- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Излагање Бранимира Гвозденовића, министра уређења ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Излагање Бранимира Гвозденовића, министра уређења простора и заштите животне средине поводом отварања Шеснаестог сајма екологије 21. април, 2010. године, Будва
Објављено: 21.04.2010. • 21:44 Аутор: Министарство
Уважени гости,
представници дипломатског кора,
представници држава региона,
представници државне администарције и локалних самоуправа,
домаће стручне јавности, универзитета, невладиног и цивилног сектора,
представници дипломатског кора,
представници држава региона,
представници државне администарције и локалних самоуправа,
домаће стручне јавности, универзитета, невладиног и цивилног сектора,
Задовољство ми је да вас поздравим поводом одржавања овогодишњег Шеснаестог сајма екологије који се организује у оквиру обиљежавања Дана екологије. Природа је основ живота, јединствена и непоновљива. Нарочито за нас у Црној Гори обзиром на јединственост и специфичност симбиозе човјека и природног окружења. Стога је концепција овогодишнејг сајма заснована на обиљежавању 2010-те Годином биодиверзитета на глобалном нивоу, као и изазовима у контексту обавеза проистеклих након одржавања УН Самита о климатским промјенама у децембру 2009. године у Копенхагену, као и припремама за одржавање УН Конференције посвећене биодиверзитету, у сусрет Трећем свјетском самиту о одрживом развоју. Свјесни чињенице да се степен развијености друштва, односно државе мјери њеним односом према заштити и очувању пророде, односно успјешношћу усклађивања потреба развоја са прихватним капацитетима животне средине, у националној политици заштите животне средине нарочиту пажњу посвећујемо систему заштите природе и природних ресурса.
Основни елемент овогодишњих сајамских манифестација посвећен очувању и унапрјеђењу стања биодиверзитета, при том посебно акцентујући значај управљања заштићеним подручјима, њихове одрживе валоризације, као и испуњавања обавеза у контексту хармонизације и имплементације законодавства у области заштите природе са стандардима и прописима Европске Уније. Стога ће током трајања Сајма бити одржане радионице, округли столови, и презентације, уз учешће научних и стручних институција и заинтересоване јавности, из Црне Горе и региона. Ове тематске цјелине биће посвећене питањима од значаја за заштиту и унапрјеђење стања биодиверзитета, интегрисано управљање обалним подручјем Црне Горе, валоризацију потенцијала Црне Горе у заштићеним подручјима, прије свега у националним парковима. Ове године обиљежавамо тридесет година од проглашења Националног парка Дурмитор УНЕСЦО природном баштином, док је истовремено наше дјеловање усмјерено на успостављање управљачке структуре у недавно проглашеном петом Националном парку „Проклетије“. Системи заштите природе и природних ресурса, у којим посебно мјесто заузимају простори националних паркова, као подручја највиших еколошких, биолошких и предионих стандарда, односно резервати ријетких и угрожених врста, представљају незамјенљиве елементе за одрживи просторни развој и ублажавање регионалних развојних неједнакости. Императив је очувати ова подручја у којим се на најбољи начин могу демонстрирати модели одрживог развоја, будући да представљају језгра за дефинисање развојних планова заснованих на принципима одрживог просторног развоја уз синергетски и координиран приступ у планирању намјене простора и очувања животне средине.
Истовремено намјера нам је да програм овогодишње сајамске манифестације добије на ширини и значају кроз судјеловање представника релевантних медјународних субјеката у овој области, као што су Свјетски фонд за дивљину, Међународна унија за очување природе, и представници УН агенција: УНДП, УНЕП, УНЕСЦО, УНИДО, ФАО. Такође, у контексту чињенице да се најзначајније активности по питању институционално-законодавне реформе у области заштите животне средине спроводе уз подршку медјународних стручних и екпертских институција, 22.априла, поводом обиљежавања Дана Планете Земље организоваћемо Координациони састанак: „Партнерства за имплементацију мултилатералних споразума у области биодиверзитета и климатских промјена“. Том приликом биће размотрени текући пројекти у области биодиверзитета и климатских промјена и иницирани облици сарадње и партнерства за дефинисање будућих оквира сарадње, посебно акцентујући неопходност синергије приоритета у контексту испуњавања обавеза из глобалних и европских интеграционих процеса. Стога ће 23. априла бити организована Радионица „Јачање капацитета Владе и цивилног сектора у процесу усаглашавања законодавства у животној средини“, уз учешће експерата из Словеније и Хрватске.
Како управљање заштићеним подручјима и одржива валоризација природних ресурса представљају незаобилазне елементе сарадње у регионалним оквирима, имамо посебно задовољство што ће и овом приликом наше колеге, увежени представници државних институција из Албаније, Босне и Херцеговине, Хрватске, Мађарске, Србије и Словеније, пружити допринос афирмисању значаја остваривања заједничког приоритета - здраве и очуване животне средине. Размјена знања, искустава, али и спровођење пројектних активности уз примјену принципа репликације успјешних модела, представљају основне елементе на којим темељимо учешче Црне Горе у регионалним оквирима сарадње. Међутим, поред тога потребно је направити корак даље којим се омогућава повезивање релевантних субјеката на свим нивоима регионалног и медјународног дјеловања, доприносећи изградњи препознатљиве и компаративне понуде региона у цјелости засноване управо на разноврсности и богатству природе. Стога манифестације и догадјаји попут Дана екологије у Црној Гори, Јадранско-јонске иницијативе, Трилатералне комисије за Јадран, Централно-европске иницијативе, састанака у оквиру УНЕП-ове реформе глобалног система управљања у животној средину, Уније за Медитеран, представљају незамјенљиве оквире за јачање не само сарадње у области заштите животне средине и одрживог развоја, већ и стабилности и просперитета региона у цјелости.
При дефинисању програма овогодишње сајамске манифестације посебну пажњу посветили смо подизању свијести јавности о значају очувања животне средине и образовања за одрживи развој као приоритетног питања на глобалном и европском нивоу, нарочито у контексту релевантних програма и иницијатива Уједињених Нација, као што је УН декада „Образовање за одрживи развој, 2005-2014. године“. Са аспекта европских интеграционих процеса приоритетни значај такође се поклања подизању свијести јавности о питањима очувања животне средине и доступности јавности информацијама о стању животне средине. С тим у вези посебан значај има учешће свих релевантних друштвених субјеката у активностима под окриљем сајма, нарочито најмлађе популације, као и ученика основних и средњих школа и студената одсјека и програма значајних за обезбјеђивање ресурсне основе у вођењу политике животне средине.
Континуирано спровођење уставног одређења о Црној Гори као еколошкој држави не представља прост збир еколошких пројеката. Умјесто тога своје дјеловање градимо на приступу који подразумијева усклађивање садашњих развојних потреба са обавезом очувања природних вриједности и богатстава за садашњу и генерације које ће доћи. Доношењем Националне стратегије одрживог развоја-НСОР ЦГ, у еколошкој држави утемељен је концепт одрживости. Имплементација овог документа, односно дјеловање засновано на пажљивој перцепцији обавеза у склопу реформе у процесу европских интеграција и интегрисања у кључне стратешке процесе на глобалном нивоу, представља основу за суочавање са постојећим проблемима заштите животне средине. Период за нама нарочито су обиљежиле активности у погледу:
Интензивирања активности у процесу европских интеграција, односно вјерујемо успјешно завршен процес припреме одговора на Упитник Европске Комисије ;
Спровођења приоритета дефинисаних политиком заштите животне средине, нарочито активности у погледу очувања биолошке разноврсности и суочавања са изазовима климатских промјена;
Јачања капацитета институција у области заштите животне средине;
Санирања посљедица индустријског загађења.
Наравно увијек се може даље и боље, и ближе нивоу уравнотеженог одрживог развоја. Увјерен сам да ће резултати за нама, као и пројектоване активности у периоду пред нама, омогућити да, у периоду до 2012. године, до када је дефинисан први имплементациони период Акционог плана Националне стратегије одрживог развоја и динамика испуњавања обавеза из процеса европских интеграција, остваримо ниво укупне реформе институционално-законодавног оквира који је довољан за успјешно судјеловање Црне Горе у релевантним медјународним и европским оквирима, укључујући и успостављање мреже НАТУРА 2000, као и мониторинг мреже у складу са захтјевима Европске агенције за заштиту животне средине.
Истовремено увјерен сам да ће до тада бити направљен значајан прогрес у интегрисању приоритета политике одрживог развоја у секторске политике економског и друштвеног развоја, односно направљен значајнији отклон у погледу преласка на зелене, иновативне технологије које подржавају прогресиван раст и развој, уз постојање пуне свијести о потребама, приоритетима и капацитетима животне средине.
Уважени гости, учесници Сајма,
У жељи да нас овогодишња сајамска манифестација уведе у обиљежавање двадесетогодишњице проглашења Црне Горе еколошком државом, проглашавам Сајам отвореним и желим вам угодан боравак и успјешан рад.
Основни елемент овогодишњих сајамских манифестација посвећен очувању и унапрјеђењу стања биодиверзитета, при том посебно акцентујући значај управљања заштићеним подручјима, њихове одрживе валоризације, као и испуњавања обавеза у контексту хармонизације и имплементације законодавства у области заштите природе са стандардима и прописима Европске Уније. Стога ће током трајања Сајма бити одржане радионице, округли столови, и презентације, уз учешће научних и стручних институција и заинтересоване јавности, из Црне Горе и региона. Ове тематске цјелине биће посвећене питањима од значаја за заштиту и унапрјеђење стања биодиверзитета, интегрисано управљање обалним подручјем Црне Горе, валоризацију потенцијала Црне Горе у заштићеним подручјима, прије свега у националним парковима. Ове године обиљежавамо тридесет година од проглашења Националног парка Дурмитор УНЕСЦО природном баштином, док је истовремено наше дјеловање усмјерено на успостављање управљачке структуре у недавно проглашеном петом Националном парку „Проклетије“. Системи заштите природе и природних ресурса, у којим посебно мјесто заузимају простори националних паркова, као подручја највиших еколошких, биолошких и предионих стандарда, односно резервати ријетких и угрожених врста, представљају незамјенљиве елементе за одрживи просторни развој и ублажавање регионалних развојних неједнакости. Императив је очувати ова подручја у којим се на најбољи начин могу демонстрирати модели одрживог развоја, будући да представљају језгра за дефинисање развојних планова заснованих на принципима одрживог просторног развоја уз синергетски и координиран приступ у планирању намјене простора и очувања животне средине.
Истовремено намјера нам је да програм овогодишње сајамске манифестације добије на ширини и значају кроз судјеловање представника релевантних медјународних субјеката у овој области, као што су Свјетски фонд за дивљину, Међународна унија за очување природе, и представници УН агенција: УНДП, УНЕП, УНЕСЦО, УНИДО, ФАО. Такође, у контексту чињенице да се најзначајније активности по питању институционално-законодавне реформе у области заштите животне средине спроводе уз подршку медјународних стручних и екпертских институција, 22.априла, поводом обиљежавања Дана Планете Земље организоваћемо Координациони састанак: „Партнерства за имплементацију мултилатералних споразума у области биодиверзитета и климатских промјена“. Том приликом биће размотрени текући пројекти у области биодиверзитета и климатских промјена и иницирани облици сарадње и партнерства за дефинисање будућих оквира сарадње, посебно акцентујући неопходност синергије приоритета у контексту испуњавања обавеза из глобалних и европских интеграционих процеса. Стога ће 23. априла бити организована Радионица „Јачање капацитета Владе и цивилног сектора у процесу усаглашавања законодавства у животној средини“, уз учешће експерата из Словеније и Хрватске.
Како управљање заштићеним подручјима и одржива валоризација природних ресурса представљају незаобилазне елементе сарадње у регионалним оквирима, имамо посебно задовољство што ће и овом приликом наше колеге, увежени представници државних институција из Албаније, Босне и Херцеговине, Хрватске, Мађарске, Србије и Словеније, пружити допринос афирмисању значаја остваривања заједничког приоритета - здраве и очуване животне средине. Размјена знања, искустава, али и спровођење пројектних активности уз примјену принципа репликације успјешних модела, представљају основне елементе на којим темељимо учешче Црне Горе у регионалним оквирима сарадње. Међутим, поред тога потребно је направити корак даље којим се омогућава повезивање релевантних субјеката на свим нивоима регионалног и медјународног дјеловања, доприносећи изградњи препознатљиве и компаративне понуде региона у цјелости засноване управо на разноврсности и богатству природе. Стога манифестације и догадјаји попут Дана екологије у Црној Гори, Јадранско-јонске иницијативе, Трилатералне комисије за Јадран, Централно-европске иницијативе, састанака у оквиру УНЕП-ове реформе глобалног система управљања у животној средину, Уније за Медитеран, представљају незамјенљиве оквире за јачање не само сарадње у области заштите животне средине и одрживог развоја, већ и стабилности и просперитета региона у цјелости.
При дефинисању програма овогодишње сајамске манифестације посебну пажњу посветили смо подизању свијести јавности о значају очувања животне средине и образовања за одрживи развој као приоритетног питања на глобалном и европском нивоу, нарочито у контексту релевантних програма и иницијатива Уједињених Нација, као што је УН декада „Образовање за одрживи развој, 2005-2014. године“. Са аспекта европских интеграционих процеса приоритетни значај такође се поклања подизању свијести јавности о питањима очувања животне средине и доступности јавности информацијама о стању животне средине. С тим у вези посебан значај има учешће свих релевантних друштвених субјеката у активностима под окриљем сајма, нарочито најмлађе популације, као и ученика основних и средњих школа и студената одсјека и програма значајних за обезбјеђивање ресурсне основе у вођењу политике животне средине.
Континуирано спровођење уставног одређења о Црној Гори као еколошкој држави не представља прост збир еколошких пројеката. Умјесто тога своје дјеловање градимо на приступу који подразумијева усклађивање садашњих развојних потреба са обавезом очувања природних вриједности и богатстава за садашњу и генерације које ће доћи. Доношењем Националне стратегије одрживог развоја-НСОР ЦГ, у еколошкој држави утемељен је концепт одрживости. Имплементација овог документа, односно дјеловање засновано на пажљивој перцепцији обавеза у склопу реформе у процесу европских интеграција и интегрисања у кључне стратешке процесе на глобалном нивоу, представља основу за суочавање са постојећим проблемима заштите животне средине. Период за нама нарочито су обиљежиле активности у погледу:
Интензивирања активности у процесу европских интеграција, односно вјерујемо успјешно завршен процес припреме одговора на Упитник Европске Комисије ;
Спровођења приоритета дефинисаних политиком заштите животне средине, нарочито активности у погледу очувања биолошке разноврсности и суочавања са изазовима климатских промјена;
Јачања капацитета институција у области заштите животне средине;
Санирања посљедица индустријског загађења.
Наравно увијек се може даље и боље, и ближе нивоу уравнотеженог одрживог развоја. Увјерен сам да ће резултати за нама, као и пројектоване активности у периоду пред нама, омогућити да, у периоду до 2012. године, до када је дефинисан први имплементациони период Акционог плана Националне стратегије одрживог развоја и динамика испуњавања обавеза из процеса европских интеграција, остваримо ниво укупне реформе институционално-законодавног оквира који је довољан за успјешно судјеловање Црне Горе у релевантним медјународним и европским оквирима, укључујући и успостављање мреже НАТУРА 2000, као и мониторинг мреже у складу са захтјевима Европске агенције за заштиту животне средине.
Истовремено увјерен сам да ће до тада бити направљен значајан прогрес у интегрисању приоритета политике одрживог развоја у секторске политике економског и друштвеног развоја, односно направљен значајнији отклон у погледу преласка на зелене, иновативне технологије које подржавају прогресиван раст и развој, уз постојање пуне свијести о потребама, приоритетима и капацитетима животне средине.
Уважени гости, учесници Сајма,
У жељи да нас овогодишња сајамска манифестација уведе у обиљежавање двадесетогодишњице проглашења Црне Горе еколошком државом, проглашавам Сајам отвореним и желим вам угодан боравак и успјешан рад.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?