- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Закон о идентификацији и регистрацији животиња
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Закон о идентификацији и регистрацији животиња
Објављено: 09.11.2007. • 16:39 Аутор: Прописи
Закон о идентификацији и регистрацији животиња
Закон је објављен у "Службеном листу РЦГ", бр. 48/2007 од 9.8.2007. године.
И. ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 1
Овим законом уређује се начин идентификације и регистрације животиња.
Члан 2
Регистрација газдинстава је обавезна за сва газдинства на којима се узгајају или држе животиње.
Идентификација животиња је обавезна за домаће животиње које се узгајају на газдинствима, односно фармама, као и за друге животиње.
Члан 3
Идентификација домаћих и других животиња врши се ради побољшања контроле здравственог стања животиња, сузбијања и искоријењивања болести животиња, побољшања контроле промета домаћих и других животиња, обиљежавања говеђег меса и меса других животиња у циљу праћења ланца исхране, контроле увоза и извоза, контроле резидуа и добробити животиња.
Члан 4
Поједини изрази употријебљени у овом закону имају сљедеће значење:
1) животиње су домаће или друге животиње;
2) домаће животиње су све врсте говеда, укључујући биволе (Бубалус бубалис) и бизоне (Бисон бисон), овце, козе, свиње и копитаре;
3) друге животиње су животиње које нијесу обухваћене дефиницијом домаћих животиња из тачке 2 овог члана (кућни љубимци, живина, пчеле и животиње које се држе у зоолошком врту);
4) држалац животиње је власник животиње или правно или физичко лице које је овлашћено од стране власника за трајно или привремено чување животиње;
5) газдинство је сваки објекат, затворен или отворен простор на којем се налазе, узгајају или држе животиње укључујући и сточну пијацу, сајам, изложбу, кланицу, карантин, пашњак-катун и догон;
6) електронска база података обухвата податке из члана 16 овог закона;
7) централни регистар газдинстава је регистар који садржи податке о газдинствима на којима се држе животиње;
8) регистар газдинства је евиденција која се води на сваком газдинству и садржи податке о газдинству и животињама које се узгајају, односно држе на газдинству;
9) документа за кретање су: пасош и привремени пасош за говеда и потврда за кретање оваца и коза, који прате домаће животиња при кретању са газдинства;
10) кретање животиња је сваки одлазак животиња са газдинства и долазак на газдинство.
ИИ. ИДЕНТИФИКАЦИЈА И РЕГИСТРАЦИЈА ДОМАЋИХ И ДРУГИХ ЖИВОТИЊА И ГАЗДИНСТАВА
Члан 5
Држалац животиња дужан је да омогући идентификацију животиња и регистрацију газдинства.
Идентификацију и регистрацију животиња и регистрацију газдинства врше ветеринарске амбуланте којима је уступљено вршење послова од јавног интереса у складу са законом.
Држалац је дужан да пријави ново газдинство органу управе надлежном за послове ветеринарства (у даљем тексту: Управа) у року од 30 дана од дана формирања газдинства.
Идентитет домаћих животиња утврђује се на основу ушних маркица и докумената за кретање.
Ушне маркице не смију се скидати и мијењати без дозволе Управе.
Набавку ушних маркица у складу са законом и расподјелу ветеринарским амбулантама врши Управа.
Идентификација и регистрација говеда
Члан 6
Идентификација говеда врши се идентичним, двоструким ушним маркицама на оба уха, фиксирањем кроз ушну шкољку.
Ушне маркице морају имати јединствен код за идентификацију сваког говечета појединачно као и газдинства на коме је рођено.
Новорођена говеда идентификују се прије напуштања газдинства рођења, а најкасније у року од четири мјесеца по рођењу.
Говеда млађа од четири мјесеца заклана на газдинству и намијењена за потребе газдинства не морају се идентификовати ушним маркицама.
Увезеним говедима која потичу из земаља чланица Европске уније не мијењају се ушне маркице и региструју се у регистар газдинства и Електронску базу података у року од 20 дана од дана ветеринарског прегледа на граници, односно прије напуштања првог газдинства истовара у Републици Црној Гори (у даљем тексту: Република).
Увезена говеда из трећих земаља идентификују се новим ушним маркицама у року од 20 дана од ветеринарског прегледа на граници, односно прије напуштања првог газдинства истовара у Републици и региструју се у регистар газдинства и Електронску базу података у које се, поред новог идентификационог броја, уноси и постојећи оригинални број ушне маркице из земље поријекла.
Увезена говеда намијењена клању не идентификују се ушним маркицама уколико се директно транспортују на кланицу и ако се клање изврши у року од 20 дана након ветеринарског прегледа на граници.
У случају губитка ушне маркице или ако се ушна маркица оштети или није читљива, држалац животиња дужан је да, у року од седам дана од дана уочавања губитка, односно оштећења ушне маркице, поднесе захтјев Управи, ради издавања дупликата ушне маркице.
Дупликат ушне маркице мора да садржи идентичне податке које је садржала ушна маркица која се замјењује и редни број дупликата.
Дупликат ушне маркице Управа је дужна да изда у року од 30 дана од дана пријема захтјева из става 8 овог члана, уколико утврди да је ушна маркица припадала тој животињи.
Уз захтјев из става 8 овог члана прилаже се и доказ о извршеној уплати трошкова.
Облик, садржај и материјал за израду ушних маркица као и начин постављања - апликације ушних маркица прописује министарство надлежно за послове ветеринарства (у даљем тексту: Министарство).
Регистар газдинства говеда
Члан 7
Држалац говеда дужан је да води регистар газдинства.
Регистар из става 1 овог члана нарочито садржи: податке о газдинству, држаоцу и говедима на газдинству.
Држалац говеда дужан је да достави податке Управи о сваком кретању говеда са и до газдинства, као и рођење, угинуће, клање, купопродају, са датумима кад су се ови догађаји десили, у року од седам дана од настанка догађаја, ради уношења у Електронску базу података.
Држалац говеда дужан је да све промјене из става 3 овог члана уноси у регистар газдинства говеда у року од три дана од настанка промјене.
Подаци из регистра газдинства чувају се најмање три године од дана кад задња животиња напусти то газдинство.
Уколико се говеда упућују на пашњаке-катуне, у периоду од 1. маја до 15. октобра, држалац је дужан да попуни пријаву кретања (одлазак на катун), коју овјерава ветеринарска амбуланта која води евиденцију о овјереним пријавама кретања које доставља Управи у року од три дана од дана овјере.
Ближи садржај, образац и начин вођења регистра, пријаве кретања из ст. 3 и 6 овог члана прописује Министарство.
Документа за кретање
Пасош
Члан 8
За говеда која се морају идентификовати, Управа издаје пасош у року од 14 дана од дана идентификације.
Увезеним говедима из земаља чланица Европске уније Управа издаје нови пасош у року од 14 дана од дана уписа у регистар газдинства и Електронску базу података, а оригинални пасош који прати животиње враћа се земљи која је издала пасош.
Издати пасош из ст. 1 и 2 овог члана овјерава потписом и држалац.
Пасош из ст. 1 и 2 овог члана мора да прати говеда при кретању са газдинства.
За новонабављена говеда држалац је дужан да потписом овјери пасош који прати животињу и унесе личне податке и податке о газдинству.
Уколико животиња угине, држалац говеда дужан је вратити пасош Управи у року од седам дана од дана угинућа животиња.
Ако се говеда упућују на кланицу, пасош у року из става 6 овог члана Управи враћа кланица.
Говеда која се извозе мора да прати пасош.
Уколико је пасош изгубљен, оштећен, нечитљив, уништен, држалац говеда дужан је да поднесе захтјев Управи за издавање дупликата пасоша у року од седам дана од дана губитка, односно оштећења пасоша.
Уз захтјев из става 9 овог члана прилаже се:
- доказ о уплати трошкова;
- оштећени или нечитљив пасош.
Дупликат пасоша Управа је дужна издати у року од седам дана од дана пријема захтјева.
Дупликат пасоша мора да садржи идентичне податке које је садржао оригинални пасош и редни број дупликата.
Образац пасоша и начин издавања пасоша прописује Министарство.
Привремени пасош
Члан 9
Уколико се теле млађе од четири мјесеца креће са једног на друго газдинство, а није му издат пасош, ветеринарска амбуланта издаје привремени пасош.
Држалац говеда дужан је да привремени пасош врати Управи кад теле напуни четири мјесеца живота, односно у року од седам дана уколико теле угине или буде заклано.
Управа је дужна да, у року од 14 дана од дана пријема привременог пасоша, изда пасош у који се уносе подаци из привременог пасоша.
Привремени пасош може се користити за само два кретања са газдинства.
Кретање с једног газдинства на друго преко сточне пијаце, у смислу овог закона, сматра се као једно кретање.
Правно или физичко лице које газдује сточном пијацом дужно је да води евиденцију о кретањима телади које прати привремени пасош.
Образац привременог пасоша, начин издавања као и вођења евиденције из става 6 овог члана прописује Министарство.
Идентификација оваца и коза намијењених за приплод
Члан 10
Идентификација оваца и коза намијењених за приплод врши се идентичним, двоструким ушним маркицама на оба уха, фиксирањем кроз ушну шкољку, у року од шест мјесеци од рођења, односно прије напуштања газдинства.
Изузетно од става 1 овог члана, овце и козе, које се држе екстензивно, идентификују се у року 12 мјесеци од дана рођења.
Увезене овце и козе идентификују се на првом газдинству истовара у Републици, а најкасније 14 дана од дана ветеринарског прегледа на граници, односно прије напуштања газдинства.
Увезеним овцама и козама из земаља чланица Европске уније не мијењају се ушне маркице и уписују се у регистар газдинства и Електронску базу података.
Увезене овце и козе из трећих земаља идентификују се новим ушним маркицама и региструју у регистар газдинства и Електронску базу података у које се, поред новог идентификационог броја, уноси и број ушне маркице из земље поријекла.
У случају губитка ушне маркице или ако се ушна маркица оштети или није читљива, држалац животиња дужан је да у року од седам дана од дана уочавања губитка, односно оштећења ушне маркице поднесе захтјев Управи, ради издавања нове ушне маркице.
Управа је дужна, уколико утврди да је ушна маркица припадала тој животињи, у року од 30 дана од дана пријема захтјева из става 6 овог члана, издати нову ушну маркицу са новим идентификационим бројем.
Уз захтјев из става 6 овог члана прилаже се и доказ о уплати трошкова.
Идентификација оваца и коза намијењених за клање
Члан 11
Овце и козе млађе од 12 мјесеци намијењене за клање идентификују се постављањем ушне маркице на једно ухо.
Овце и козе из става 1 овог члана идентификују се постављањем ушне маркице на једно ухо са идентификационим бројем газдинства.
Увезене овце и козе намијењене за клање које се директно транспортују на кланицу и ако се клање изврши у року од 20 дана након ветеринарског прегледа на граници не идентификују се.
Облик, садржај и материјал за израду ушних маркица из чл. 10 и 11 овог закона и начин постављања - апликације ушних маркица прописује Министарство.
Регистар газдинства оваца и коза
Члан 12
Држалац оваца и коза дужан је да води регистар газдинства оваца и коза и врши попис оваца и коза годишње и податке о извршеном попису достави Управи.
Регистар из става 1 овог члана нарочито садржи: податке о газдинству, држаоцу, овцама и козама на газдинству.
Држалац је дужан да у регистар уноси податке о поријеклу, идентификацији, одредишту кретања (продаја, набавка, транспорт, клање), као и податке о инспекцијским контролама.
Држалац оваца, односно коза дужан је да све промјене из става 3 овог члана уноси у регистар газдинства у року од три дана од дана настанка промјене и податке и промјене података из регистра достави Управи у року од седам дана од дана настанка промјене ради уношења података у Електронску базу података.
Држалац оваца и коза, (осим превозника), дужан је да промјене података које се односе на држаоца и газдинство достави Управи у року од 30 дана од дана настанка промјене ради уношења у Електронску базу података.
Подаци из регистра газдинства чувају се три године од дана кад задња животиња напусти то газдинство.
Уколико се овце и козе упућују на пашњаке-катуне, у периоду од 1. маја до 15. октобра, држалац је дужан да попуни пријаву кретања (одлазак на катун), коју овјерава ветеринарска амбуланта која води евиденцију о овјереним пријавама кретања које доставља Управи у року од три дана од дана овјере.
Ближи садржај, образац и начин вођења регистра, као и образац пријаве кретања из става 7 овог члана прописује Министарство.
Потврда за кретање
Члан 13
Овце и козе које напуштају газдинство мора да прати потврда за кретање попуњена и овјерена од стране држаоца.
Ближи садржај и образац потврде за кретање прописује Министарство.
Идентификација и регистрација свиња, копитара и других животиња
Члан 14
Идентификација и регистрација свиња, копитара (коњи, магарци, мазге и муле) и других животиња врши се у складу са прописом Министарства.
Централни регистар газдинстава
Члан 15
Централни регистар газдинстава (у даљем тексту: Централни регистар) успоставља и води Управа.
Централни регистар нарочито садржи:
- идентификациони код газдинства;
- географске координате, односно адекватан показатељ географске локације газдинства;
- врсте и број животиња које се чувају на газдинству;
- податке о држаоцу;
- тип производње.
Регистрација газдинстава врши се уписом у Централни регистар.
Подаци у Централном регистру чувају се о сваком појединачном газдинству три године од дана кад задња животиња напусти то газдинство.
Ближи садржај, начин и поступак вођења Централног регистра прописује Министарство.
Електронска база података
Члан 16
Електронску базу података успоставља и води Управа.
Електронска база података нарочито садржи податке из чл. 7, 12 и 15 овог закона.
Ближи садржај Електронске базе података прописује Министарство.
Заштита података
Члан 17
Подаци из Централног регистра и Електронске базе података о држаоцима животиња (лични подаци) и газдинствима су повјерљиви и чувају се у складу са законом.
Изузетно, подаци из става 1 овог члана могу се користити у научне сврхе и израду ветеринарских и зоотехничких студија, по одобрењу Управе.
Подаци из става 1 овог члана могу се користити за обиљежавање меса и производа од меса.
Обавезе ветеринарске амбуланте
Члан 18
Ветеринарска амбуланта дужна је да изда пописни лист за регистрацију газдинства и потврду о извршеној идентификацији домаћих и других животиња.
Пописни лист из става 1 овог члана издаје се у три истовјетна примјерка, од којих по један примјерак задржава држалац и ветеринарска амбуланта, а један примјерак ветеринарска амбуланта доставља Управи, ради уношења података у Централни регистар, у року од пет дана од дана идентификације животиња и регистрације газдинства.
Ветеринарске амбуланте из става 1 овог члана дужне су да податке о рођењу, угинућу, клању, купопродаји, кретању домаћих и других животиња, као и податке о промјени власништва и регистрацији нових газдинстава доставе Управи, најкасније у року од три дана од дана утврђивања промјена.
Ветеринарске амбуланте из става 1 овог члана дужне су да чувају задужене ушне маркице и воде евиденцију о задуженим и аплицираним ушним маркицама и издатим привременим пасошима, као и евиденцију о овјереним пријавама кретања (одлазак на катун).
Образац пописног листа и потврде из става 1 овог члана и начин вођења и садржај евиденције из става 4 овог члана прописује Министарство.
Пријаву из члана 5, податке о промјенама на газдинству и захтјеве из чл. 6, 7, 8, 10 и 12 овог закона држалац животиња доставља Управи, преко ветеринарске амбуланте.
Финансирање идентификације и регистрације животиња
Члан 19
Идентификација и регистрација домаћих и других животиња финансира се:
- из донација и буџета Републике (у даљем тексту: буџет) у цјелости до 31. децембра 2011. године;
- од 1. јануара 2012. године 25% трошкова за идентификацију животиња плаћа држалац;
- од 1. јанура 2013. године 50% трошкова за идентификацију животиња плаћа држалац;
- од 1. јануара 2014. године трошкове идентификације у цијелости плаћа држалац.
Замјену ушних маркица и пасоша дупликатима плаћа држалац.
Висину трошкова замјене ушних маркица и пасоша дупликатима утврђује Министарство на основу стварних трошкова који обухватају цијену ушне маркице, трошкове постављања - апликације ушних маркица и трошкове издавања дупликата пасоша.
Средства од накнада из става 3 овог члана приход су буџета.
Годишњи извјештај
Члан 20
Годишњи извјештај о спровођењу идентификације и регистрације, који нарочито садржи: број газдинстава, животиња, инспекцијских прегледа, изречених мјера и казни, Управа је дужна да сачини за претходну годину, најкасније до 30. априла текуће године и достави Министарству.
Извјештај из става 1 овог члана мора садржати и податке о извршеним инспекцијским контролама на најмање 10% газдинстава годишње, у складу са анализом ризика.
ИИИ. ИНСПЕКЦИЈСКИ НАДЗОР
Послови инспекцијског надзора
Члан 21
Послове инспекцијског надзора у области идентификације и регистрације животиња врши Управа преко републичких ветеринарских инспектора, у складу са законом.
Овлашћења инспектора
Члан 22
Поред овлашћења инспектора утврђених законом којим се уређује инспекцијски надзор, ветеринарски инспектор има и овлашћења и да врши преглед и контролу:
- правилног постављања ушних маркица и провјеру идентификације животиња;
- правилног вођења регистра газдинства;
- докумената за кретање животиња која се налазе на газдинству;
- достављања прописаних података Управи;
- промјена на газдинству у односу на претходну годину;
- задужених и аплицираних ушних маркица.
Управне мјере и радње
Члан 23
Поред управних мјера и радњи утврђених законом којим се уређује инспекцијски надзор, ветеринарски инспектор има овлашћења и обавезу да предузима сљедеће мјере и радње:
- забрани кретање свих животиња на и са газдинства, уколико једна или више животиња није идентификована, не посједује документа за кретање и не води се регистар газдинства у складу са законом;
- нареди клање и нешкодљиво уништавање животиње о трошку држаоца, уколико држалац животиње не може да докаже идентитет животиње у року од два радна дана од дана извршене контроле;
- привремено забрани кретање само животињама које нијесу уписане у регистар газдинства или нијесу идентификоване, односно не посједују документа за кретање, до отклањања неправилности;
- привремено забрани кретање свих животиња у случају да 20% животиња на газдинству нијесу уписане у регистар газдинства или нијесу идентификоване или не посједују документа за кретање, односно за газдинства са 10 животиња и мање, уколико двије или више животиња нијесу уписане у регистар газдинства или нијесу идентификоване или не посједују документа за кретање;
- привремено забрани кретање животиња од и до газдинства, уколико држалац животиња не обавјести Управу о кретању животиње од и до газдинства у року из чл. 7 и 12 овог закона.
ИВ. КАЗНЕНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 24
Новчаном казном од двјестаструког до тристаструког износа најниже цијене рада у Републици казниће се за прекршај правно лице, ако:
1) не омогући регистрацију газдинства и идентификацију животиња на газдинству и не пријави газдинство и животиње на газдинству (члан 5 ст. 1 и 3);
2) поступи супротно члан 5 став 5; члан 6 став 8 и члан 10 став 6);
3) не води регистар газдинства (члан 7 став 1 и члан 12 став 1);
4) не обавијести управу о кретању животиња од и до газдинства и не испуни пријаву (члан 7 ст. 3 и 6 и члан 12 став 7);
5) не унесе промјене у регистар газдинства и не достави податке о промјенама (члан 7 став 4 и члан 12 ст. 4 и 5);
6) не врати пасош (члан 8 ст. 6 и 7 и члан 9 став 2);
7) не поступи у складу са чланом 8 став 9 овог закона;
8) животиње при кретању не прате документа за кретање (члан 8 став 4 и члан 13 став 1);
9) користи привремени пасош супротно члану 9 став 4 овог закона.
За прекршај из става 1 овог члана казниће се физичко лице и одговорно лице у правном лицу новчаном казном од десетоструког до двадесетоструког износа најниже цијене рада у Републици.
За прекршаје из става 1 овог члана, осим новчане казне, правном лицу може се изрећи и заштитна мјера забране вршења дјелатности у трајању до шест мјесеци.
Члан 25
Новчаном казном од двјестаструког до тристаструког износа најниже цијене рада у Републици казниће се за прекршај правно лице, ако:
1) не изврши идентификацију и регистрацију животиња и регистрацију газдинства у складу са законом (члан 5 став 2);
2) не поступи у складу са чланом 7 став 6 и чланом 12 став 7 овог закона;
3) не изда привремени пасош (члан 9 став 1);
4) не води евиденцију и не чува ушне маркице (члан 9 став 6 и члан 18 став 4);
5) не изда потврду и пописни лист (члан 18 ст. 1 и 2);
6) не достави податке из члана 18 став 3 овог закона.
За прекршај из става 1 овог члана казниће се и одговорно лице у правном лицу новчаном казном од десетоструког до двадесетоструког износа најниже цијене рада у Републици.
За прекршаје из става 1 овог члана, осим новчане казне, правном лицу може се изрећи и заштитна мјера, забрана вршења дјелатности у трајању до 6 мјесеци.
В. ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 26
Прописи за спровођење овог закона донијеће се у року од шест мјесеци од дана ступања на снагу овог закона.
Члан 27
Идентификација и регистрација оваца, коза, свиња, копитара и других животиња почеће од 1. јануара 2008. године.
Члан 28
Даном ступања на снагу овог закона престају да важе одредбе члана 21 став 6, у дијелу који се односе на идентификацију (обиљежавање) животиња и став 5 члана 100 Закона о ветеринарству ("Службени лист РЦГ", број 11/04).
Члан 29
Овај закон ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у "Службеном листу Републике Црне Горе".
СУ-СК Број 01-345/6
Подгорица, 24. јула 2007. године
Уставотворна Скупштина Републике Црне Горе
Закон је објављен у "Службеном листу РЦГ", бр. 48/2007 од 9.8.2007. године.
И. ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 1
Овим законом уређује се начин идентификације и регистрације животиња.
Члан 2
Регистрација газдинстава је обавезна за сва газдинства на којима се узгајају или држе животиње.
Идентификација животиња је обавезна за домаће животиње које се узгајају на газдинствима, односно фармама, као и за друге животиње.
Члан 3
Идентификација домаћих и других животиња врши се ради побољшања контроле здравственог стања животиња, сузбијања и искоријењивања болести животиња, побољшања контроле промета домаћих и других животиња, обиљежавања говеђег меса и меса других животиња у циљу праћења ланца исхране, контроле увоза и извоза, контроле резидуа и добробити животиња.
Члан 4
Поједини изрази употријебљени у овом закону имају сљедеће значење:
1) животиње су домаће или друге животиње;
2) домаће животиње су све врсте говеда, укључујући биволе (Бубалус бубалис) и бизоне (Бисон бисон), овце, козе, свиње и копитаре;
3) друге животиње су животиње које нијесу обухваћене дефиницијом домаћих животиња из тачке 2 овог члана (кућни љубимци, живина, пчеле и животиње које се држе у зоолошком врту);
4) држалац животиње је власник животиње или правно или физичко лице које је овлашћено од стране власника за трајно или привремено чување животиње;
5) газдинство је сваки објекат, затворен или отворен простор на којем се налазе, узгајају или држе животиње укључујући и сточну пијацу, сајам, изложбу, кланицу, карантин, пашњак-катун и догон;
6) електронска база података обухвата податке из члана 16 овог закона;
7) централни регистар газдинстава је регистар који садржи податке о газдинствима на којима се држе животиње;
8) регистар газдинства је евиденција која се води на сваком газдинству и садржи податке о газдинству и животињама које се узгајају, односно држе на газдинству;
9) документа за кретање су: пасош и привремени пасош за говеда и потврда за кретање оваца и коза, који прате домаће животиња при кретању са газдинства;
10) кретање животиња је сваки одлазак животиња са газдинства и долазак на газдинство.
ИИ. ИДЕНТИФИКАЦИЈА И РЕГИСТРАЦИЈА ДОМАЋИХ И ДРУГИХ ЖИВОТИЊА И ГАЗДИНСТАВА
Члан 5
Држалац животиња дужан је да омогући идентификацију животиња и регистрацију газдинства.
Идентификацију и регистрацију животиња и регистрацију газдинства врше ветеринарске амбуланте којима је уступљено вршење послова од јавног интереса у складу са законом.
Држалац је дужан да пријави ново газдинство органу управе надлежном за послове ветеринарства (у даљем тексту: Управа) у року од 30 дана од дана формирања газдинства.
Идентитет домаћих животиња утврђује се на основу ушних маркица и докумената за кретање.
Ушне маркице не смију се скидати и мијењати без дозволе Управе.
Набавку ушних маркица у складу са законом и расподјелу ветеринарским амбулантама врши Управа.
Идентификација и регистрација говеда
Члан 6
Идентификација говеда врши се идентичним, двоструким ушним маркицама на оба уха, фиксирањем кроз ушну шкољку.
Ушне маркице морају имати јединствен код за идентификацију сваког говечета појединачно као и газдинства на коме је рођено.
Новорођена говеда идентификују се прије напуштања газдинства рођења, а најкасније у року од четири мјесеца по рођењу.
Говеда млађа од четири мјесеца заклана на газдинству и намијењена за потребе газдинства не морају се идентификовати ушним маркицама.
Увезеним говедима која потичу из земаља чланица Европске уније не мијењају се ушне маркице и региструју се у регистар газдинства и Електронску базу података у року од 20 дана од дана ветеринарског прегледа на граници, односно прије напуштања првог газдинства истовара у Републици Црној Гори (у даљем тексту: Република).
Увезена говеда из трећих земаља идентификују се новим ушним маркицама у року од 20 дана од ветеринарског прегледа на граници, односно прије напуштања првог газдинства истовара у Републици и региструју се у регистар газдинства и Електронску базу података у које се, поред новог идентификационог броја, уноси и постојећи оригинални број ушне маркице из земље поријекла.
Увезена говеда намијењена клању не идентификују се ушним маркицама уколико се директно транспортују на кланицу и ако се клање изврши у року од 20 дана након ветеринарског прегледа на граници.
У случају губитка ушне маркице или ако се ушна маркица оштети или није читљива, држалац животиња дужан је да, у року од седам дана од дана уочавања губитка, односно оштећења ушне маркице, поднесе захтјев Управи, ради издавања дупликата ушне маркице.
Дупликат ушне маркице мора да садржи идентичне податке које је садржала ушна маркица која се замјењује и редни број дупликата.
Дупликат ушне маркице Управа је дужна да изда у року од 30 дана од дана пријема захтјева из става 8 овог члана, уколико утврди да је ушна маркица припадала тој животињи.
Уз захтјев из става 8 овог члана прилаже се и доказ о извршеној уплати трошкова.
Облик, садржај и материјал за израду ушних маркица као и начин постављања - апликације ушних маркица прописује министарство надлежно за послове ветеринарства (у даљем тексту: Министарство).
Регистар газдинства говеда
Члан 7
Држалац говеда дужан је да води регистар газдинства.
Регистар из става 1 овог члана нарочито садржи: податке о газдинству, држаоцу и говедима на газдинству.
Држалац говеда дужан је да достави податке Управи о сваком кретању говеда са и до газдинства, као и рођење, угинуће, клање, купопродају, са датумима кад су се ови догађаји десили, у року од седам дана од настанка догађаја, ради уношења у Електронску базу података.
Држалац говеда дужан је да све промјене из става 3 овог члана уноси у регистар газдинства говеда у року од три дана од настанка промјене.
Подаци из регистра газдинства чувају се најмање три године од дана кад задња животиња напусти то газдинство.
Уколико се говеда упућују на пашњаке-катуне, у периоду од 1. маја до 15. октобра, држалац је дужан да попуни пријаву кретања (одлазак на катун), коју овјерава ветеринарска амбуланта која води евиденцију о овјереним пријавама кретања које доставља Управи у року од три дана од дана овјере.
Ближи садржај, образац и начин вођења регистра, пријаве кретања из ст. 3 и 6 овог члана прописује Министарство.
Документа за кретање
Пасош
Члан 8
За говеда која се морају идентификовати, Управа издаје пасош у року од 14 дана од дана идентификације.
Увезеним говедима из земаља чланица Европске уније Управа издаје нови пасош у року од 14 дана од дана уписа у регистар газдинства и Електронску базу података, а оригинални пасош који прати животиње враћа се земљи која је издала пасош.
Издати пасош из ст. 1 и 2 овог члана овјерава потписом и држалац.
Пасош из ст. 1 и 2 овог члана мора да прати говеда при кретању са газдинства.
За новонабављена говеда држалац је дужан да потписом овјери пасош који прати животињу и унесе личне податке и податке о газдинству.
Уколико животиња угине, држалац говеда дужан је вратити пасош Управи у року од седам дана од дана угинућа животиња.
Ако се говеда упућују на кланицу, пасош у року из става 6 овог члана Управи враћа кланица.
Говеда која се извозе мора да прати пасош.
Уколико је пасош изгубљен, оштећен, нечитљив, уништен, држалац говеда дужан је да поднесе захтјев Управи за издавање дупликата пасоша у року од седам дана од дана губитка, односно оштећења пасоша.
Уз захтјев из става 9 овог члана прилаже се:
- доказ о уплати трошкова;
- оштећени или нечитљив пасош.
Дупликат пасоша Управа је дужна издати у року од седам дана од дана пријема захтјева.
Дупликат пасоша мора да садржи идентичне податке које је садржао оригинални пасош и редни број дупликата.
Образац пасоша и начин издавања пасоша прописује Министарство.
Привремени пасош
Члан 9
Уколико се теле млађе од четири мјесеца креће са једног на друго газдинство, а није му издат пасош, ветеринарска амбуланта издаје привремени пасош.
Држалац говеда дужан је да привремени пасош врати Управи кад теле напуни четири мјесеца живота, односно у року од седам дана уколико теле угине или буде заклано.
Управа је дужна да, у року од 14 дана од дана пријема привременог пасоша, изда пасош у који се уносе подаци из привременог пасоша.
Привремени пасош може се користити за само два кретања са газдинства.
Кретање с једног газдинства на друго преко сточне пијаце, у смислу овог закона, сматра се као једно кретање.
Правно или физичко лице које газдује сточном пијацом дужно је да води евиденцију о кретањима телади које прати привремени пасош.
Образац привременог пасоша, начин издавања као и вођења евиденције из става 6 овог члана прописује Министарство.
Идентификација оваца и коза намијењених за приплод
Члан 10
Идентификација оваца и коза намијењених за приплод врши се идентичним, двоструким ушним маркицама на оба уха, фиксирањем кроз ушну шкољку, у року од шест мјесеци од рођења, односно прије напуштања газдинства.
Изузетно од става 1 овог члана, овце и козе, које се држе екстензивно, идентификују се у року 12 мјесеци од дана рођења.
Увезене овце и козе идентификују се на првом газдинству истовара у Републици, а најкасније 14 дана од дана ветеринарског прегледа на граници, односно прије напуштања газдинства.
Увезеним овцама и козама из земаља чланица Европске уније не мијењају се ушне маркице и уписују се у регистар газдинства и Електронску базу података.
Увезене овце и козе из трећих земаља идентификују се новим ушним маркицама и региструју у регистар газдинства и Електронску базу података у које се, поред новог идентификационог броја, уноси и број ушне маркице из земље поријекла.
У случају губитка ушне маркице или ако се ушна маркица оштети или није читљива, држалац животиња дужан је да у року од седам дана од дана уочавања губитка, односно оштећења ушне маркице поднесе захтјев Управи, ради издавања нове ушне маркице.
Управа је дужна, уколико утврди да је ушна маркица припадала тој животињи, у року од 30 дана од дана пријема захтјева из става 6 овог члана, издати нову ушну маркицу са новим идентификационим бројем.
Уз захтјев из става 6 овог члана прилаже се и доказ о уплати трошкова.
Идентификација оваца и коза намијењених за клање
Члан 11
Овце и козе млађе од 12 мјесеци намијењене за клање идентификују се постављањем ушне маркице на једно ухо.
Овце и козе из става 1 овог члана идентификују се постављањем ушне маркице на једно ухо са идентификационим бројем газдинства.
Увезене овце и козе намијењене за клање које се директно транспортују на кланицу и ако се клање изврши у року од 20 дана након ветеринарског прегледа на граници не идентификују се.
Облик, садржај и материјал за израду ушних маркица из чл. 10 и 11 овог закона и начин постављања - апликације ушних маркица прописује Министарство.
Регистар газдинства оваца и коза
Члан 12
Држалац оваца и коза дужан је да води регистар газдинства оваца и коза и врши попис оваца и коза годишње и податке о извршеном попису достави Управи.
Регистар из става 1 овог члана нарочито садржи: податке о газдинству, држаоцу, овцама и козама на газдинству.
Држалац је дужан да у регистар уноси податке о поријеклу, идентификацији, одредишту кретања (продаја, набавка, транспорт, клање), као и податке о инспекцијским контролама.
Држалац оваца, односно коза дужан је да све промјене из става 3 овог члана уноси у регистар газдинства у року од три дана од дана настанка промјене и податке и промјене података из регистра достави Управи у року од седам дана од дана настанка промјене ради уношења података у Електронску базу података.
Држалац оваца и коза, (осим превозника), дужан је да промјене података које се односе на држаоца и газдинство достави Управи у року од 30 дана од дана настанка промјене ради уношења у Електронску базу података.
Подаци из регистра газдинства чувају се три године од дана кад задња животиња напусти то газдинство.
Уколико се овце и козе упућују на пашњаке-катуне, у периоду од 1. маја до 15. октобра, држалац је дужан да попуни пријаву кретања (одлазак на катун), коју овјерава ветеринарска амбуланта која води евиденцију о овјереним пријавама кретања које доставља Управи у року од три дана од дана овјере.
Ближи садржај, образац и начин вођења регистра, као и образац пријаве кретања из става 7 овог члана прописује Министарство.
Потврда за кретање
Члан 13
Овце и козе које напуштају газдинство мора да прати потврда за кретање попуњена и овјерена од стране држаоца.
Ближи садржај и образац потврде за кретање прописује Министарство.
Идентификација и регистрација свиња, копитара и других животиња
Члан 14
Идентификација и регистрација свиња, копитара (коњи, магарци, мазге и муле) и других животиња врши се у складу са прописом Министарства.
Централни регистар газдинстава
Члан 15
Централни регистар газдинстава (у даљем тексту: Централни регистар) успоставља и води Управа.
Централни регистар нарочито садржи:
- идентификациони код газдинства;
- географске координате, односно адекватан показатељ географске локације газдинства;
- врсте и број животиња које се чувају на газдинству;
- податке о држаоцу;
- тип производње.
Регистрација газдинстава врши се уписом у Централни регистар.
Подаци у Централном регистру чувају се о сваком појединачном газдинству три године од дана кад задња животиња напусти то газдинство.
Ближи садржај, начин и поступак вођења Централног регистра прописује Министарство.
Електронска база података
Члан 16
Електронску базу података успоставља и води Управа.
Електронска база података нарочито садржи податке из чл. 7, 12 и 15 овог закона.
Ближи садржај Електронске базе података прописује Министарство.
Заштита података
Члан 17
Подаци из Централног регистра и Електронске базе података о држаоцима животиња (лични подаци) и газдинствима су повјерљиви и чувају се у складу са законом.
Изузетно, подаци из става 1 овог члана могу се користити у научне сврхе и израду ветеринарских и зоотехничких студија, по одобрењу Управе.
Подаци из става 1 овог члана могу се користити за обиљежавање меса и производа од меса.
Обавезе ветеринарске амбуланте
Члан 18
Ветеринарска амбуланта дужна је да изда пописни лист за регистрацију газдинства и потврду о извршеној идентификацији домаћих и других животиња.
Пописни лист из става 1 овог члана издаје се у три истовјетна примјерка, од којих по један примјерак задржава држалац и ветеринарска амбуланта, а један примјерак ветеринарска амбуланта доставља Управи, ради уношења података у Централни регистар, у року од пет дана од дана идентификације животиња и регистрације газдинства.
Ветеринарске амбуланте из става 1 овог члана дужне су да податке о рођењу, угинућу, клању, купопродаји, кретању домаћих и других животиња, као и податке о промјени власништва и регистрацији нових газдинстава доставе Управи, најкасније у року од три дана од дана утврђивања промјена.
Ветеринарске амбуланте из става 1 овог члана дужне су да чувају задужене ушне маркице и воде евиденцију о задуженим и аплицираним ушним маркицама и издатим привременим пасошима, као и евиденцију о овјереним пријавама кретања (одлазак на катун).
Образац пописног листа и потврде из става 1 овог члана и начин вођења и садржај евиденције из става 4 овог члана прописује Министарство.
Пријаву из члана 5, податке о промјенама на газдинству и захтјеве из чл. 6, 7, 8, 10 и 12 овог закона држалац животиња доставља Управи, преко ветеринарске амбуланте.
Финансирање идентификације и регистрације животиња
Члан 19
Идентификација и регистрација домаћих и других животиња финансира се:
- из донација и буџета Републике (у даљем тексту: буџет) у цјелости до 31. децембра 2011. године;
- од 1. јануара 2012. године 25% трошкова за идентификацију животиња плаћа држалац;
- од 1. јанура 2013. године 50% трошкова за идентификацију животиња плаћа држалац;
- од 1. јануара 2014. године трошкове идентификације у цијелости плаћа држалац.
Замјену ушних маркица и пасоша дупликатима плаћа држалац.
Висину трошкова замјене ушних маркица и пасоша дупликатима утврђује Министарство на основу стварних трошкова који обухватају цијену ушне маркице, трошкове постављања - апликације ушних маркица и трошкове издавања дупликата пасоша.
Средства од накнада из става 3 овог члана приход су буџета.
Годишњи извјештај
Члан 20
Годишњи извјештај о спровођењу идентификације и регистрације, који нарочито садржи: број газдинстава, животиња, инспекцијских прегледа, изречених мјера и казни, Управа је дужна да сачини за претходну годину, најкасније до 30. априла текуће године и достави Министарству.
Извјештај из става 1 овог члана мора садржати и податке о извршеним инспекцијским контролама на најмање 10% газдинстава годишње, у складу са анализом ризика.
ИИИ. ИНСПЕКЦИЈСКИ НАДЗОР
Послови инспекцијског надзора
Члан 21
Послове инспекцијског надзора у области идентификације и регистрације животиња врши Управа преко републичких ветеринарских инспектора, у складу са законом.
Овлашћења инспектора
Члан 22
Поред овлашћења инспектора утврђених законом којим се уређује инспекцијски надзор, ветеринарски инспектор има и овлашћења и да врши преглед и контролу:
- правилног постављања ушних маркица и провјеру идентификације животиња;
- правилног вођења регистра газдинства;
- докумената за кретање животиња која се налазе на газдинству;
- достављања прописаних података Управи;
- промјена на газдинству у односу на претходну годину;
- задужених и аплицираних ушних маркица.
Управне мјере и радње
Члан 23
Поред управних мјера и радњи утврђених законом којим се уређује инспекцијски надзор, ветеринарски инспектор има овлашћења и обавезу да предузима сљедеће мјере и радње:
- забрани кретање свих животиња на и са газдинства, уколико једна или више животиња није идентификована, не посједује документа за кретање и не води се регистар газдинства у складу са законом;
- нареди клање и нешкодљиво уништавање животиње о трошку држаоца, уколико држалац животиње не може да докаже идентитет животиње у року од два радна дана од дана извршене контроле;
- привремено забрани кретање само животињама које нијесу уписане у регистар газдинства или нијесу идентификоване, односно не посједују документа за кретање, до отклањања неправилности;
- привремено забрани кретање свих животиња у случају да 20% животиња на газдинству нијесу уписане у регистар газдинства или нијесу идентификоване или не посједују документа за кретање, односно за газдинства са 10 животиња и мање, уколико двије или више животиња нијесу уписане у регистар газдинства или нијесу идентификоване или не посједују документа за кретање;
- привремено забрани кретање животиња од и до газдинства, уколико држалац животиња не обавјести Управу о кретању животиње од и до газдинства у року из чл. 7 и 12 овог закона.
ИВ. КАЗНЕНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 24
Новчаном казном од двјестаструког до тристаструког износа најниже цијене рада у Републици казниће се за прекршај правно лице, ако:
1) не омогући регистрацију газдинства и идентификацију животиња на газдинству и не пријави газдинство и животиње на газдинству (члан 5 ст. 1 и 3);
2) поступи супротно члан 5 став 5; члан 6 став 8 и члан 10 став 6);
3) не води регистар газдинства (члан 7 став 1 и члан 12 став 1);
4) не обавијести управу о кретању животиња од и до газдинства и не испуни пријаву (члан 7 ст. 3 и 6 и члан 12 став 7);
5) не унесе промјене у регистар газдинства и не достави податке о промјенама (члан 7 став 4 и члан 12 ст. 4 и 5);
6) не врати пасош (члан 8 ст. 6 и 7 и члан 9 став 2);
7) не поступи у складу са чланом 8 став 9 овог закона;
8) животиње при кретању не прате документа за кретање (члан 8 став 4 и члан 13 став 1);
9) користи привремени пасош супротно члану 9 став 4 овог закона.
За прекршај из става 1 овог члана казниће се физичко лице и одговорно лице у правном лицу новчаном казном од десетоструког до двадесетоструког износа најниже цијене рада у Републици.
За прекршаје из става 1 овог члана, осим новчане казне, правном лицу може се изрећи и заштитна мјера забране вршења дјелатности у трајању до шест мјесеци.
Члан 25
Новчаном казном од двјестаструког до тристаструког износа најниже цијене рада у Републици казниће се за прекршај правно лице, ако:
1) не изврши идентификацију и регистрацију животиња и регистрацију газдинства у складу са законом (члан 5 став 2);
2) не поступи у складу са чланом 7 став 6 и чланом 12 став 7 овог закона;
3) не изда привремени пасош (члан 9 став 1);
4) не води евиденцију и не чува ушне маркице (члан 9 став 6 и члан 18 став 4);
5) не изда потврду и пописни лист (члан 18 ст. 1 и 2);
6) не достави податке из члана 18 став 3 овог закона.
За прекршај из става 1 овог члана казниће се и одговорно лице у правном лицу новчаном казном од десетоструког до двадесетоструког износа најниже цијене рада у Републици.
За прекршаје из става 1 овог члана, осим новчане казне, правном лицу може се изрећи и заштитна мјера, забрана вршења дјелатности у трајању до 6 мјесеци.
В. ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 26
Прописи за спровођење овог закона донијеће се у року од шест мјесеци од дана ступања на снагу овог закона.
Члан 27
Идентификација и регистрација оваца, коза, свиња, копитара и других животиња почеће од 1. јануара 2008. године.
Члан 28
Даном ступања на снагу овог закона престају да важе одредбе члана 21 став 6, у дијелу који се односе на идентификацију (обиљежавање) животиња и став 5 члана 100 Закона о ветеринарству ("Службени лист РЦГ", број 11/04).
Члан 29
Овај закон ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у "Службеном листу Републике Црне Горе".
СУ-СК Број 01-345/6
Подгорица, 24. јула 2007. године
Уставотворна Скупштина Републике Црне Горе
Везани чланци:
Појава слинавке и шапа у Њемачкој 14.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?