Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Отворен Дневни центар за дјецу и омладину са сметњама и тешкоћама у развоју у општини Пљевља

Објављено: 15.05.2010. 21:20 Аутор: Биро

Министар рада и социјалног старања др Суад Нумановић и предсједник општине Пљевља Филип Вуковић отворили су у том граду Дневни центар за дјецу и омладину са сметњама и тешкоћама у развоју. Отварање Центра резултат је партнерске сарадње Министарства рада и социјалног старања, Општине Пљевља и Удружења родитеља дјеце са тешкоћама у развоју „Зрачак Наде“.

Министар Нумановић је изразио задовољство отварањем Центра, јер је он на добробит  дјеце и омладине која ће боравити и дружити се у њему, и гдје ће им бити пружена адекватна брига и професионална њега. Он је рекао да су то дјеца која се налазе у нашим породицама и нашем окружењу, и да је друштво у обавези да им ствара услове за нормалан живот.

Министар Нумановић је подсјетио да су,у циљу деинституционализације система социјалне заштите у Црној Гори, отворени дневни центри за дјецу са посебним потребама у Бијелом Пољу и Улцињу, ових дана биће отворен у Никшићу, а ускоро и у Беранама, те да се очекује да до краја ове године буду отворени у Херцег Новом и Бару, док ће у Мојковцу и Плаву бити отворене играчкотеке за дјецу са посебним потребама.

 „Сви смо у обавези да подржавамо овакве акције и њихову релизацију, што је израз наше одговорности и као појединаца и као друштва у цјелини. Дневни центар који је отворен у Пљевљима треба да послужи као примјер и другим општинама у Црној Гори, који немају такав социјални серивис”, казао је министар Нумановић.

Оснивање мреже дневних центара за дјецу са сметњама и тешкоћама у развоју је у складу са Стратегијом за интеграцију особа са инвалидитетом коју је усвојила Влада Црне Горе, и иде у правцу унапређења деинституционализације и децентрализације система социјалне заштите у Црној Гори. Оснивање тих центара доприноси заштити дјеце и омладине са сметњама у развоју, омогућава њихову социјализацију и доприноси припремама за њихово инклузивно образовање.

Полазећи од досадашњих искустава, Министарство рада и социјалног старања ће прихватити иницијативе локалних самоуправа на ширењу мреже социјалних сервиса, у циљу успостављања различитих институционалних облика заштите дјеце са сметњама у развоју и особа са инвалидитетом, у свакој општини у Црној Гори.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?