- Влада Црне Горе
Саопштење са ВИИ сједнице Социјалног савјета
Саопштење са ВИИ сједнице Социјалног савјета
Данас је у Бијелом Пољу одржана ВИИ редовна сједница Социјалног савјета, којом је предсједавао министар рада и социјалног старања и предсједник Социјалног савјета др Суад Нумановић.
Предсједништво Социјалног савјета је, у циљу динамизирања и јачања рада социјалних савјета на локалном нивоу, донијело закључак да се ВИИ редовна сједница Савјета одржи у Бијелом Пољу, уз присуство руководстава локалних социјалних савјета, односно представника социјалних партнера из Андријевице, Бијелог Поља, Берана, Мојковца, Колашина, Пљеваља, Рожаја, Жабљака и Плава.
На сједници се дискутовало о јачању рада локалних социјалних савјета, као и о њиховој улози у рјешавању економских и социјалних питања на нивоу општине.
Министар Нумановић је истакао да се социјални дијалог у земљама Југоисточне Европе, иако на различитом степену у појединим државама, доказао као веома ефикасан и успјешан за координацију интереса државе, послодаваца и самих запослених. Чињеница да су најповољније резултате у процесу транзиције оствариле оне земље које су постигле бар минимални социјални консензус око националних интереса и у којима су се социјални партнери сагласили о неспорним заједничким циљевима, указује на апсолутну оправданост свих залагања за унапређење социјалног дијалога у Црној Гори. Стога је битно да се социјални дијалог развија на локалном нивоу, нарочито кроз формирање, јачање и динамизирање рада савјета на нивоу општине.
Министар Нумановић је подсјетио да је кроз Социјални савјет на националном нивоу успостављен квалитетан социјални дијалог, али да је неопходно да се такав дијалог успостави и на локалном нивоу. Црна Гора има веома развијен систем локалне самоуправе, са веома израженим специфичностима сваке од општина на економском, демографском и другим пољима, тако да постоји потреба да се успостави систем социјалног дијалога који ће максимално уважавати карактеристике сваке од њих.
Њиховим формирањем у срединама гдје још нијесу основани и динамизирањем рада и јачањем њихове улоге тамо гдје су већ формирани, уз учешће свих партнера, створиће се услови да се проблеми прије уочавају и, кроз заједничко дјеловање, нађу најефикаснија рјешења. За рјешавање проблема треба користити постојеће институције и важећи законодавни оквир, уз брзе и ефикасне процедуре. Такође, свака општина треба да се окрене валоризацији природних ресурса, уз могућност коришћења Инвестиционог развојног фонда.
Министар је подсјетио да је између социјалних партнера потписан Меморандум о социјалном партнерству за вријеме трајања глобалне економске кризе, који између осталог има за циљ и очување радних мјеста, што треба да подстакне послодавце и запослене да развијају социјални дијалог и заједнички проналазе рјешења. У том контексту, истакао је да и институције као што су Агенција за мирно рјешавање радних спорова и Фонд рада, као дио институционалног оквира, који стоје на располагању. Министар је нагласио да охрабрује пад стопе незапослености, уз очекивање да ће тај тренд бити настављен.
Сједници је присуствовао и министар економије Бранко Вујовић, који је истакао да је организовање оваквих састанака уз присуство представника локалних савјета, одлична прилика да се чују актуелни проблеми и предложе рјешења. Он је нагласио да локални социјални савјети имају битну улогу у смањењу последица транзиције у општинама, али и да могу дати и смјернице за валоризовање природних потенцијала, нарочито енергетских и рудних, који су присутни на сјеверу Црне Горе. У том смислу је битна Стратегија регионалног развоја, која ће ускоро бити усвојена, и којом ће се дефинисати обавезе и задаци локалних самоуправа. Министар Вујовић је подсјетио да та Стратегија треба да подстакне бржи развој недовољно развијених општина, нарочито кроз капиталне пројекте.
Треба инсистирати на очувању привредних капацитета, али на законитостима реалне економије, јер није добро инститирати на нереалним захтјевима у тренутку постојања глобалне економске кризе, закључио је министар Вујовић.
Сједници су присуствовали и предсједник општине Бијело Поље Тарзан Милошевић, помоћник министра економије Драган Кујовић, помоћник министра рада и социјалног старања Анка Стојковић, директор Фонда рада Душан Перовић и директор Агенције за мирно рјешавање радних спорова Зденка Бурзан.