- Влада Црне Горе
Лондон: Говор предсједника Владе Мила Ђукановића н...
Лондон: Говор предсједника Владе Мила Ђукановића на Првом Британско-црногорском инвестиционом форуму
Говор предсједника Владе Црне Горе Мила Ђукановића на Првом Британско-црногорском инвестиционом форуму у Лондону
Поштовани господине Мироу, даме и господо,
Веома ми је драго да је презентација инвестиционих потенцијала Црне Горе побудила оволику пажњу. Желим вам добродошлицу и надам се да ће ваш боравак током наредних неколико сати бити добра инвестиција и почетак успјешних послова у Црној Гори.
Знам да инвеститоре прије свега занима стабилност и правна сигурност у земљи у коју желе да инвестирају. Зато ми допустите да вам на ту тему изнесем пар чињеница. Прије мање од четири године Црна Гора је вратила своју независност на демократском референдуму организованом по захтјевним европским стандардима. Крајем прошле године постали смо члан Акционог плана за чланство НАТО-а. То доживљамо као признање за континуирани допринос Црне Горе јачању регионалне стабилности, дијалога и сарадње. Очекујемо да убрзо постанемо и пуноправан члан НАТО савеза. Након што смо крајем 2008. поднијели апликацију за чланство у ЕУ, добили смо упитник Европске комисије и прије пар дана, предали одговоре и на допунска питања. ССП је ратификован у свих 27 држава чланица ЕУ и ступиће на снагу 1. маја ове године. Очекујемо да убрзо добијемо статус земље кандидата и препоруку за отпочињање приступних преговора. Сматрам да изнесене чињенице аргументовано говоре о стабилности и правној сигурности и да су добар путоказ за инвеститоре.
Током последње деценије остварили смо и веома динамичан економски развој. У периоду 2002-2008 година, реална стопа раста БДП Црне Горе износила је у просјеку 5.6% годишње. У истом периоду, реална стопа раста на нивоу ЕУ 25 била је 1.98%. Током 2009. године суочили смо се са ефектима глобалне економске кризе и, као што је случај са највећим бројем земаља, забиљежили пад ГДП. Медјутим, посљедњи подаци указују на заустављање пада у економији и постепени опоравак. Очекујемо да ћемо у 2010. години остварити раст од 0.5%.
И поред пада ГДП, привукли смо милијарду и седамдесет (1,070) милиона еура страних директних инвестиција у 2009. Већ пет година за редом биљежимо раст страних инвестиција, а последње три године имамо највеће стране инвестиције пер цапита у Европи.
Унаприједили смо велики број закона, побољшали процедуре за бављење бизнисом, увели еуро као валуту, приватизовали преко 80% државног капитала, увели конкуренцију у секторе у којима је раније постојао монопол државних предузећа, попут телекомуникација или трговине нафтним дериватима, побољшали рејтинг земље. Све то је утицало да се позиција Црне Горе поправи на бројним ранг листама институција различитих медјународних институција, као што су Свјетска банка, Свјетски економски форум, Транспаренцy Интернатионал, Херетиџ и Фрејзер Фондације, итд. Полако постајемо препознатљиви по растућим економским слободама.
Последњих година константно смо смањивали пореске стопе и увели модел пропорционалног опорезивања, са корпоративним порезом и порезом на лична примања од свега 9%. Наш укупни дефицит је испод 4% ГДП. Поредјења ради, на крају првог квартала ове године, дефицит у Еуро зони износио је -7.2%. На крају 2009. године, нето дуг је износио 32% ГДП. И по овом показатељу, Црна Гора спада у ред мање задужених земаља. Инфлацију смо одржали под контролом. У 2009. износила је 1.8% и мања је него у готово свим земљама региона.
Све ово је утицало на раст повјерења инвеститора према Црној Гори, политици Владе коју водим, и систему који изграђујемо према европским стандардима. Поносни смо да данас инвеститори из 86 земаља слободно послују у Црној Гори, и да се, из године у годину, њихов број увећава. Тренутно, преко 5.000 страних фирми послује у Црној Гори. Медју њима се налазе угледни инвеститори и фирме из цијелог свијета. Њихово позитивно искуство драгоцјено је за привлачење нових инвеститора и даљи прогрес Црне Горе.
Желим да истакнем и веома добру сарадњу са медјународним финансијским институцијама, посебно са Европском банком за обнову и развој (ЕБРД) која има своје представништво у Црној Гори. Моја су очекивања да ће наша сарадња даље јачати и да су пред нама крупни пројекти.
Влада Црне Горе има јасну визију како даље да развија земљу. Данас ће Вам моји сарадници презентовати неке од пројеката из области енергетике, инфраструктуре, туризма, саобраћаја и индустрије. Ми јесмо мала земља, али са значајним потенцијалима и шансама. Поред изванредне географске позиције, Црна Гора има и значајне природне ресурсе које желимо да валоризујемо у складу са најбољом праксом и искуствима у свијету како би осигурали одрживи развој у будућности. Зато вас позивам да размотрите инвестиционе прилике у Црној Гори. Има их довољно и вјерујем да су веома конкурентне.
Желим да се захвалим организаторима данашње конференције и свима који дају свој допринос ширењу објективне слике о Црној Гори. Увјерен сам да ће многи од вас врло брзо доћи у Црну Гору и сами се увјерити у њене потенцијале, отвореност и љепоту.
Захваљујем на пажњи.