Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Директор Одсјека 1 за Европу у ИАЕА ( Међународне агенције за атомску енергију) г-дин Мануел Рецио Сантамариа, борави у првој званицног посјети Црној Гори у функцији новоизабраног Официр ИАЕА за нашу земљу

Објављено: 23.02.2010. 21:24 Аутор: Насловна страна
У периоду од 21-25. фебруара текуће године директор Одсјека 1 за Европу у Међународној агенцији за атомску енергију (ИАЕА) г-дин Мануел Рецио Сантамариа, борави у првој званичног посјети Црној Гори у функцији новоизабраног Официра ИАЕА за нашу земљу. Том приликом г-дин Рецио ће посјетити Завод за међународну, научну, просвјетно - културну и техничку сарадњу, Министарство уређења простора и заштите животне средине, Агенцију за заштиту животне средине, Универзитет Црне Горе, ЈУ Центар за екотоксиколошка испитивања Црне Горе и Клинички центар Црне Горе.

Првог дана посјете, 22. фебруара, организован је заједнички састанак у Заводу за међународну, научну, просвјетно - културну и техничку сарадњу, на коме су поред горе поменутих институција, учешћа узели и представници Министарства иностраних послова, Министарства унутрашњих послова и јавне управе (Сектор за ванредне ситуације и цивилну безбједност), Управе полиције, Управе царина, Специјалистичке ветеринарске лабораторије, Института за јавно здравље и Завода за заштиту споменика.

Даругог дана посјете, 23. фебруара текуће године, у оквиру посјете Министарству уређења простора и заштите животне средине, савјетник министра и в.д. помоћника министра за заштиту животне средине, Јелена Кнежевић, отворила је састанак са г-дин Мануел Рецио Сантамариа који ће убудуће координирати сарадњу Међународне агенције за атомску енергију и Владе Црне Горе.

Полазећи од одреднице Устава која Црну Гору декларише као еколошку државу, са сигурношћу можемо истаћи да Влада Црне Горе препознаје важну улогу Међународне агенције за атомску енергију, кроз чију се техничку и експертску помоћ стварају услови који ће унаприједити квалитет животне средине и на тај начин омогућити свеобухватан и динамички развој Црне Горе, на принципима одрживог развоја. Као резултат двогодишњег рада релевантних институција у Црној Гори које се баве пословима заштите од јонизујућег зрачења и сталних комуникација са Међународном агенцијом за атомску енергију истакнут је значај потписивања Оквирног програма за земљу, који је Влада Црне Горе за вријеме одржавања 52. Генералне конференције Међународне агенције за атомску енергију), са ИАЕА потписала. Оквирни програм за земљу, је кључни документ којим смо дефинисали приоритете Црне Горе из области заштите од зрачења, истакла је г-ђа Јелена Кнежевиић. Овај документ обавезује и охрабрује да техничку сарадњу, коју остварујемо успјешно већ дуги низ година са Међународном агенцијом за атомску енергију, наставимо да градимо на квалитетнијој основи и не само кроз националне пројекте, већ и кроз пројекте регионалног карактера. Дакле, пред нама су планирани циљеви Програма које ћемо у циклусу техничке сарадње остварити на обострано задовољство.

Успостављање ефикасног система заштите животне средине посебно добија на значају када се доведе у везу са основним стратешким опредјелјенјем Црне Горе приступом Европској Унији. С обзиром да је усклађивање система третмана и заштите животне средине са европским стандардима и праксом један од основних услова за приступ ЕУ, јасно је да је пред надлежним органима јавне управе у Црној Гори огроман посао који захтијева висок степен организованости, знања и посвећености.

У дијелу стварања институционалних претпоставки за реализацију наведених задатака, уз подршку Европске Уније, Европске агенције за реконструкцију, основана је Агенција за заштиту животне средине, која на свеобухватан начин треба да оствари циљеве предвиђене стратешкима планским документима које је усвојила Влада Црне Горе, као и примјену европских стандарда интегрисаног приступа заштити животне средине, професионализма и добре управе у области животне средине.", истакла је Кнежевић.

Опредијељеност Црне Горе да имплементира највеће европске стандарде у свим областима, као и непостојање адекватне правне регулативе, наметнули су потребу реформисања законодавства у области заштите од јонизујућег зрачења. С тим у вези током 2009. године Скупштина Црне Горе донијела је Закон о заштити од јонизујућег зрачења и радијационој сигурности. Да би се заокружио законски овир потребно је израдити и одређени број пратећих правилника, које је потребно припремити у што краћем року, како би се омогућило ефикасније спровођење закона.

Оквирни програм за Црну Гору и њиме дефинисани приоритети из области заштите од зрачења И радијационе сигурности, потврђују да се сарадња са Међународном агенцијом за атомску енергију одвија кроз пројекте техничке сарадње, што представља свакако и онај дио сарадње са ИАЕА који је за Црну Гору најзначајнији. У периоду након што је постала члан ИАЕА, у јуну 2006. године, Црној Гори су кроз потписани програмски оквир у новом циклусу 2009-2011 одобрена три национална пројекта:

"Подршка развоју регулаторне инфраструктуре у Црној Гори (Министарство уређења простора и заштите животне средине, Агенција за заштиту животне средине)
"Унапређење система у циљу успостављања ефикасног система мониторинга недозвољених састојака у храни и система контроле ваздуха (ЈУ "Центар за екотоксиколошка испитивања Црне Горе", и
Унапређење услуга у области радиотерапије Клиничког центра Црне Горе

Током састанака је разговарно о активностима у области нуклеране сигурности и безбједност, односно потреби да Црна Гора потврди важне међународне споразуме у овој области а посебна пажња посвећена је и питању њихове имплементације.

Највећа пажња током састанка посвећена је имплементацији националног пројекта "Подршка развоју регулаторне инфраструктуре у Црној Гори у којем су партнери Министарство уређења простора и заштите животне средине и Агенција за заштиту животне средине, чија је имплементација отпочела средином 2009. Године, као и пројекатима из претходног циклуса који су у финалној фази. Том приликом је исказано задовољство досадашњом динамиком и договорене су будуће приоритетне активности у из ове области.

У оквиру планираних активности националног и регионалних пројеката разговарало се и о предстојећој радионици за израду подзаконских аката у мају, намијењеној искључиво земљама Западног Балкана, у оквиру које је планирана израда нацрта приоритетних подзаконских аката као и о радионици у оквиру регионалног пројекта РЕР3007 који се односи на управљање радиоактивним отпадом, у организацији ИАЕА и суорганизацији Агенције за заштиту животне средине, која ће се одржати у задњој недјељи јула текуће године у Црној Гори. Спровођење и стално унапређивање мјера којима се обезбјеђује заштита од јонизујућих зрачења и радијациона сигурност постале су приоритети међународне заједнице, а основна брига више нијесу само контрола нуклеарног наоружања и спрјечавање његовог даљег ширења, већ прије свега обезбјеђивање услова за ефикасно сузбијање злоупотреба радиоактивних и нуклеарних материјала.", додала је Кнежевић.


Господин Рецио је у свом излагању изразио задовољство за постигнути напредак Црне Горе у области заштите од зрачења, посебно у периоду када се све земље суочавају са посљедицама глобалне економске кризе, истичући да ће и даље Међународна агенција за астомску енергију наставити да подржава Црну Гору, кроз националне, регионалне и интеррегионалне пројекте техничке помоћи, у настојањима да здравље становништва и животну средину сачува од штетног дејства јонизујућег зрачења. Он је подсјећајући на претходни циклус техничке сарадње, који је при крају, и пројекте "Јачање управљања радиоактивним отпадом (Партнер: Ј.У."Центар за екотоксиколошка испитивања Црне Горе), "Унапређивање радиотерапије (Партнер: Онколошко одјељење Клиничког центра Црне Горе) и "Унапређивање лабораторија за дијагностику ПОПс супстанци у циљу акредитације метода за одређивања диоксина у животној средини (Партнер: Ј.У."Центар за екотоксиколошка испитивања Црне Горе") истакао да се успјешно завршава и да ће сљедећи циклус (2009-2011 година) чија је имплементација почела такође наставити у истом духу.

И г-ђа Кнежевић и г-дин Рецио су се сагласили да је питање лиценцирања складишта за ниско и средње радиоактивни отпад приоритет Црне Горе који ће ускоро бити ријешен. С тим у вези истакли су важност реализованих експертских мисија ИАЕА у којима су експерти из Словеније, Хрватске и Републике Чешке заједно са представницима министарства радили на изради подзакоснких аката којима ће се уредити питања управљања радиоактивног отпада у Црној Гори.

Очекујући наставак добре сарадње и даљу подршку ИАЕА ради јачања капацитета свих релевантних институција које се баве заштитом од зрачења, госпођа Кнежевић се захвалила ИАЕА на подршци коју већ дуги низ година пружа Црној Гори.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?