажне и одрживе јавне финансије; Иновације, дигитализација и зелена економија и Добро управљање, ефикасна координација и мониторинг стратешких докумената и пројеката. Како би се пратила реализација оперативних циљева, дефинисано је 19 приоритета, и у оквиру њих 41 индикатор. Додатно, дефинисане су 243 мјере како би се имплементирали принципи економског опоравка. Финансијски план за реализацију Платформе износи 4,35 милијарди еура (кумулативно за четворогодишњи период).
Влада је усвојила Информацију о упућивању хуманитарне помоћи Украјини. У дискусији је наглашено да Црна Гора, изражавајући солидарност са украјинским народом, остаје уједињена са савезницима у пуној подршци Украјини у циљу очувања њених међународно признатих граница. Сматрајући обезбјеђивање помоћи и подршке неопходним и нужним изразом хуманости и саосјећајности са пријатељским украјинским народом, Влада је одлучила да се за ову сврху из Текуће буџетске резерве уплати износ од 50.000,00 еура. Такође, обезбијеђена је и одређена количина хуманитарне помоћи у материјалним средствима за збрињавање угроженог становништва, а Министарство унутрашњих послова је задужено да, у сарадњи са Црвеним крстом, опредијељену опрему транспортује.
Утрђен је Предлог закона о измјенама и допуни Закона о облигационим односима, Предлог закона о измјенама Закона о парничном поступку и Предлог закона о измјенама Закона о ванпарничном поступку. Предложеним измјенама се ови закони усаглашавају са Законом о животном партнерству лица истог пола, чиме ће се створити сви неопходни услови за њихову несметану примјену након што ступе на снагу, што је посебно важно с обзиром на то да се ради о повезаним законским прописима за које је нужно обезбиједити међусобну конзистентност.
Влада је дала сагласност на Предлог одлуке о одобрењу директног дугорочног кредита „Монтепутׅ“ доо Подгорица и Предлог одлуке о измјени Одлуке XXII Ванредне скупштине акционара Инвестиционо-развојног фонда Црне Горе А.Д. Одлуком ИРФ одобрава друштву „Монтепутׅ“ дугорочни кредит у износу од 7.000.000,00 еура са grace периодом од 18 мјесеци и роком отплате од 84 мјесеца. Намјена кредита је набавка опреме за потребе управљања, одржавања и наплате путарине на аутопуту Бар-Бољаре, дионица Смоковац-Маташево.
Усвојена је Информација о кредитном аранжману између Развојне банке Савјета Европе и ИРФ-а – Програмски зајам – Финансирање општинске инфраструктуре у Црној Гори у опоравку од COVID-19 и дата сагласност на текст Предлога оквирног уговора о кредиту у износу од 30.000.000,00 еура. Намјена овог кредита је побољшање животних услова у урбаним и руралним подручјима кроз финансирање изградње, рехабилитације и модернизације комуналних услуга, инфраструктуре путних мрежа итд. У области заштите животне средине кредитом ће се финансирати пројекти усмјерени на смањење и третман чврстог и течног отпада, смањење загађења ваздуха, спровођење мјера за уштеду енергије и побољшање енергетске ефикасности. Крајњи корисници кредита су општине, јавна, мјешовита или приватна лица која ће средства користити за прихватљива улагања у оквиру области финансирања. Такође, циљ ове кредитне линије је побољшање услова живота и смањење територијалне неједнакости у Црној Гори финансирањем приоритетних инвестиција у локалну инфраструктуру у недовољно развијеним општинама.
У циљу економског опоравка и оживљавања туристичке привреде у постпандемијском периоду, Влада је донијела одлуке о привременом ослобађању од прибављања виза за држављане Републике Јерменије и Републике Казахстан. Имајући у виду стални раст интересовања туриста из ових земаља за посјету Црној Гори, овим одлукама се њиховим држављанима укидају визе за вријеме трајања туристичке сезоне од 1. априла до 31. октобра 2022. године.
Влада је усвојила Информацију о моделу обезбјеђивања средстава за потребе ефикаснијег функционисања тимова за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији.
Усвојен је Програм мониторинга животне средине Црне Горе за 2022. годину. Програм обухвата шест области, и то: квалитет ваздуха, алергени полен суспендован у ваздух, стање екосистема приобалног мора Црне Горе, садржај опасних и штетних материја у земљишту, радиоактивност у животној средини и бука. За спровођење Програма мониторинга обезбијеђена су финансијска средства из буџета Црне Горе у износу од 459.737,00 еура. У дискусији је наглашено да је реализација програма мониторинга животне средине један од основних задатака из ове области, јер резултати мониторинга чине основу за оцјену укупног стања животне средине у Црној Гори, препоруке у планирању политике заштите, као и израду годишњег извјештаја о стању животне средине. Резултати мониторинга животне средине ће послужити у дефинисању препорука и мјера које треба спровести у наредном периоду у циљу побољшања стања. Такође, мониторинг животне средине је важан фактор у планирању политике заштите животне средине, као и показатељ потребе уградње принципа и начела заштите животне средине у развојне и стратешке документе других секторских политика као што је индустрија, пољопривреда, енергетика и други.
Влада је донијела Одлуку о изради Детаљног просторног плана за простор концесионог подручја за изградњу вјетроелектране на локалитету Брајићи - општине Будва и Бар. Програмским задатком је предвиђено да визија развоја простора у обухвату Плана треба да прати визију развоја приморског региона који, као важан просторни, економски и друштвени ресурс, треба да се усмјерено и контролисано развија, уз одрживо коришћење природних потенцијала. У оквиру израде планског документа овај простор ће бити сагледан у ширем контексту, а евентуална изградња ветроелектране мора се планирати на основу одговарајућих услова и смјерница надлежних институција, истражне и техничке документације и одговарајућих процјена утицаја на животну средину.
Донијета је Одлука о измјенама Одлуке о ближим условима и поступку за исплату старачке накнаде. Одлуком се поједностављује процедура, при чему се на ефикаснији начин регулише реализација од момента подношења захтјева до момента остваривања права. Такође, у директној комуникацији са странкама скраћују се процедуре чиме се убрзва процес реализације захтјева, смањује могућност неспоразума и могућност јављања судских процеса.
Влада је донијела планове управљања водама на водном подручју Јадранског и Дунавског слива који су припремљени како би се осигурало ефикасно управљање водама рјечних сливова у земљи, узимајући у обзир садашњу праксу, доступност података и ресурса. Документи су израђени у складу са захтјевима Оквирне директиве ЕУ о водама и националног законодавства у области управљања водама и заштите природе, на основу којих се успоставља правни оквир којим се штити и побољшава статус свих вода и заштићених подручја, укључујући екосистеме који зависе од воде, те спречава погоршање њиховог статуса и обезбјеђује дугорочно одрживо коришћење водних ресурса.
Усвојена је Информација о потреби формирања интерресорне радне групе за анализу и одобравање националних одговора на активиране мјере. У Информацији се наводи да је Црна Гора, као чланица НАТО-а, у обавези да успостави систем кризног управљања који ће бити компатибилан НАТО систему одговора на кризе, а који је дефинисан НАТО приручником за систем кризног управљања. Интерресорна радна група ће бити формирана на националном нивоу и бавиће се анализом активираних НАТО мјера и одобравањем националних одговора на активиране мјере, чиме ће бити испуњена обавеза у НАТО систему кризног управљања и извјештавања по овом питању.
Влада је донијела Одлуку о измјенама Одлуке о предузимању привремених мјера усљед појаве епидемије заразне болести COVID-19 од већег епидемиолошког значаја.
Усвојена је и Информација о оснивању палијативне његе у здравственом систему Црне Горе.
Влада је дала сагласност за финансирање изградње, реконструкције, адаптације и опремања спортских објеката по спецификацији Управе за спорт и младе. Планирано је финансирање 12 пројеката, у укупном износу од 317.663,48 еура.