Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Обавјештење: Представници Ветеринарске управе 23. и 24. новембра учествовали у радионици на тему Добробит животиња у Европи: достигнућа и перспективе која је одржана у Стразбуру

Објављено: 29.11.2006. 22:23 Аутор: Насловна страна

Представници Ветеринарске управе су присуствовали радионици Добробит животиња у Европи: достигнућа и перспективе 23. и 24. новембра у Стразбуру. Радионица је била заједничка иницијатива Јединице за добробит животиња (ДГ И- Управа за правне послове) Савјета Европе, Управе за здравље и заштиту потрошача (ДГ САНЦО) Европске Комисије и Јединице за техничку помоћ и размјену информација (ТАИЕX) уз подршку Међународне организације за здравље животиња (ОИЕ) на којој су сагледани резултати, искустава, достигнућа и перспективе из области добробити животиња и представљен нацрт Заједничке Декларације о сарадњи на добробити животиња ових организација.
Радионицу су отворили господин Гуy Де Вел, генерални директор Управе за правне послове Савјета Европе, господин Бернард Ван Гоетхем, директор Управе за здравствену заштиту и добробит животиња Европске Комисије и Др Никола Белев, предсједник Регионалне Комисије за Европу Међународне организације за здравље животиња.
Приказана је улога међународних организација у развоју и унапређењу стандарда добробити животиња и нацрт Заједничке Декларације о сарадњи на добробити животиња Савјета Европе, Европске Уније и Регионалне Комисије за Европу Свјетске организације за здравље животиња. У нацрту Декларације је између осталог истакнута важност спознаје о добробити животиња и утицају животиња на квалитет живота људи и заједнички циљ Савјета Европе, Европске Уније и Свјетске Организације за здравље животиња- унапређење добробити животиња. Изражено је увјерење да развој европског приступа добробити животиња кроз конвенције и препоруке Савјета Европе, легислативу Европске Уније и њену подршку стандардима Савјета Европе као и усвајање међународних смјерница о добробити животиња од старне ОИЕ пружа могућност даље сарадње међу овим организацијама.
Представници 53 државе су имали могућност да учествују у дискусији, изложе искуства сопствене земље, идентификују потребе и области могућег побољшања, предложе начине боље сарадње у међународним активностима када је у питању добробит животиња и дају предлоге, сугестије и мишљење о Заједничкој Декларацији о добробити животиња.
Формирањем радних група представници земаља су били позвани да изложе све активности које обављају у области заштите добробити животиња, примјену законодавства и усаглашеност са стандадима Европске заједнице
Предложено је организовање годишнијх састанака на регионалном нивоу представника земаља, задужених за добробит животиња у циљу
размјене искустава, идентификовања И рјешавања проблема са којима се ветеринари земаља у региону суочавају.
Присуством И активним учешћем у раду још једном је показана наша спремност И напор у усклађивању наших прописа са прописима Европске Уније, између осталог И прописа из области добробити животиња и с тим у вези се припрема Закон о заштити добробити животиња. Даље, у оквиру реализације програма техничке помоћи Републици Црној Гори у усаглашавању наших законских прописа са прописима Европске Уније, у организацији Европске Организације за техничку помоћ у размјени информација ТАИЕX (Тецхницал Ассистанце Информатион Еxцханге Инсрумент) ДГ Енларгемент је договорен долазак експерта за добробит животиња како би се овај закон у што већој мјери ускладио са прописима и стандардима Европске Уније.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?