Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање Министарства уредјења простора и заштите животне средине на саопштење НВО Манс и Центра за заштиту и проучавање птица

Објављено: 07.04.2010. 21:30 Аутор: Влада ЦГ
Јавност је апсолутно упозната са разлозима уласка у овај пројекат који нијесу ни паушални и минорни, а који су небројено пута понављани, од нових радних мјеста за градјевинску оперативу, интегралног развоја слива Мораче и умјереног регионалног развоја, преко накнада за воду, концесионие накнаде, пореза, одрживог развоја, преко чињенице да све планиране мале хидорелектране да се изграде производиле би нешто више од половине струје од планираних ХЕ на Морачи, до тога да је за очекивати да цијена струје из ових електрана буде нижа усљед нижих трокова преноса до потрошача и тога да након концесионог периода Црна Гора руке добија готове, ремонтоване хироелектране са годишњом проиводњом, која по садашњим цијенама вриједи око 50 милиона еура. Уколико је МАНС упознат са другим разлозима уласка у пројекат, или горе наведени нијесу довољни, било би добро да је јасно наведе зашто нијесу.

Такодје, опет напомињемо да је дужност овог министарства стварање планских предулова за градњу, уз пружање економских елемената у мјери у којој је један плански документ дужан, и сматрамо да је горе наведено довољно за потребе овог министарства и документе које оно ради.

Даље, ово Министарство је већ неколико пута појаснило да јавна расправа по закону траје 15-30 дана, и да није у његовој надлежности продужавање исте, и ако је опет наглашавамо, она трајала, што у формалном што у неформалном облику, много више од ових тридесет дана.
Као што је познато, јавна расправа још траје, и на свако питање ће се, по закону, морати дати одговор. Дакле, јавна расправа служи да се чује мишљење јавности, што сматрамо да је апсолутно испоштовано. Дакле, остаје нејасно како то нијесу дати одговори ако још није ни завршена јавна расправа. За све што било коју НВО интересује, а евентуално није речено на бројним округлим столовима, радионицама и сл. постоји могућност директног контакта са представницима министарства сваког радног дана 11-14х, слање питања електронским путем на које се мора добити одговор и сл. Дакле, и даље остаје нејасно зашто, умјесто да се ради на конструктивности расправе и шаљу све примједбе, сугетсије и питања, на које се мора добити одговор, прво се шаљу саопстења медијима. Односно, стиче се утисак да је циљ слање саопштења о јавној расправи, а не слање питања и добијање одговора у оквиру јавне расправе.
Такодје, ово министрство по ко зна који пут моли да се паушалне изјаве као што су „нејасноће”, „контрадикторности” и сл. сведу на конкретне примјере, пошаљу у ово Министартсво, и оно ће врло радо испунити свој задатак у јавној расправи- а то је давање појашњења и уклањање било каквих недостатака ових докумената.
Прича о радним мјестима и туристичким креветима није прича коју би неко требало да „прогута” или „не прогута”, а овакви коментари довољно говоре о озбиљности и аналитичком приступу документима који се критикују.То је прича која је радјена на основу анализа, и представља само потенцијале подручја, изузетних природних вриједности и површине од приближно 800 км2, односно петнаести дио ЦГ, којИ се налази у непосредном залеђу Главног Града. У којој мјери ће бити реализовани, зависи од даљег приступа плану и пројекту. Дакле, план не пројектује него предвиђа потенцијале, и то је нешто што очигледно није на најбољни начин схваћено.
Ресорни министар јесте рекао да ће се детаљни просторни план ажурирати детаљнијим економским подацима, што је и природно, и што је и циљ јавне расправе. Дакле, не зато што документ до сада није био ажуран или је био лош, него зато што је ово министарство отворено да уклучи све констриктивне примједбе и сугестије, а што се у јавности изледа презентује као лоше!
Такодје, у документима који су стављени на расправу наводи се да ће накнадно бити урађене анализе утицаја животну средину. Да се мало више пажње посветило документу, видјело би се да:
1. Додатне анализе везане за животну средину које се траже у Стратешкој процјени свакако морају бити урадјене јер, по закону нас чека ткз. ЕИА фаза, тј. фаза у којој ће се за сваки ел. енергетски објекат понаособ радити Процјена утицаја на животну средину.
2. Такодје, управо зато што је велика пажња посвећена животној средини и што ово министаартво инсистирало на свим подацима и инфомација везаним за животну средину, у СЕА документу стоји да је, поред свих већ расположивих података, потребно и да будући концесионар уради додатна истраживања. У документу је тачно наглашено која су то истраживања стављена у задатак концесионару, а дат је и план мониторинга. Дакле, оно што је снага докумената овог министарства уствари се покушава пласирати као недостатак!
С обзиром да су горе наведене информације уствари само паушалне оцјене пројекта и рада у коме МАНС није учествовао, овдје само ваља нагласити ко је све био укључен у процес, те видјети о каквом се тиму и коликим напорима ради:
Влада Црне Горе и ресорна министарства, Савјет за изградњу ХЕ са реномираним црногорским стручњацима, Савјет за одрживи развој, ИФЦ као главни консултант и дио Свјетске Банке, Правни консултант Хyнтон&Wиллиамс из Енглеске, Техничко-економски консултант Поyрy из Шведске, Хидрометеоролошки завод под чијим окриљем је радила експертска група из Црне Горе, аустријско-словеначко-црногорски конзорцијум који је радио Детаљни просторни план, чувена норвешка комапнија ЦОWИ која је радила Стратешку процјену утицаја на животну средину итд.
Дакле, паушалне оцјене о минимуму напора и аматерству прије могу бити атрибут онога ко даје такве оцјене без и једног ваљајног аргумента, него о напознатијим компанијама у свијету и црногорским највећим стручњацима који су радили процјене утицаја на животну средину, финансијске процјене и сл.
Што се тиче саопштења Центра за заштиту и проучавање птица Црне Горе, по ко зна који пут, Министарство уредјења простора наглашава да канјон Мртвице и Мале ријеке неће бити потопљен, већ управо супротно-изградњом пјешачких стаза и сл. радиће се на његовој валоризацији. Није јасно зашто се пласирају нетачне информације.

Такодје, опет понављамо: постоје озбиљне анализе и оне показују да неће бити великих климатских промјена. Наиме, Хидрометеоролошки завод Црне Горе урадио је Климатски модел односно - Анализу дистрибуције и промјене метеоролошких параметара у сливу ријеке Мораче након изградње ХЕ на Морачи и Промјена сезонских температура и акумулираних падавина на сливу ријеке Мораче по А1Б сценарију промјене климе, у коме је дата процјена како ће се наредних година, услед глобалних кретања, мијењати клима у реону Мораче и климатских промјена које ће се дешавати у околини планираних акумулација. Дошло се закључка да су у питању врло мале промјене, како када је ријеч о падавинама, тако и када је ријеч о промјенама температуре и влажности. Комплетан Климатски модел може се преузети са сајта Хидрометеоролошког завода Црне Горе.
На бази свега горе наведеног, ово министарство само наглашава још то да циљ није није улажење у медијске перпирке већ конструктивна расправа, те да, у складу са тиме, очекује писмене и конкретне примједбе на документа која се налазе на јавној расправи, и које ће стручно, као и све што је до сада радјено, размотрити, анализирати и наравно, вратити одговор.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?