- Влада Црне Горе
Министарство здравља Најава: СВЈЕТСКА НЕДЈЕЉА ДОЈЕЊА 1.-7. АВГУСТ 2010
Најава: СВЈЕТСКА НЕДЈЕЉА ДОЈЕЊА 1.-7. АВГУСТ 2010
Министарство здравља и УНИЦЕФ и ове године обиљежава ”Свјетску недјељу дојења“. Свјетска недјеља дојења под насловом “Дојење: само 10 корака” обиљежава 20. годишњицу Инноценти декларације којом се апелује на сва породилишта у свијету да примијене “10 корака до успјесног дојења”.
Током последњих 20 година, 20 000 породилиста, тј. 28% свих породилишта у свијету, у потпуности су примијенила 10 корака до успјешног дојења и тако добила сертификат да су болнице по мјери беба. Као резултат Иницијативе “Болнице по мјери беба“, досло је до значајног повећања процента мајки које искључиво доје своју дјецу.
Према истразивању УНИЦФ-а свака четврта мајка у Црној Гори подоји своје дијете у првом сату након порођаја. Осим тога, само 19% жена у Црној Гори исклучиво доји своју дјецу током првих шест мјесеци. 85% црногорских родитеља не зна да мајчино млијеко задовољава све потребе дјетета за хранљивим састојцима.
Истраживања су показала да је мајкама потребна активна подршка у започињању и одржавању правилног начина дојења. Иницијатива “Болнице по мјери беба“ је међународна акција коју УНИЦЕФ и СЗО спроводе у свијету од 1992. године како би осигурали да породилишта постану центри за подршку дојењу.
У Црној Гори, као резултат заједничког програма Министарства здравља И УНИЦЕФ-а, 7 од 11 породилишта постала су бабy фриендлy, тј. болнице по мјери беба. Ова породилишта налазе се у следећим општинама: Пљевља, Беране, Рожаје, Бијело Поље, Никсић, Бар и Улцињ.
Данас се око 50% породјаја у Црној Гори обави у 7 породилишта која спроводе бабy фриендлy програм. Министарство здравља це подржати и преостала 4 породилишта да постану болнице по мјери беба у будућности.
Свјетска недјеља дојења је први пут прослављена 1992. а сада се обиљежава у преко 120 земаља од стране УНИЦЕФ-а и партнера, укључујући и Свјетско удружење за подршку дојењу и Свјетску здравствеу организацију. Циљ је промоција искључивог дојења у току првих шест мјесеци живота, што је изванредно корисно по здравље и мајке и бебе. Искљуцим дојењем бебе током првих 6 мјесеци обезбјеђују се све хранљиве материје потребне беби, као и заштита од смртоносних обољења као што је упала плућа. Континуриано дојење послије шест мјесеци живота до двије године или дуже, комбиновано са сигурним и адекватним храњењем је оптималан приступ исхрани дјетета.