- Влада Црне Горе
У Луксембургу одржан први састанак Савјета за стаб...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
У Луксембургу одржан први састанак Савјета за стабилизацију и придруживање између Црне Горе и ЕУ
Објављено: 15.06.2010. • 03:18 Аутор: Биро
ПРВИ САСТАНАК САВЈЕТА ЗА СТАБИЛИЗАЦИЈУ И ПРИДРУЖИВАЊЕ ИЗМЕЂУ ЕУ И ЦРНЕ ГОРЕ
Луксембург, 14. јуна 2010.
Заједничко саопштење за штампу
Савјет за стабилизацију и придруживање (Савјет за СП) између ЕУ и Црне Горе одржао је први састанак 14. јуна 2010. Састанком су предсједавали шпански државни секретар за ЕУ Дијего Лопес Гаридо, у име ВП Кетрин Ештон. Црну Гору је представљао министар иностраних послова Милан Роћен. Састанку је, такође, присуствовао и Штефан Филе, комесар за проширење и сусједску политику.
ЕУ је поздравила одржавање првог састанка Савјета за стабилизацију и придруживање између Црне Горе и ЕУ, након ступања на снагу Споразума о стабилизацији и придруживању 1. маја 2010. ССП ће обезбиједити уговорни оквир у коме ће ЕУ и Црна Гора интензивирати своју сарадњу и искористити на прави начин развој у међусобном односу. ССП означава нову квалитетнију фазу у билатералним односима и подразумијева нове обавезе и ангажмане. ССП ће представљати срж билатералних односа.
Савјет за СП се осврнуо на министарски политички дијалог од 23. фебруара 2010. који се тицао билатералних односа, политичког и економског развоја у Црној Гори и региону. Потврдио је конструктивне односе између страна и заједничка виђења развоја на Западном Балкану.
Савјет за СП је информисан од Црне Горе о подношењу захтјева за чланство у ЕУ 15. децембра 2008. ЕУ је примила на знање да се захтјев разматра у складу с процедурама утврђеним Уговором о ЕУ и критеријумима које је дефинисао Европски савјет у Копенхагену у јуну 1993., као и са закључцима Европског савјета о обновљеном консенсусу за проширење и условљености Процеса о стабилизацији и придруживању из децембра 2006. Савјет ће се вратити на ово питање кад Комисија објави мишљење.
Савјет за СП је истакао важност регионалне сарадње која је кључни елемент процеса стабилизације и придруживања. Указујући на регионалну сарадњу и напоре помирења на Западном Балкану, Савјет за СП је поздравио резултате састанка на високом нивоу у Сарајеву 2. јуна. Он поздравља конструктивну улогу Црне Горе у очувању регионалне стабилности и промовисању добрих односа с другим државама Западног Балкана и сусједним државама ЕУ, задовољавајућу сарадњу Црне Горе с Међународним кривичним трибуналом за бившу Југославију и континуирано активно учешће у разним регионалним иницијативама у Југоисточној Европи, укључујући Централноевропски споразум о слободној трговини, Централноевропску иницијативу, Јадранско-јонску иницијативу и Процес сарадње у Југоисточној Европи којима Црна Гора предсједава или ће предсједавати.
Савјет за СП је анализирао развој везан за политичке критеријуме. Примио је на знање да Црна Гора наставља остваривати прогрес у рјешавању питања везаних за демократију и правну државу који су основни аспекти политичких критеријума за приступање ЕУ. Устав се у цјелини ефективно примјењује. ЕУ поздравља чињеницу да су парламентарни избори одржани у марту 2009. испунили скоро све стандарде ОЕБС-а и Савјета Европе, као и регуларно спровођење општинских избора у мају 2010. ЕУ позива на даље напоре како би се испуниле препоруке из извјештаја ОДИХР-а из 2009., укључујући представљање мањина и завршетак усклађивања изборног законодавства с Уставом. Савјет је примио к знању да је на захтјев Црне Горе Венецијанска комисија израдила стручно мишљење на Нацрт закона о избору одборника и посланика што ће бити узето у обзир у процесу финализације закона.
Савјет за СП је примио на знање да Црна Гора и даље ради на окончању законодавног оквира и јачању институционалних и административних капацитета. ЕУ охрабрује Црну Гору да се посебно фокусира на спровођење донијетих закона и још више унаприједи административне капацитете, који су и даље ограничени, укључујући оне одредбе ССП-а које се не тичу трговине као и њихову имплементацију. ЕУ охрабрује Црну Гору да појача текуће напоре у побољшању административних капацитета и стварање професионалне, одговорне, транспарентне државне службе која је заснована на заслугама и ослобођена политичког утицаја.
Савјет за СП је такође анализирао напредак у реформи правосуђа, који је главни приоритет Европског партнерства, примајући на знање да је у Црној Гори постигнут даљи напредак, посебно што се тиче усвајања новог Законика о кривичној процедури, функционисања Судског и Тужилачког савјета и смањења заосталих судских случајева. ЕУ позива Црну Гору да настави напоре како би се осигурала независност судства и тужилаштва од политичког утицаја, као и да ојача одговорност и ефикасност правосудног система.
Савјет за СП је подржао добар напредак остварен у јачању правног и административног оквира у погледу напора у борби против корупције и организованог криминала. Црна Гора је информисала савјет о специфичним резлутатима које је недавно постигла на овом пољу. ЕУ сматра да корупција и организовани криминал настављају изазивати посебно озбиљне забринутости и позвала је Црну Гору да појача напоре у циљу ефикасније примјене законодавства, јачања истражних капацитета и координације тијела за спровођење закона. Подсјетила је да су потребни већи напори за оснивање и овлашћење независних надзорних тијела.
Савјет за СП је позитивно примио к знању да је у Црној Гори законодавни оквир добрим дијелом већ усклађен с људским правима и поштовањем и заштитом мањинских права, у складу с политичким критеријумима из Копенхагена. ЕУ је охрабрила Црну Гору да примијени мјере како би испунила обавезе из ове области. ЕУ је даље нагласила потребу да се побољша обавијештеност судства о свим аспектима кршења људских права и додала да су потребни даљи напори у борби против лошег третмана и тортуре, као и у осигурању приступа правди за све грађане.
Савјет за СП је примио к знању да је Црна Гора остварила одређени напредак у слободи изражавања. Поздравио је израду сета закона у складу са препорукама и закључцима ЕК и посвећеност Црне Горе да даље појача напоре у овој области. ЕУ је нагласила важност поштовања слободе медија, која је главни стуб доброг управљања и одговорности, као и важност јачања медијске саморегулативе како би се унаприједили етички и професионални стандарди.
Савјет за СП је информисан да Црна Гора је посвећена унапређењу ефикасности правног и институционалног оквира везано за борбу против дискриминације, насиља у породици, као и у области социјалног дијалога. ЕУ подвлачи потребу за даљим побољшањима у горенаведеним областима. ЕУ охрабрује Црну Гору да предузме активности ради напретка у области права дјетета, да побољша синдикатску репрезентативност и социјални дијалог и да се бори против дискриминације против сексуалних мањина у складу с европским и међународним стандардима.
Савјет за СП поздравља добру међуетничку климу у Црној Гори, која ствара врло добре предуслове за даљи напредак у овој области. Изражено је очекивање за даље унапређење, посебно јачање сарадње између институција и мањинских савјета и бољу заступљеност припадника мањинских народа у јавној управи, полицији и правосуђу, као и у Скупштини и локалним самоуправама. ЕУ поздравља конкретне кораке које Црна Гора предузима у циљу побољшања ситуације Рома, Ашкеља и Египћана, али такође примјећује да та популација и даље има веома тешке услове за живот и да треба наставити с активностима с циљем да се спријече било какви облици дискриминације популације РАЕ, побољша њихов приступ образовању, социјалној и здравственој заштити, стамбеном простору и запошљавању.
Савјет за СП је узео на знање да избјеглицама и интерно расељеним лицима треба обезбиједити јаснији правни статус и приступ основним правима. Црна Гора је информисала Савјет за СП о напорима у спровођењу Акционог плана Владе како би се ово питање ријешило. ЕУ охрабрује Црну Гору да учини даље напоре како би се пронашло одрживо рјешење везано за ситуацију у кампу на Конику.
Савјет за СП поздравља напредак и напоре Црне Горе да постане функционална тржишна економија. Савјет примјећује да је мала и отворена црногорска привреда била снажно погођена глобалном финансијском и економском кризом. Савјет сматра важним да је предузет одређени број мјера у циљу прилагођавања боље избалансираног модела раста – и охрабрује да се настави у овом правцу – зато што би економска диверсификација смањила текуће ризике изложености ограниченом броју сектора.
Везано за јавне финансије, Савјет за СП је примио к знању да ће унапређење квалитета јавних финансија, смањењем текуће јавне потрошње и побољшањем продуктивне потрошње, ојачати основу за будући раст. Примјећујући да треба даље радити на конкурентности економије, ЕУ позива Црну Гору да настави с имплементацијом структурних реформи, унапређењем инфраструктуре, вјештина и капацитета институција, као и да настави с напорима како би се унаприједила правна држава.
Савјет за СП поздравља усклађивање законодавства и капацитета Црне Горе с европским стандардима и имплементацију уговорних обавеза, посебно у областима као што су царине и либерализација трговине. Савјет препознаје да у другим областима, као што су статистика, енергија, саобраћај и права интелектуалне својине треба интензивирати напредак и да је неопходан даљи напредак у областима стандарда квалитета, ветеринарске и фитосанитарне контроле како би се у потпуности искористиле трговинске концесије дате у ССП-у.
Савјет за СП поздравља чињеницу да је Црна Гора добро имплементирала Привремени споразум и допринијела несметаном функционисању различитих заједничких институција као што су Привремени одбор и тематски пододбори. ЕУ је подсјетила да је ССП ступио на снагу у областима правде, слобода и безбједности, слободног кретања радника, права оснивања и слободног кретања капитала и пружања услуга, као и у областима саобраћаја, аудиовизуелних и електронских комуникација.
Савјет за СП је поздравио одржавање четвртог интер-парламентарног састанка између представника Европског парламента и Скупштине Црне Горе у октобру 2009., што је унаприједило парламентарну димензију односа између ЕУ и Црне Горе.
Савјет за СП је узео у обзир да Црна Гора тренутно може користити компоненте И (транзициона подршка и изградња институција) и ИИ (прекогранична сарадња) програма ИПА. Укупна финансијска средства за период 2009-2011. износе укупно 100,9 милиона еура. Савјет цијени почетне кораке које Црна Гора предузела у припреми за децентрализовано управљање средствима ИПА и охрабрује Црну Гору да даље ојача напоре у овој области.
Савјет за СП поздравља учешће Црне Горе у Седмом оквирном програму за истраживање, технолошки развој и у компоненти за предузетништво и иновације Оквирног програма за конкурентност и иновације и Култури 2007-2013. ЕУ поздравља учешће Црне Горе у будућности и у осталим програмима Заједнице.
Савјет за СП је размијенио мишљење везано за развој догађаја на ЗБ. Савјет примјећује да се Црна Гора придружила с 92,7% декларација ЕУ и ЗСБП у 2008., 95,8% у 2009. и 100% у 2010. Савјет изражава задовољство овим растућим трендом.
Црна Гора је информисала Савјет за СП о активностима везаним за регионалне иницијативе којима предсједава тј. Централно-европском иницијативом и Јадранско-јонском иницијативом. ЕУ снажно поздравља ове напоре. ЕУ с великим задовољством примјећује да ће Црна Гора преузети предсједавање Процесом сарадње у југоисточној Европи (СЕЕЦП) у кључном моменту кад ће СЕЕЦП морати да пружи политичке смјернице за имплементацију нове стратегије и плана рада Савјета за регионалну сарадњу. ЕУ жели све најбоље Црној Гори у овим напорима. Савјет за СП у потпуности подржава напоре на рационализацији регионалне сарадње и побољшању ефикасности Савјета регионалне сарадње.
Савјет за СП поздравља оснивање Регионалне школе за јавну управу (Респа) у Даниловграду и радује се њеним будућим активностима.
Савјет за СП је информисан од стране ЕУ да билатерални споразум о неизручивању између Црне Горе и САД још увијек није у складу с релевантним смјерницама ЕУ везано за споразуме између држава које су приступиле Римском статуту Међународног кривичног суда и САД-а.
Савјет за СП је поздравио одлуку сваке делегације да именује ко-секретаре за ССП (г. Антонио Крцаловић за Црну Гору и г. Јонас Јонсон за ЕУ).
Луксембург, 14. јуна 2010.
Заједничко саопштење за штампу
Савјет за стабилизацију и придруживање (Савјет за СП) између ЕУ и Црне Горе одржао је први састанак 14. јуна 2010. Састанком су предсједавали шпански државни секретар за ЕУ Дијего Лопес Гаридо, у име ВП Кетрин Ештон. Црну Гору је представљао министар иностраних послова Милан Роћен. Састанку је, такође, присуствовао и Штефан Филе, комесар за проширење и сусједску политику.
ЕУ је поздравила одржавање првог састанка Савјета за стабилизацију и придруживање између Црне Горе и ЕУ, након ступања на снагу Споразума о стабилизацији и придруживању 1. маја 2010. ССП ће обезбиједити уговорни оквир у коме ће ЕУ и Црна Гора интензивирати своју сарадњу и искористити на прави начин развој у међусобном односу. ССП означава нову квалитетнију фазу у билатералним односима и подразумијева нове обавезе и ангажмане. ССП ће представљати срж билатералних односа.
Савјет за СП се осврнуо на министарски политички дијалог од 23. фебруара 2010. који се тицао билатералних односа, политичког и економског развоја у Црној Гори и региону. Потврдио је конструктивне односе између страна и заједничка виђења развоја на Западном Балкану.
Савјет за СП је информисан од Црне Горе о подношењу захтјева за чланство у ЕУ 15. децембра 2008. ЕУ је примила на знање да се захтјев разматра у складу с процедурама утврђеним Уговором о ЕУ и критеријумима које је дефинисао Европски савјет у Копенхагену у јуну 1993., као и са закључцима Европског савјета о обновљеном консенсусу за проширење и условљености Процеса о стабилизацији и придруживању из децембра 2006. Савјет ће се вратити на ово питање кад Комисија објави мишљење.
Савјет за СП је истакао важност регионалне сарадње која је кључни елемент процеса стабилизације и придруживања. Указујући на регионалну сарадњу и напоре помирења на Западном Балкану, Савјет за СП је поздравио резултате састанка на високом нивоу у Сарајеву 2. јуна. Он поздравља конструктивну улогу Црне Горе у очувању регионалне стабилности и промовисању добрих односа с другим државама Западног Балкана и сусједним државама ЕУ, задовољавајућу сарадњу Црне Горе с Међународним кривичним трибуналом за бившу Југославију и континуирано активно учешће у разним регионалним иницијативама у Југоисточној Европи, укључујући Централноевропски споразум о слободној трговини, Централноевропску иницијативу, Јадранско-јонску иницијативу и Процес сарадње у Југоисточној Европи којима Црна Гора предсједава или ће предсједавати.
Савјет за СП је анализирао развој везан за политичке критеријуме. Примио је на знање да Црна Гора наставља остваривати прогрес у рјешавању питања везаних за демократију и правну државу који су основни аспекти политичких критеријума за приступање ЕУ. Устав се у цјелини ефективно примјењује. ЕУ поздравља чињеницу да су парламентарни избори одржани у марту 2009. испунили скоро све стандарде ОЕБС-а и Савјета Европе, као и регуларно спровођење општинских избора у мају 2010. ЕУ позива на даље напоре како би се испуниле препоруке из извјештаја ОДИХР-а из 2009., укључујући представљање мањина и завршетак усклађивања изборног законодавства с Уставом. Савјет је примио к знању да је на захтјев Црне Горе Венецијанска комисија израдила стручно мишљење на Нацрт закона о избору одборника и посланика што ће бити узето у обзир у процесу финализације закона.
Савјет за СП је примио на знање да Црна Гора и даље ради на окончању законодавног оквира и јачању институционалних и административних капацитета. ЕУ охрабрује Црну Гору да се посебно фокусира на спровођење донијетих закона и још више унаприједи административне капацитете, који су и даље ограничени, укључујући оне одредбе ССП-а које се не тичу трговине као и њихову имплементацију. ЕУ охрабрује Црну Гору да појача текуће напоре у побољшању административних капацитета и стварање професионалне, одговорне, транспарентне државне службе која је заснована на заслугама и ослобођена политичког утицаја.
Савјет за СП је такође анализирао напредак у реформи правосуђа, који је главни приоритет Европског партнерства, примајући на знање да је у Црној Гори постигнут даљи напредак, посебно што се тиче усвајања новог Законика о кривичној процедури, функционисања Судског и Тужилачког савјета и смањења заосталих судских случајева. ЕУ позива Црну Гору да настави напоре како би се осигурала независност судства и тужилаштва од политичког утицаја, као и да ојача одговорност и ефикасност правосудног система.
Савјет за СП је подржао добар напредак остварен у јачању правног и административног оквира у погледу напора у борби против корупције и организованог криминала. Црна Гора је информисала савјет о специфичним резлутатима које је недавно постигла на овом пољу. ЕУ сматра да корупција и организовани криминал настављају изазивати посебно озбиљне забринутости и позвала је Црну Гору да појача напоре у циљу ефикасније примјене законодавства, јачања истражних капацитета и координације тијела за спровођење закона. Подсјетила је да су потребни већи напори за оснивање и овлашћење независних надзорних тијела.
Савјет за СП је позитивно примио к знању да је у Црној Гори законодавни оквир добрим дијелом већ усклађен с људским правима и поштовањем и заштитом мањинских права, у складу с политичким критеријумима из Копенхагена. ЕУ је охрабрила Црну Гору да примијени мјере како би испунила обавезе из ове области. ЕУ је даље нагласила потребу да се побољша обавијештеност судства о свим аспектима кршења људских права и додала да су потребни даљи напори у борби против лошег третмана и тортуре, као и у осигурању приступа правди за све грађане.
Савјет за СП је примио к знању да је Црна Гора остварила одређени напредак у слободи изражавања. Поздравио је израду сета закона у складу са препорукама и закључцима ЕК и посвећеност Црне Горе да даље појача напоре у овој области. ЕУ је нагласила важност поштовања слободе медија, која је главни стуб доброг управљања и одговорности, као и важност јачања медијске саморегулативе како би се унаприједили етички и професионални стандарди.
Савјет за СП је информисан да Црна Гора је посвећена унапређењу ефикасности правног и институционалног оквира везано за борбу против дискриминације, насиља у породици, као и у области социјалног дијалога. ЕУ подвлачи потребу за даљим побољшањима у горенаведеним областима. ЕУ охрабрује Црну Гору да предузме активности ради напретка у области права дјетета, да побољша синдикатску репрезентативност и социјални дијалог и да се бори против дискриминације против сексуалних мањина у складу с европским и међународним стандардима.
Савјет за СП поздравља добру међуетничку климу у Црној Гори, која ствара врло добре предуслове за даљи напредак у овој области. Изражено је очекивање за даље унапређење, посебно јачање сарадње између институција и мањинских савјета и бољу заступљеност припадника мањинских народа у јавној управи, полицији и правосуђу, као и у Скупштини и локалним самоуправама. ЕУ поздравља конкретне кораке које Црна Гора предузима у циљу побољшања ситуације Рома, Ашкеља и Египћана, али такође примјећује да та популација и даље има веома тешке услове за живот и да треба наставити с активностима с циљем да се спријече било какви облици дискриминације популације РАЕ, побољша њихов приступ образовању, социјалној и здравственој заштити, стамбеном простору и запошљавању.
Савјет за СП је узео на знање да избјеглицама и интерно расељеним лицима треба обезбиједити јаснији правни статус и приступ основним правима. Црна Гора је информисала Савјет за СП о напорима у спровођењу Акционог плана Владе како би се ово питање ријешило. ЕУ охрабрује Црну Гору да учини даље напоре како би се пронашло одрживо рјешење везано за ситуацију у кампу на Конику.
Савјет за СП поздравља напредак и напоре Црне Горе да постане функционална тржишна економија. Савјет примјећује да је мала и отворена црногорска привреда била снажно погођена глобалном финансијском и економском кризом. Савјет сматра важним да је предузет одређени број мјера у циљу прилагођавања боље избалансираног модела раста – и охрабрује да се настави у овом правцу – зато што би економска диверсификација смањила текуће ризике изложености ограниченом броју сектора.
Везано за јавне финансије, Савјет за СП је примио к знању да ће унапређење квалитета јавних финансија, смањењем текуће јавне потрошње и побољшањем продуктивне потрошње, ојачати основу за будући раст. Примјећујући да треба даље радити на конкурентности економије, ЕУ позива Црну Гору да настави с имплементацијом структурних реформи, унапређењем инфраструктуре, вјештина и капацитета институција, као и да настави с напорима како би се унаприједила правна држава.
Савјет за СП поздравља усклађивање законодавства и капацитета Црне Горе с европским стандардима и имплементацију уговорних обавеза, посебно у областима као што су царине и либерализација трговине. Савјет препознаје да у другим областима, као што су статистика, енергија, саобраћај и права интелектуалне својине треба интензивирати напредак и да је неопходан даљи напредак у областима стандарда квалитета, ветеринарске и фитосанитарне контроле како би се у потпуности искористиле трговинске концесије дате у ССП-у.
Савјет за СП поздравља чињеницу да је Црна Гора добро имплементирала Привремени споразум и допринијела несметаном функционисању различитих заједничких институција као што су Привремени одбор и тематски пододбори. ЕУ је подсјетила да је ССП ступио на снагу у областима правде, слобода и безбједности, слободног кретања радника, права оснивања и слободног кретања капитала и пружања услуга, као и у областима саобраћаја, аудиовизуелних и електронских комуникација.
Савјет за СП је поздравио одржавање четвртог интер-парламентарног састанка између представника Европског парламента и Скупштине Црне Горе у октобру 2009., што је унаприједило парламентарну димензију односа између ЕУ и Црне Горе.
Савјет за СП је узео у обзир да Црна Гора тренутно може користити компоненте И (транзициона подршка и изградња институција) и ИИ (прекогранична сарадња) програма ИПА. Укупна финансијска средства за период 2009-2011. износе укупно 100,9 милиона еура. Савјет цијени почетне кораке које Црна Гора предузела у припреми за децентрализовано управљање средствима ИПА и охрабрује Црну Гору да даље ојача напоре у овој области.
Савјет за СП поздравља учешће Црне Горе у Седмом оквирном програму за истраживање, технолошки развој и у компоненти за предузетништво и иновације Оквирног програма за конкурентност и иновације и Култури 2007-2013. ЕУ поздравља учешће Црне Горе у будућности и у осталим програмима Заједнице.
Савјет за СП је размијенио мишљење везано за развој догађаја на ЗБ. Савјет примјећује да се Црна Гора придружила с 92,7% декларација ЕУ и ЗСБП у 2008., 95,8% у 2009. и 100% у 2010. Савјет изражава задовољство овим растућим трендом.
Црна Гора је информисала Савјет за СП о активностима везаним за регионалне иницијативе којима предсједава тј. Централно-европском иницијативом и Јадранско-јонском иницијативом. ЕУ снажно поздравља ове напоре. ЕУ с великим задовољством примјећује да ће Црна Гора преузети предсједавање Процесом сарадње у југоисточној Европи (СЕЕЦП) у кључном моменту кад ће СЕЕЦП морати да пружи политичке смјернице за имплементацију нове стратегије и плана рада Савјета за регионалну сарадњу. ЕУ жели све најбоље Црној Гори у овим напорима. Савјет за СП у потпуности подржава напоре на рационализацији регионалне сарадње и побољшању ефикасности Савјета регионалне сарадње.
Савјет за СП поздравља оснивање Регионалне школе за јавну управу (Респа) у Даниловграду и радује се њеним будућим активностима.
Савјет за СП је информисан од стране ЕУ да билатерални споразум о неизручивању између Црне Горе и САД још увијек није у складу с релевантним смјерницама ЕУ везано за споразуме између држава које су приступиле Римском статуту Међународног кривичног суда и САД-а.
Савјет за СП је поздравио одлуку сваке делегације да именује ко-секретаре за ССП (г. Антонио Крцаловић за Црну Гору и г. Јонас Јонсон за ЕУ).
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?