Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Говор министра доц.др Миодрага Радуновића поводом отварања Симпозијума хирурга са међународним учешћем у Бару

Објављено: 31.08.2010. 17:20 Аутор: ПР служба Министарства здравља
Уважене колегинице и колеге, даме и господо, поштовани пријатељи,

Изражавам задовољство што сам данас у прилици да отворим Симпозијум хирурга са међународним учешћем, а као хирург и да присуствујем излагању проф.др Акимаса Накао(а) предсједника Хируршког друштва Јапана, директора Хируршке клинике Медицинског факултета у Нагоји и водећег свјетског ауторитета за хирургију панкреаса.

Задовољство ми је тим веће што поред хирурга и гастроентеролога из Црне Горе симпозијуму присуствују и еминентни професори из региона који су својим присуством дали значај скупу а научним и стручним приступом даће допринос размјени искустава консесуалног терапијског приступа овом патоанатомском ентитету!

Хепато билијарна панкреасна хирургија представља изазов за савремену медицину, како за рану дијагностику тако и за адекватну хрируршку терапију од којих зависи и проценат и вријеме преживљавања обољелих.

Рак панкреаса је пети најчешћи узрок смрти од малигних неоплазми у свијету. Нажалост и у Црној Гори као и у региону имамо пораст броја обољелих како од запаљенских форми панцреатитиса и појаве малигних и бенигних тумора. У свјетским размјерама најчешћа локализација је глава гуштераче са веома лошом прогнозом и процентом преживљавања (послије двије године испод 20%). Зашто резултати нијесу епохални, зашто је хирургија панкреаса мукотрпна и тешка, зашто је ова проблематика доста страна и нашим хирурзима јасно је свима нама који се бавимо овим послом!?

Постављајући питање како напријед? Ево прилике да слушајући излагање професора Накао(а) и сарадника о својим оригиналним методама и савременим терапеутским приступима видимо да се хирургијом панкреаса уз коришћење савремених процедура може продужити вријеме преживљавања пацијената.

Имати све Вас данас овдје у Бару представља и привилегију и задовољство а сарадња са Јапанском хируршком школом као водећом у овој области отворила је могућност црногорским хирурзима да чују савремене трендове у хирургији јетре и панкреаса.

Само са едукативним, образовним и високо професионалним докторима имаћемо и компоненте здравствене заштите на високом нивоу и зато треба учити јер квалитет је комплексан и није га лако квантитативно изразити.

Проглашавајући овај симпзијум отвореним желим гостима да уживају у гостопирмству и љепоти Црне Горе а организатору и свима који су дали допринос у реализацији овог симпозијума упућујем лично поштивање и честитке.

Хвала!
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?