- Влада Црне Горе
Министарство финансија Излагања Министра рада и социјалног старања др Суа...
Излагања Министра рада и социјалног старања др Суада Нумановића на конференцији експерата за имплементацију пројекта “Медитеранске канцеларије за младе – пилот пројекат за мобилност младих”.
Излагање Министра рада и социјалног старања
др Суада Нумановића
Уважени Министре Бесон,
Уважени министре Стијеповићу,
Ваше екселенције, даме и господо, драги пријатељи,
Изузетно ми је задовољство да вам се у име Владе Црне Горе обратим данас на овој конференцији, и пожелим добродошлицу у нашој држави.
Чврсто вјерујем да са свима вама дијелим задовољство што у протеклих шест мјесеци веома интензивно и посвећено учествујемо у једном веома значајном процесу унапређења мобилности младих у области Медитерана, који је започео 14. децембра прошле године на министарском састанку, у Паризу. Други важан корак направљен је на Конференцији одржаној у Мароку 29. и 30.априла ове године.
И ево сада настављамо са тим процесом у Црној Гори, држави која остварује динамичан прогрес на путу ка европским интеграција, и која препознаје ову регионалну иницијативу као снажан практичан импулс на плану унапређења мобилности младих на Медитерану. Црна Гора је већ препозната као држава политичке и економске стабилности у региону, јер се залажемо за конструктиван дијалог и сарадњу. У том смислу стоји и наша посвећеност овом регионалном пројекту. Црна Гора жели да у будућности кроз конкретан напредак усваја и проммовише вриједности у најбољем интересу њених грађана. Мобилност младих то свакако јесте, јер је то начин да млади остваре већа постигнућа и да допринесу просперитету својих земаља. Ова очекивања су у складу и са Стратегијиом Европске Уније 2020 која апострофира „више послова, већу стопу запослености, боље послове, са вишим нивоом квалитета и продуктивности“.
Поновићу оно што сам казао и у Паризу ово што радимо је за напредак младих, то је племенит циљ и не треба да се зауставимо на том путу.
Уважавајући принцип корак по корак у остварењу Декларације из Париза, увјерен сам да ће и ова конференција у Црној Гори бити у функцији добро одмјереног и испланираног ритма корачања ка постављеним циљевима.
Искористићу ову прилику да истакнем велику улогу и посвећеност Француске мобилности младих у нашем региону, чиме се оснажује и процес мобилности младих између медитеранских земаља. Првог децембра прошле године Влада Црне Горе и Влада Републике Француске, потписале су Споразум о мобилности младих и већ до сада смо предузели прве кораке ка његовој имплементацији у дијелу који се односи на обуку и праксу младих стручњака од 18-25 година. За школску 2010- 2011. годину биће додијељене 3 стипендије.
Ми у Црној Гори мобилност младих видимо као значајну компоненту за развој људских ресурса, нарочито академску и мобилност младих стручњака. Могло би се рећи да смо углавном окончали дуготрајућу фазу привредне транзиције, обезбјеђујући макроекономску стабилност и покрећући тржишне реформе. У задње двије –три предкризне године имали смо високе стопе економског раста, висок прилив страних директних инвестиција и позитивне трендове на тржишту рада.У процесу транзиције мијењала се и привредна структура, тако да је данас преко 70% запослених у сектору услуга, мала и средња предузећа чине преко 90% привредне структуре и генеришу око 60 % бруто друштвеног производа.
Процес придруживања Европској унији чини основ програмске политике у реформском смислу. Међутим, транзициони процеси су донијели и изазове, прије свега структурну незапосленост и регионалне разлике у стопама незапослености.Глобална економска криза је у задњем кварталу прошле године зауставила вишегодишњи тренд смањења незапослености и раста запослености и учинила акутнијим поменуте изазове. У таквој ситуацији још више на значају добија развој људских ресурса, који доприноси већем интензитету иновацијама, продуктивности и знању. Стога, управо академска мобилност и мобилност младих стручњака доприноси иновацијама,продуктивностии унапређењу знања, што треба да постане основ развоја и раста на средњи и дуги рок. Ако ће туризам и угоститељство, енергетика, грађевинарство и пољопривреда на средњи и дуги рок генерисати наш економски раст, онда је иновативност и знање пресудан фактор за конкурентност. Наши млади академци и млади стручњаци са студијама и праксом стеченим кроз унапређење мобилности на подручју Медитерана биће у прилици да дају снажан импулс развоју ових сектора.
С друге стране, отвореност наше економије и тржишта рада давали су, па и сада, у вријеме економске кризе, дају допринос мобилности радне снаге, а тиме и мобилности младих у региону. У Црној Гори је задњих неколико година, у вријеме туристичке и грађевинске сезоне, радило 50 до 55 хиљада људи из земаља у окружењу. И у прошлој години, у условима знатно смањене тражње на тржишту рада наш Завод за запошљавање је издао 17 хиљада радних дозвола за ради запошљавање странаца. И ако се овдје не ради о мобилности коју промовише Париска Декларација и ова Конференција, указао сам на уву чињеницу управо да нагласим улогу отворености економије и тржишта рада с једне стране и улогу мобилности у отклањању неравнотеже на тржишту рада с друге стране.
Свакако да високо образовање игра кључну улогу у стварању високо квалификованих људских потенцијала, у примјени научних достигнућа, у прилагођавању сталним потребама да се одговара на брзе изазове промјена новим знањима и компетенцијама. И то би могао бити важан аргумент што се у реализацији овог пројекта прихватио приступ корак по корак, којим ће се у првој фази реализовати мобилност у домену високог образовања, а након трогодишњег периода, евентуално проширити и на друге типове мобилности.
У том смислу чврсто сам увјерен да ће ова друга по реду конференција експерата, бити прилика да се кроз заједнички рад дође до конкретних резултата ис мјерница за реализацију овог пројекта.
На крају пожелио бих вам успјешан рад, и да вам боравак у Црној Гори буде пријатан, а сигуран сам да ће бити тако и да ћете имати прилику да се упознате са природним љепотама наше државе као и гостопримством по којем је наш народ познат.
Хвала на пажњи.